iPhone’da Rahatsız Etmeyin nasıl devre dışı bırakılır

Hiçbir bildirimi kaçırmamak için iPhone'da Rahatsız Etmeyin odağını devre dışı bırakmanın tüm yolları.

iPhone’da Rahatsız Etmeyin, telefonunuzda dikkatiniz dağılmadan çok ihtiyaç duyulan kesinti süresini elde etmek için harika bir seçenektir. iPhone’daki DND modu, telefonunuz etkinken kilitliyken aldığınız tüm bildirimleri, uyarıları ve çağrıları (yapılandırmanıza bağlı olarak) sessize alır.

Ancak DND, önemli metinleri veya çağrıları kaçırmanıza neden oluyorsa, oldukça hızlı bir şekilde baş belası olabilir. Bu durumlarda, Rahatsız Etmeyin özelliğini birkaç yoldan hızlı bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz.

iOS 16’da Kilit Ekranından Rahatsız Etmeyin özelliğini devre dışı bırakın

iOS 16 ve sonraki sürümlerde kilit ekranı, DND dahil olmak üzere etkin Odak modunu devre dışı bırakmak için kullanışlı bir yol sağlar.

iPhone ekranınızı uyandırın. Telefonunuz kilitliyken Kontrol Merkezine erişimi devre dışı bıraktıysanız, önce iPhone’unuzun kilidini açmanız gerekir. Aksi takdirde, kilidi açmaya gerek kalmadan DND’yi doğrudan devre dışı bırakabilirsiniz. Face ID özellikli telefonlarda, Face ID cihazınızın kilidini hemen açmalıdır. Touch ID’li telefonlarda, parmağınızı ana ekran düğmesine koyarak Touch ID kimlik doğrulaması sağlamanız gerekir, ancak ana sayfa düğmesine basmamayı unutmayın, aksi takdirde ana ekrana ulaşırsınız.

Telefonun kilidi açıldıktan sonra, ekranın altındaki ‘Rahatsız Etmeyin’ seçeneğine dokunun ve basılı tutun.

Odak modu menüsü görünecektir; devre dışı bırakmak için ‘Rahatsız Etmeyin’ kutucuğuna dokunun.

DND’yi Kontrol Merkezinden devre dışı bırakın

Rahatsız Etmeyin özelliğini hızlı bir şekilde devre dışı bırakmak için Kontrol Merkezini de kullanabilirsiniz. Ayrıca, kilit ekranının Odak modlarını devre dışı bırakma seçeneğinin olmadığı iOS 15 ve daha eski modellerde, Kontrol Merkezi var olan en hızlı yoldur.

Kontrol Merkezini açmak için ekranın sağ çentiğinden aşağı kaydırın (Touch ID özellikli telefonlarda ekranın altından yukarı kaydırın). Telefon kilitliyken Kontrol Merkezine erişimi devre dışı bıraktıysanız önce kilidini açın.

Ardından, devre dışı bırakmak için Kontrol Merkezindeki Odak kutucuğundaki ‘DND’ simgesine (hilal) dokunun.

Rahatsız Etmeyin için Otomatik Zamanlamayı Devre Dışı Bırakın

DND belirli bir yerde veya zamanda otomatik olarak açılırsa ya da belirli bir uygulamayı kullanırken bu davranışı Ayarlar uygulamasından değiştirebilirsiniz.

Ayarlar uygulamasında, “Odaklan” kutucuğuna dokunun.

Ardından, ‘Rahatsız Etmeyin’ seçeneğine dokunun.

Aşağı kaydırın ve ‘Bir Program Ayarla’ altında görüntülenen seçeneğe dokunun. Bir zaman, konum veya bir uygulama olabilir. Bu örnek için, diyelim ki, DND için ayarlanmış bir programınız var; açmak için ona dokunun.

Ardından, tamamen devre dışı bırakmak için “Planla”nın yanındaki düğmeyi kapatın. DND yanlış zamanda açılmaya devam ederse zamanlamaları da değiştirebilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin size faydadan çok sıkıntı veriyorsa, yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak modu kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top