ZoomToplantılarında Anket Nasıl Oluşturulur

Zoom, kitleler arasında toplantılar, dersler düzenlemek ya da sadece krizin bu döneminde insanlarla sosyal olarak bağlantı kurmak için çok popüler hale geldi. Pek çok kuruluş ve okul, birçok harika özelliği nedeniyle Zoom’u kullanıyor.

Zoom, video konferansı daha iyi hale getirmek için birçok özellik sunar. Ne yazık ki, bu özelliklerden bazıları hizmet ayarlarında o kadar derin ki çoğumuzun bilmediği bir şey var. Bu tür özelliklerin en iyilerinden biri Zoom Polling’dir. Zoom toplantılarında Anketler oluşturabilir ve yürütebilirsiniz. İster sınıflar için kısa sınavlar ister bir fikir anketi oluşturmak isteyin, bunu Zoom’da Anket ile yapabilirsiniz.

Not: Zoom Çağrısı özelliği yalnızca Toplantı Sahibi lisanslı (ücretli) bir hesap kullanıyorsa kullanılabilir.

Zoomda Çağırma Nasıl Etkinleştirilir

Zoom toplantılarında anketler oluşturabilmek için, önce Zoom hesap ayarlarınızda etkinleştirmeniz gerekir. Zoom.us/profile adresine gidin ve Zoom hesabınızla oturum açın. Ardından, soldaki gezinme menüsünden “Ayarlar” ı tıklayın.

Zoom Toplantısı ayarları sayfası açılacaktır. Burada, ‘Toplantıda (Temel)’ bölümünün altında ‘Çağırma’ ayarlarını görene kadar aşağı kaydırın. Sayfada ‘Anket’ seçeneğini hızlı bir şekilde bulmak için ‘Ctrl + F’ kısayolunu da kullanabilirsiniz.

‘Yoklama’yı bulduğunuzda, düzenlediğiniz ZoToplantılarında Oylamayı etkinleştirmek için açma / kapatma düğmesini açın.

Not: Zoom’da bir kuruluş hesabı kullanıyorsanız ve seçenek griyse, kuruluşunuz tarafından engellenmiş demektir ve etkinleştirmek için kuruluşunuzun Zoom yöneticisine başvurmanız gerekir.

Zoom Toplantısı için Anketler Nasıl Oluşturulur

Masaüstü istemcisinden değil, yalnızca Zoom Web Portalı’ndan bir toplantı için Anketler oluşturabilirsiniz. Zoom Web Portalını açın ve soldaki gezinme menüsünde bulunan ‘Toplantılar’a tıklayın.

Ardından, Anketler oluşturmak istediğiniz planlanmış toplantıya tıklayın. Henüz bir toplantı planlamadıysanız, Anketler yalnızca planlanmış toplantılar için kullanılabilir olduğundan bir tane oluşturun .

Bir toplantı planladıktan sonra, toplantı yönetimi sayfasını açmak için üzerine tıklayın.

Ardından, Anket seçeneğini bulmak için sayfanın altına gidin ve bir Anket oluşturmak için ‘Ekle’ düğmesine tıklayın.

Anket oluşturma penceresi açılacaktır. Anket için bir Başlık ve Anketin ilk sorusunu girin. Anket ayrıca isimsiz de olabilir. Anonim Anketler, toplantıdan sonra mevcut olan Anket Raporundaki yanıtlar için kullanıcı bilgilerini göstermez. Anketleri anonim hale getirmek için, ‘Anonim’ seçeneğinin yanındaki onay kutusunu tıklayın.

Anket cevapları Tek seçenekli (yalnızca bir doğru cevap) veya Çoktan Seçmeli (birden fazla doğru cevap) olabilir. Cevap için soruyu ve seçenekleri ekleyin. Daha fazla soru eklemek için ‘Soru Ekle’yi tıklayın. Tek bir Ankete en fazla 25 soru ekleyebilirsiniz.

Tüm soruları ekledikten sonra ‘Kaydet’e tıklayın.

Tek bir toplantı için birden fazla Anket de oluşturabilirsiniz. Süreç, ilk anketi oluşturmakla aynıdır.

Zoom Toplantısında Anketler Nasıl Başlatılır

Anketler yalnızca toplantı sırasında başlatılabilir. Bir toplantı başlattıktan sonra, Toplantı Sahibi ekranında çağrı araç çubuğunda ‘Anketler’ seçeneği olacaktır. Üstüne tıkla.

‘Çağırma’ ekranı açıldığında, toplantıda başlatmak için ekranın altındaki ‘Çağırmayı Başlat’ düğmesine tıklayın.

Oylama başlayacak. Toplantıdayken, her katılımcıdan gelen bireysel cevapları göremezsiniz. Yalnızca belirli bir seçeneği seçen katılımcıların yüzdesi görülebilir. Her yanıtla ilgili ayrıntılar, toplantı sonunda bulunan raporda mevcuttur. Devam eden bir ankette de devam eden bir zamanlayıcı var. Bu özelliği sınav yapmak için kullanmak istiyorsanız, çok kullanışlı olabilir. Anketleri durdurmak istediğinizde ‘Anketi Bitir’ düğmesine tıklayın.

Anketler, toplantıyı etkileşimli hale getirmenin eğlenceli bir yolu olabilir. İster diğer katılımcıları tanımak için arkadaşça bir Soru-Cevap oturumu istiyor olun, ister çevrimiçi bir sınıf sırasında bir sınav yapmak isteyen bir öğretmen olun, Zoom’un Anket özelliği ile, tamamen uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir