Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır Geri İOS 14 çalıştıran iPhone'da dokunun

Telefonunuzun arkasına teklifinizi yapın!

Apple, bu sonbaharda WWDC20’de halka açıklanacak olan iOS 14’ü duyurdu, ancak geliştiriciler için beta profili zaten mevcut. WWDC açılış konuşması, iOS 14’e gelen birçok büyük değişikliği ele aldı, ancak elbette, diğer birçok küçük değişiklik etkinlikte bahsedilmekte başarısız oldu.

Ancak şu anda mevcut olan beta sürümü sayesinde, insanlar bu kadar küçük değişiklikleri keşfetmek için kendi başlarına bir yolculuğa çıkabilirler. İPhone’unuza gelen böyle hoş bir ek, ‘Geri dokunun’.

Geri vuruşlar tam olarak kulağa benzedikleri gibi. İPhone’unuzun arkasına dokunarak belirli özelleştirilebilir eylemleri gerçekleştirebilirsiniz. “Ateş etmek! İPhone’um için bir kılıf kullanıyorum. “ Bunu düşündüyseniz, endişelenmeyin, bir kasa veya ters dokunma arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Geri vuruşlar, bir durumda da onlarsız olduğu kadar verimli çalışır.

İOS 14 çalıştıran bir iPhone’da geri dokunma eylemlerini etkinleştirmek için Ayarlar’ı açın ve “Erişilebilirlik” e gidin.

Erişilebilirlik ayarlarında, “Fiziksel ve Motor” bölümünün altındaki “Dokunma” ya gidin.

Dokunma ayarlarının en altına kaydırın ve ‘Geri Dokunma’yı bulacaksınız. Varsayılan ayar olarak ‘Kapalı’ görüntülenecektir. Arka musluk ayarlarını yapılandırmak için üzerine dokunun.

Back Tap şu anda ‘Çift dokunma’ ve ‘Üç kez dokunma’ eylemlerini desteklemektedir. Telefonunuzun arkasına iki kez dokunarak ve üç kez dokunarak gerçekleştirmek istediğiniz eylemleri seçmek için ikisini de birer birer açın. Böylece iki hızlı eylem seçebilirsiniz.

Birkaç isim vermek için Ekran Görüntüsü, Uygulama Değiştirici, Sesi Açma, Sesi Kısma, Erişilebilirlik, Ekranı Kilitle, Ana Sayfa vb. Gibi seçim yapabileceğiniz epeyce eylem vardır. Assistive Touch, VoiceOver, Classic Invert, Zoom ve bunun gibi birkaç erişilebilirlik seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz.

Veya Kaydırma hareketlerini ‘Yukarı’ ve ‘Aşağı’ da seçebilirsiniz. Uygulamaları açmak veya bir uygulama içinde bir eylemi gerçekleştirmek için doğrudan desteğe sahip değildir. Ancak tercih ettiğiniz eylemler olarak ‘Kısayollar’ı seçme seçeneğine sahiptir. Böylece, Siri kısayollarını destekleyen uygulamalarda gerçekleştirmek istediğiniz eylemler için kısayollar oluşturabilir ve bunları ‘Geri Tıklamalar’da seçebilirsiniz.

Seçmek için bir eyleme dokunun.

Geri dokunma için seçilebilecek mevcut eylemlerin listesi.

Back Taps, iPhone’a yenilenen bir eklentidir ve onu nasıl kullanmak istediğimiz konusunda bize daha fazla kontrol sağlar. Hafif vuruşlar işe yarıyor gibi görünüyor. Ancak şu anda, telefonu masa veya yatak gibi bir yüzeye koyduğumuzda olduğu gibi, arka dokunma eylemleri de yanlışlıkla etkinleştirilebilir. Öyleyse gerçek dünyada ne kadar güvenilir olacağı tartışmaya açık – ceplerdeki telefonlar çok sayıda yanlış pozitif oluşturabilir. Bu nedenle, ‘arama yapma’ gibi eylemleri geri tıklamalarla ilişkilendirmekten kaçınmanız gerektiğini söylemek doğru olur, en azından popo çevirmeyi tamamen yeni bir seviyeye taşımak istemiyorsanız.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir