8 Yaygın Apple AirPods Sorunu Nasıl Düzeltilir

AirPod’lar olması gerektiği gibi çalışmıyor mu? Kablosuz teknolojide sıklıkla olduğu gibi, bir şeyler ters gittiğinde ne yapacağını bilmek zor olabilir. Apple’ın AirPods ve AirPods Pro bir istisna değildir.

Neyse ki çoğu sorun için hızlı bir çözüm ve sorunlarınız devam ederse deneyebileceğiniz birkaç başka numara var. Bazen sorun AirPod’larda değil, kaynak cihazda, kulak kiri veya eskiyen pildedir.

İşte sık karşılaşılan sorunları çözmek için AirPods sorun giderme kılavuzumuz.

AirPod’larınızı Sıfırlama ve Çoğu Sorunu Çözme

>

Bu ipucu, klasik “kapat ve tekrar aç” felsefesini alır ve Apple’ın kablosuz kulaklıklarına uygular. AirPod’larınızı sıfırlayarak “yeni” durumuna sıfırlayabilirsiniz. Bundan sonra, onları tekrar iPhone’unuzla eşleştirmeniz yeterlidir; her şey normal şekilde çalışmalıdır.

AirPod’larınızı sıfırlamak için:

  1. Hem sol hem de sağ kulakiçi kulaklıkları şarj kutusuna geri koyun.
  2. LED yanıp sönene kadar kasadaki Kurulum düğmesini 15 saniye basılı tutun . Şarj çantanıza bağlı olarak LED kapağın içinde olabilir.
  3. AirPods kılıfınızı iPhone’unuzun yanında açın ve eşleştirme prosedürünü izleyin.

Kulaklıklar iCloud aracılığıyla otomatik olarak eşlendiğinden, AirPod’larınızı bundan sonra her Apple cihazıyla eşleştirmeniz gerekmeyecek. Bu arada, sık sık sorun yaşıyorsanız, orijinal AirPods’unuz olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

AirPods’unuzla ilgili hâlâ sorun yaşıyorsanız aşağıdaki sorun giderme ipuçları yardımcı olabilir.

1. Kayıp AirPod’lar Nasıl Bulunur?

AirPod’larınızı bulmak için Apple’ın Bul aracını kullanabilirsiniz, ancak bunu yapmak için birkaç uyarı var. Hâlâ açıklarsa Find My, bir konum düzeltmesi için bağlı olduğunuz cihazı kullanır. AirPod’larınız kutusundaysa veya pili bitmişse, bilinen son konumlarını görürsünüz.

AirPod’larınızı bulmak için:

  1. Web tarayıcınızda iCloud.com’a gidin.
  2. Oturum açın ve iPhone Bul ‘u tıklayın .
  3. Ekranın üst kısmındaki Tüm Cihazlar açılır listesine tıklayın.
  4. Konumlarını görmek için AirPod’larınızı seçin.

>

AirPod’larınızın evinizde bir yerde olduğunu biliyorsanız ve onları bulmakta sorun yaşıyorsanız, Ses Çal seçeneğini tıklayın ve bip sesini dinleyin. Her ikisi de kutudaysa ve kapalıysa bu işe yaramaz.

2. Düzensiz Ses ve Statik Sorunları Çözme

>

AirPod’larınızla ses sorunları yaşıyorsanız kaynağınızdan çok uzakta olabilirsiniz. Apple’ın AirPod’ları yaklaşık 100 fitlik etkileyici bir menzile sahiptir, ancak duvarlar veya parazit kaynakları gibi engellerle karşılaştığınızda bu önemli ölçüde düşebilir.

Kaynak aygıtınızı (iPhone veya iPod gibi) cebinize koyabiliyorsanız, bu artık sorun olmayacak. Bilgisayar gibi statik kaynaklar için, optimum ses kalitesi için menzil içinde kalmanız gerekir.

Parazit kaynaklarının AirPod’larınızın menzilini azaltması da mümkündür. Özellikle Wi-Fi’nin AirPod’larınızın içindeki W1 çipine müdahale ettiği bilinmektedir. iPhone’unuzdaki Wi-Fi’yi kapatarak veya bir aramayı cevaplamak için başka bir alana giderek bu sorunun azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. İkinci nesil AirPod’lar, daha iyi çalışan H1 çipine sahiptir.

3. AirPod’lar Duraklatmaya ve Düzensiz Bir Şekilde Oynatmaya Devam Ediyor

AirPod’larınızda, kulaklarınıza taktığınızı veya çıkardığınızı algılayan yakınlık sensörleri bulunur. Bunu yapmak, aksini belirtmediğiniz sürece içeriği otomatik olarak oynatır veya duraklatır. AirPods’unuz kulaklarınızdayken neden duraklamaya devam ettiğini merak ediyorsanız, sensörlerde bir sorun olabilir.

Bu özelliği AirPods ayarlarınızda Ayarlar > Bluetooth altında devre dışı bırakabilirsiniz . AirPods’unuzun yanındaki i simgesine dokunun ve Otomatik Kulak Algılamayı kapatın. Bu, pil ömrünü kısaltacaktır, çünkü AirPod’larınız, onları taksanız da takmasanız da aynı miktarda güç kullanacaktır, ancak en azından bu, AirPod’larınızın artık duraklamaya devam etmeyeceği anlamına gelir.

>

Ayrıca daha önce gösterdiğimiz gibi AirPod’larınızı sıfırlamayı da deneyebilirsiniz. AirPods’unuzla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ve bu sorunu çözemiyorsanız olası bir onarım veya değiştirme için Apple Destek ile iletişime geçmeniz en iyisidir.

4. Otomatik Kulak Algılama Çalışmıyor

>

Otomatik Kulak Algılama, AirPod’ları kulaklarınızdan çıkardığınızda müziğinizi veya diğer içeriği duraklatır. Bu sizin için olmazsa, önce özelliğin etkin olup olmadığını kontrol edin. Ayarlar > Bluetooth’a gidin , AirPod’larınızın yanındaki i’ye dokunun , ardından Otomatik Kulak Algılama’nın açık olduğundan emin olun .

Ardından, AirPod’larınızın temiz olduğundan emin olun! Yakınlık sensörü, kulak kiri veya başka bir pislik kaplıyorsa çalışmayacaktır. Bu, kulaklıklarınızın sürekli kulağınızdaymış gibi davranmasına neden olacaktır. Kasayı temizlemeyi unutmayın (pamuklu çubuk ve biraz izopropil alkol ile kolaydır).

5. AirPod’lar iPhone’unuza Bağlanmıyor

AirPod’larınızı iPhone’unuza bağlayamıyorsanız, onları şarj kutusuna geri koyup yaklaşık 15 saniye beklemeyi deneyin. Onları tekrar çıkarın, ardından yeniden bağlanmayı deneyin. Kontrol Merkezi’ni açarak, Şu An Çalınan kutusunun (aşağıdaki resimde) sağ üst köşesine dokunarak ve AirPod’larınızı manuel olarak seçerek bağlantıyı manuel olarak zorlayabilirsiniz.

>

Sorun iPhone’unuzdan izole edilmiş olabilir. Uçak Modu’nu tekrar açıp kapatarak Bluetooth’u devre dışı bırakmayı deneyin ( Kontrol Merkezi’ne erişin , uçak simgesine dokunun, birkaç saniye bekleyin ve ardından tekrar dokunun). Bu hala işe yaramazsa, iPhone’unuzu yeniden başlatmak işe yarayabilir.

Hala problemlerin var mı? AirPod’larınızı yukarıdaki talimatlara göre sıfırlayın ve tekrar eşleştirmeyi deneyin. Herhangi bir LED görmüyorsanız AirPods’unuzun pili bitmiş demektir. Onları birkaç dakika şarj edin ve ardından tekrar deneyin.

6. AirPod’lar Mac’inize Bağlanmıyor

Bu genellikle, kötü şöhretli Bluetooth çiplerine sahip olan eski Mac’lerde bir sorundur. Bluetooth’u kapatarak sorun gidermeye başlayın. Bunu yapmak için Mac’inizdeki Kontrol Merkezi’ni açın ve Bluetooth simgesini değiştirmek için tıklayın. Birkaç saniye bekleyin, ardından tekrar açın ve tekrar deneyin.

>

Bu işe yaramazsa, macOS’ta arka planda çalışan Bluetooth arka plan programını da kapatabilirsiniz. Bu komutun bir parçası olarak diğer Bluetooth cihazlarıyla olan bağlantınızı kaybedeceğinizi unutmayın.

Bunu yapmak için yeni bir Terminal penceresi açın ve şunu yazın:

sudo pkill mavileştirilmiş

Ardından Enter’a basın ve yönetici şifrenizi yazın, ardından tekrar Enter’a basın. Bir veya iki saniye bekleyin ve kulaklığınızı tekrar bağlamayı deneyin.

7. AirPod’lar Şarj Olmayacak

Bazı kullanıcılar AirPod’larının düzgün şekilde şarj olmayacağını bildirdi. Apple, önce iPhone’unuzu şarj etmeye çalışarak yapabileceğiniz şarj kablonuzu kontrol etmenizi önerir. Bu işe yararsa, bunun yerine AirPods şarj çantanızdaki Lightning bağlantı noktasını kontrol etmeye geçin.

Birçoğumuz AirPod’larımızı ceplerde ve çantalarda taşıdığımızdan, şarj portunda tüyler ve diğer kalıntılar birikebilir. Düzleştirilmiş bir ataş veya toplu iğne gibi ince bir nesne kullanarak bunları temizleyebilirsiniz. Bir iPhone’daki SIM tepsisine erişmek için kullanacağınız Apple SIM anahtarını kullanmayı tercih ederim. Sadece içini kazıyın ve içinde olmaması gereken her şeyi çıkarın, ancak bağlantı noktasının içindeki hassas metal konektörlerin hiçbirine zarar vermemek için çok dikkatli olun.

>

Kablonun çalıştığından eminseniz ve AirPod’larınızın şarj olmasını engelleyen hiçbir şey yoksa, onları 15 dakika bir güç kaynağına bağlı bırakın ve geri gelin. Hâlâ ölülerse, onarım veya değiştirme için Apple ile iletişim kurmanın zamanı gelmiş olabilir.

8. AirPods Pili Çok Hızlı Boşalıyor

Otomatik Kulak Algılama özelliğini etkin durumda bırakarak AirPods’unuzun pil ömrünü optimize edebilirsiniz . Ayarlar > Bluetooth’a gidip AirPod’larınızın yanındaki i’ye dokunarak bunu kontrol edin. Açıksa, sorununuza bir yazılım tuhaflığı neden olabilir. Bu durumda, AirPod’larınızı daha önce açıklandığı gibi sıfırlamanız gerekir.

AirPods’unuzdaki pillerin ve şarj kutusunun tıpkı iPhone’unuzdaki pil gibi olduğunu unutmayın. Bu piller ne kadar çok döngü tamamlarsa, toplam şarj o kadar düşük olur. Bu, lityum iyon pillerin nasıl eskidiğidir. Apple, AirPods Servis ve Onarım hizmeti sunarak AirPod’larınızdaki pilleri her biri 49 ABD Doları karşılığında ve şarj çantanızdaki pili 49 ABD Doları karşılığında değiştirmenize olanak tanır.

 

AirPod’larınız hâlâ garanti kapsamındaysa sizden ücret alınmaz. Apple garanti durumunuzu da her zaman kontrol edebilirsiniz.

Doğru Kablosuz Kulaklığı Seçmek

Apple’ın AirPod’ları, yakınlık ile eşleştikleri, şarj için Apple’ın Lightning bağlantı noktasını kullandıkları, aynı anda iki cihaza bağlanabildikleri ve düşük enerjili W1 standardı aracılığıyla iletişim kurdukları için iPhone kullanıcıları için mükemmel bir seçimdir. Ancak bunu yapabilen tek kablosuz kulaklıklar veya kulaklıklar değil.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir