Opera’da İzleyiciler Nasıl Engellenir

Opera, 2016’dan beri yerleşik bir reklam engelleyiciye sahipti ve şimdi Opera 64’ün kullanıma sunulmasıyla tarayıcı, izleyicileri engellemek için de yerleşik bir destek alıyor.

İzleyiciler, birçok reklam ajansı ve web sitesi tarafından internetteki davranışınızı izlemek için kullanılır. İnternette gezinmeniz neleri sevdikleriniz, sevmedikleriniz, iş profiliniz vb. Hakkında çok şey ortaya çıkarabilir ve izleme komut dosyaları, reklamverenlerin pazarlama kampanyalarını optimize etmelerine yardımcı olmak için bu verileri toplar.

Opera’nın yerleşik izleyici engelleyicisi, kişisel verilerinizi bu tür izleme komut dosyalarının, bilgi toplayıcıların ve web hatalarının elinden korumayı amaçlamaktadır. Tarayıcı, bilinen izleyicileri engellemek için EasyPrivacy listesini kullanır.

Opera’da izleyici engelleyiciyi etkinleştirme

Öncelikle, bilgisayarınızda Opera’nın en son sürümünün kurulu olduğundan emin olun. Opera 64 veya üzeri olmalıdır.

Tarayıcıdaki adres çubuğunun sağındaki “Ayarlar” simgesine tıklayarak Opera hızlı ayarlar menüsüne erişin.

Bilgisayarda Opera ayarlarına erişin

Ekranda bir ayarlar paneli kayacaktır. “Gizlilik ve Güvenlik” bölümünü görene kadar mevcut seçenekler arasında aşağı kaydırın. Bu bölümde, “İzleyicileri engelle” seçeneği için geçiş anahtarını açın.

Opera’da “İzleyicileri engelle” seçeneğini etkinleştirin

💡 İpucu
Buradayken, halihazırda kullanmıyorsanız, Opera’daki yerleşik Reklam engelleyiciyi de etkinleştirebilirsiniz.

Bu kadar. Opera artık, EasyPrivacy listesi altındaki bilinen tüm izleme komut dosyalarının internet tarama modelleriniz hakkında bilgi toplamasını engelleyecektir.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

1 Yorum

  1. selamlar bunu yaptım youtube’daki bannerım gitti 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir