WhatsApp’ta Kaybolan Mesajlar Nasıl Gönderilir?

Mesajlarınızın görüşmede ne kadar kalacağını seçin ve seçiminizi otomatikleştirin.

Pek çok hevesli metin, iyi bir nedenle korunmadıkça veya unutulmadıkça, tek tek silinmesi genellikle hoş olmayan sonsuz sayıda ileti dizisinden şikayet eder. WhatsApp’ın ‘Net Sohbet’ özelliği bu konuda havayı temizliyor, ancak otomatik olarak değil. Sohbetler her zaman birikerek, onlara karşı manuel işlem yapılmadan konuşmalarınızın fiziksel bir yedeğine eklenir.

WhatsApp, kullanıcıların sohbet kutularını düzenlemeyi, yerden tasarruf etmeyi ve güvenliğin metinsel yönünü iyileştirmeyi amaçlar. Artık bir konuşmada metninizin ne kadar süre kalacağını seçebilirsiniz. Süre dolduğunda, kısa mesaj(lar) hem siz hem de alıcı için kaybolur. Bu, WhatsApp düzeni ve gizliliği için bir kazançtır. Ancak güvenlik tartışmalıdır.

Ekran görüntüleri, bu WhatsApp özelliğindeki boşluktur. Bunun dışında, ‘Kaybolan Mesajlar’ çoğu zaman gönderen için, bazen de hem gönderen hem de alıcı için yeni bir soluk olabilir. Özelliği tüm WhatsApp platformlarında etkinleştirebilirsiniz. ‘Kaybolan mesajları’ etkinleştirme prosedürü tüm cihazlarda aynıdır.

Kaybolan Mesajlar Özelliği Hakkında

‘Kaybolan Mesajlar’ özelliği ilk çıktığında kişisel bir tercih olması gerekiyordu. Özelliği tüm sohbetlerde (gruplar ve kişisel) genel olarak etkinleştiremezsiniz. Kaybolma için özelleştirilebilir bir süre de yoktu. Yedi gün varsayılandı.

Whatsapp’ın bu özellikle ilgili güncellemeleri, hem özel hem de grup sohbetlerinde daha fazla süre seçeneğine açıldı. Platform, başka bir ‘kaybolan mesajlar’ özelliği getirdi, ancak bu sefer tüm yeni sohbetler için genel bir ayar olarak. ‘Varsayılan Mesaj Zamanlayıcı’, yeni konuşmaların zamanını belirler ve seçilen bir sürenin ardından bunları siler.

‘Varsayılan Mesaj Zamanlayıcı’ şu anda yalnızca WhatsApp mobil uygulamasında kullanılabilir. Telefonunuzda etkinleştirebilirsiniz ve bu ayar, kaybolan mesajlar özelliğini destekleyen tüm WhatsApp cihazlarına yansır.

Bireysel Sohbetlerde Kaybolan Mesajları Etkinleştirme

Yukarıda belirtildiği gibi, kullanıcılar hem kişisel hem de grup sohbetlerinde kaybolan mesajlar gönderebilir. Prosedür kişisel ve grup sohbetleri için aynıdır. İşte bunu nasıl yapacağınız.

Cihazınızda WhatsApp’ı başlatın ve kaybolan mesajları etkinleştirmek istediğiniz sohbeti açın. Kişisel veya grup sohbeti olabilir. Kişinin/grubun adına dokunun.

‘Kaybolan mesajlar’ı bulmak/tıklamak için kişinin sayfasında biraz ilerleyin. Varsayılan olarak kapalı olacaktır.

‘Kaybolan mesajlar’ ekranında, ‘Mesaj zamanlayıcı’ bölümünün altında seçtiğiniz sürenin (24 saat, 7 gün ve 90 gün) önündeki radyo düğmesine dokunun. Özelliği devre dışı bırakmak için ‘KAPALI’ seçeneğinin yanındaki radyo düğmesine dokunmanız yeterlidir.

Seçilen sohbetteki tüm mesajlarınız, seçilen süreden sonra kaybolacaktır. ‘Kaybolan mesajlar’ özelliğinin açık olduğunu bildiren bir bildirime ek olarak, kişinin/grubun ekran resminin altında bir zamanlayıcı simgesi göreceksiniz. Bildirim ayrıca seçtiğiniz süreye sahip olacaktır.

Bu bildirime dokunduğunuzda, doğrudan yukarıdaki ekrana – kaybolma süresinde değişiklik yapabileceğiniz ‘Kaybolan Mesajlar’ ekranına ulaşılır.

Tüm Yeni Sohbetler İçin Varsayılan Mesaj Zamanlayıcısını Etkinleştirme

Varsayılan Mesaj Zamanlayıcısı yalnızca WhatsApp mobil uygulamasında kullanılabilir. Bu özelliği kullanmak için telefonunuzda WhatsApp’ı başlatın ve ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine (üç dikey nokta) dokunun.

Gelecek menüde ‘Ayarlar’ seçeneğini seçin.

‘Ayarlar’ sayfasında ‘Hesap’ seçeneğine dokunun.

Şimdi, ‘Hesap’ ekranında ‘Gizlilik’ seçeneğine dokunun.

‘Gizlilik’ ekranında ‘Kaybolan mesajlar’ başlığının altındaki ‘Varsayılan mesaj zamanlayıcı’ seçeneğine dokunun.

Tanıdık bir ekran göreceksiniz ancak farklı bir adla – ‘Varsayılan mesaj zamanlayıcı’ ekranı. Bu, ‘Kaybolan Mesajlar’ ekranı ile aynıdır. Burada da seçtiğiniz sürenin önündeki radyo düğmesine dokunun. Özelliği devre dışı bırakmak için ‘KAPALI’ düğmesine basın.

Tüm yeni sohbetleriniz, seçilen süreden sonra kaybolacak. Yeni kişiler, zamanlayıcı simgesine ve özelliğin bildiriminin bir görüntüsüne sahip olacaktır. Bu özellik, diğer WhatsApp cihazlarında mevcut olmasa da, tüm cihazlarda yeni sohbetler için bir ‘Varsayılan Mesaj Zamanlayıcı’ bildirimi göreceksiniz.

‘Kaybolan mesajlar’ veya ‘varsayılan mesaj zamanlayıcı’yı etkinleştirdiğinizde, herkes süreyi değiştirebilir ve hatta özelliği kapatabilir.

Bu, WhatsApp’ın mevcut özel ve grup sohbetleri için ‘Kaybolan Mesajlar’ özelliği ve yeni sohbetler için ‘Varsayılan Mesaj Zamanlayıcısı’ ile ilgili. Her iki özelliğin işlevi aynıdır, yalnızca farklı bir başlıkla. Bu WhatsApp özelliğini anlama ve kullanma konusunda rehberimizi faydalı bulduğunuzu umuyoruz.

İlginizi Çekebilir!

How to Use Midjourney v6

Midjourney v6 Nasıl Kullanılır

Her zamankinden çok daha gerçekçi görüntüler oluşturmak için Midjourney'in en yeni modelini kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir