Windows 10'da Monitör Yenileme Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Monitör yenileme hızı, monitörde görüntülenen görüntünün saniyede yenilenebilme hızıdır. Hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Bir oyun oynuyorsanız veya bir video izliyorsanız, sorunsuz bir deneyim için yüksek bir yenileme hızı istersiniz.

Sisteme bir monitör bağladığınızda, her zaman nominal yenileme hızında çalışmaz. Yenileme oranını ayarlardan kontrol etmeniz ve değiştirmeniz gerekir. Basit süreç boyunca size rehberlik edeceğiz.

Monitör Yenileme Hızını Kontrol Etme

Masaüstünüzde herhangi bir yeri sağ tıklayın ve “Görüntü Ayarları” nı seçin.

Ekran ayarında, aşağıya doğru kaydırın ve ‘Gelişmiş ekran ayarları’na tıklayın.

Gelişmiş ekran ayarları penceresinde, “Ekran 1 için adaptör özelliklerini görüntüle” yi seçin.

Grafik Özellikleri’nde, adaptör sekmesinin hemen yanındaki ‘Monitör’ sekmesini seçin.

Yenileme hızı, ekranda ‘Ekran yenileme hızı’ altında görüntülenir. Burada gösterilenden daha yüksek yenileme oranına sahip bir monitör kullanıyorsanız, yenileme oranını da değiştirebilirsiniz.

Yenileme oranını değiştirmek için, açılır menüye tıklayın ve uygun seçeneği seçin. ‘Uygula’yı ve ardından’ Tamam’ı tıklayın.

Ayrıca, monitör yenileme hızını çevrimiçi olarak da kontrol edebilirsiniz. Bir web tarayıcısında testufo.com/refreshrate web sitesini açın ve ekranda gösterilen yenilemeyi izleyin. Aşağıdaki gibi bir şeye benzeyecek.

Artık monitör yenileme hızını nasıl kontrol edeceğinizi ve değiştireceğinizi öğrendiniz. Bunu kullanın ve en iyi deneyim için monitörünüzü istenen yenileme hızında çalıştırın.

İlginizi Çekebilir!

How to Update Apps from Microsoft Store on Windows

Microsoft Mağazasından Uygulamalar Nasıl Güncellenir?

Bilgisayarınızın güvende kalmasını ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için Microsoft Store uygulamalarınızı ve oyunlarınızı nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir