Windows 10'da Metin Okuma Nasıl Kapatılır

Windows 10’da Ekran Okuyucusu olarak da bilinen Metin Okuma, ekrandaki metni ve bir kullanıcının çalışırken gerçekleştirdiği çeşitli eylemleri yüksek sesle okuyan bir araçtır. Bu nedenle Ekran Okuyucusu aracı, ekrandaki metni okuyamayan görme engelli kişiler için yararlıdır.

Net bir vizyona sahip birkaç kullanıcı, çalışmalarını engellediği için bu özelliği can sıkıcı bulabilir. Metin okuma özelliği etkinleştirilmiş bir sistem üzerinde çalıştığınızı hayal edin. Yaptığınız her eylemi, yazdığınız her şeyi duyacak ve ekrandaki metni duyacaksınız. İşiniz konsantrasyon içeriyorsa, bu özellik onun için zararlı olacaktır.

Metin okuma özelliği varsayılan olarak kapalıdır. Bilgisayarınızda etkinleştirilmişse, ayarlardan veya klavye kısayolunu kullanarak bunu kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10’da Metni Konuşmaya Kapatma

Hızlı Erişim Menüsünü açmak için görev çubuğunun sol köşesindeki Windows işaretine sağ tıklayın. Şimdi, seçenekler listesinden ‘Ayarlar’ı seçin. ‘Ayarlar’ı açmak için WINDOWS + I tuşlarına da basabilirsiniz.

Ayarlar penceresinde, ‘Erişim Kolaylığı’nı seçin.

Erişim Kolaylığı ayarlarında, soldaki ‘Ekran Okuyucusu’ seçeneğini bulun ve ardından üzerine tıklayın.

Şimdi, kapatmak için ‘Ekran Okuyucusunu Kullan’ altındaki geçişe tıklayın.

Kapatıldıktan sonra, geçişin rengi maviden beyaza değişecek ve önünde “Açık” yerine “Kapalı” belirtilecektir.

Metin okuma özelliği artık kapalıdır. Devre dışı bırakmak için klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz. Metni konuşmaya kapatmak için WINDOWS + CTRL + ENTER tuşlarına basın.

Metinden konuşmaya özelliğine ihtiyacınız varsa, klavye kısayolunu kullanarak da benzer şekilde açabilirsiniz.

Anlatıcı kapalıyken, sonunda konsantre olabilir ve etkili bir şekilde çalışabilirsiniz.

Check Also

Uygulamalarınızı Düzenlemek için Windows 11’de Başlat Menüsünde Bir Klasör Nasıl Oluşturulur

Uygulamalarınızı Düzenlemek için Windows 11’de Başlat Menüsünde Bir Klasör Nasıl Oluşturulur Uygulamalarınızı klasörler halinde düzenleyerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir