DÜZELTME: Windows Bin64 InstallManagerApp.exe Hatası bulamıyor

En yeni yineleme olan Windows 10, kullanıcılara çok daha fazla özellik ve özelleştirme seçeneği sunuyor. Ancak, Windows 10’da deneyiminizi ve ilerlemenizi olumsuz yönde etkileyecek farklı hatalarla karşılaşabilirsiniz. ‘Windows Bin64 InstallManagerApp.exe’yi bulamıyor’ böyle bir hatadır. Bu yazıda, hatayı ve çeşitli düzeltmeleri tartışacağız.

‘Windows Bin64 InstallManagerApp.exe’yi bulamıyor’ Hatası nedir?

AMD Grafik kartlı bilgisayarların çalışması için bir AMD grafik sürücüsü gerekir. Bin64 InstallManagerApp.exe, grafik kartının hız aşırtmasına ve optimize edilmesine yardımcı olan Catalyst Control Center’ın önemli bir bileşenidir. Kurulum sihirbazını çalıştırarak AMD grafik sürücüsünü kurmak için kullanılır. Eksikse, sürücüyü yükleyemez veya güncelleyemezsiniz.

Hataya, onu tanımlamanıza yardımcı olacak bir hata mesajı eşlik eder. Mesaj aşağıda verilmiştir.

Windows cannot find “Bin64InstallManagerAPP.exe”. Make sure you entered the name correctly and try again.

Bu hata, birden çok nedenden dolayı olabilir. Örneğin, Windows’un eski bir sürümünü çalıştıran bozuk dosyalar nedeniyle, sürücü dosyaları uyumsuz olabilir veya antivirüs yükleme sürecini engelliyor olabilir. Hataya neden olan nedeni belirlediyseniz, düzeltmek büyük bir sorun olmayacaktır.

Sonraki birkaç bölümde, çeşitli düzeltmelerde size yol göstereceğiz. Hata düzeltilene kadar düzeltmeleri belirtilen sırayla deneyin.

Düzeltme 1: Windows İşletim Sistemini Güncelleyin

Hatayla karşılaştığınızda birincil yaklaşımınız Windows’u güncellemek olmalıdır. Windows’un güncellenmesi, önceki sürümdeki hataları giderir ve sürücüleri otomatik olarak günceller.

Windows’u güncellemek için, WINDOWS + I tuşlarına basın ve ardından seçenekler listesinden “Güncelleme ve Güvenlik” i seçin.

‘Windows Update’ sekmesi varsayılan olarak açılacaktır. Herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için sağdaki ‘Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın. Varsa, Windows onu bilgisayarınıza indirip kuracaktır.

Güncelleme yüklendikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız istenecektir. Bilgisayar yeniden başladığında, hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Değilse, sonraki düzeltmeye geçin.

Düzeltme 2: AMD Grafik Sürücülerini Temizle

AMD Grafik sürücüsünü temiz bir şekilde yüklemek, birçok kullanıcı için bir düzeltme olarak çalıştı. Bu yöntemde, AMD Grafik sürücüsünü ve Ekran Sürücüsü Kaldırıcıyı (DDU) manuel olarak indirmeniz ve ardından bunları Güvenli modda bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir.

AMD Grafik Sürücüsünü ve DDU’yu İndirme

Öncelikle, sürücüyü alttan manuel olarak seçerek ve otomatik algılama ve yükleme seçeneğini seçmeden amd.com/en/support adresinden AMD Grafik sürücüsünü indirin. İstenen sürücüyü seçtikten sonra, alttaki ‘Gönder’e tıklayın ve ardından sonraki sayfada indirin.

Ardından, guru3d.com/file-details adresinden Display Driver Uninstaller’ı indirin. İndirme bağlantısı sayfanın alt kısmında yer almaktadır.

Gerçek Zamanlı Korumayı ve Diğer Anti-Virüsleri Devre Dışı Bırakma

Dosyaları indirdikten sonra, gerçek zamanlı korumayı ve kurulumu engelleyen diğer anti-virüsleri devre dışı bırakmanın zamanı geldi. Gerçek zamanlı koruma, Windows Güvenliği’nden devre dışı bırakılabilir.

Gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırakmak için, “Başlat Menüsü” nde “Windows Güvenliği” ni arayın ve ardından uygulamayı başlatmak için arama sonucunu tıklayın.

‘Windows Güvenliği’ penceresinde, seçenekler listesinden ‘Virüs ve tehdit koruması’nı tıklayın.

Şimdi aşağı kaydırın ve ‘Virüs ve tehdit koruma ayarları’nı bulun ve ardından altındaki’ Ayarları yönet’i tıklayın.

Şimdi, ‘Gerçek zamanlı koruma’ altında, onu devre dışı bırakacak olana tıklayarak bir geçiş bulacaksınız. Üzerine tıkladıktan sonra bir onay kutusu açılacaktır. Değişikliği onaylamak için kutuda ‘Evet’i tıklayın.

Devam etmeden önce, bilgisayarınızda yüklü olan tüm anti-virüsleri devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

Mevcut AMD Klasörünü Silme

Ardından, ‘C’ sürücüsünde bulunan AMD klasörünü silerek sürücülerin tüm içeriğini silmeniz gerekir. Klasör ya doğrudan ‘C’ sürücüsünde veya altındaki ‘Program Dosyaları’ klasöründe bulunur.

Klasörü bulduktan sonra, üzerine sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünden ‘Sil’i seçin.

Mevcut AMD Grafik Sürücülerini Kaldırma

Bir sonraki adım, yenilerini yüklemeden önce sisteminizdeki AMD Grafik sürücülerini kaldırmaktır.

Sürücüleri kaldırmak için, ‘Başlat Menüsü’nde’ Denetim Masası’nı arayın ve ardından uygulamayı başlatmak için arama sonucunu tıklayın.

Denetim Masasında, ‘Programlar’ın altında’ Program Kaldır’ı tıklayın.

Ardından, listedeki ‘AMD Yazılımı’ programına sağ tıklayın ve ardından görünen menüden ‘Kaldır’ı seçin veya üstteki’ Kaldır ‘seçeneğine tıklayın.

Şimdi bir açılır pencere alacaksınız, kaldırmayı onaylamak için ‘Evet’i tıklayın.

Windows’u Güvenli Modda Önyükleyin

Şimdi geriye kalan tek parça DDU ve AMD Grafik Sürücüsünü kurmak, dolayısıyla Windows’u ‘Güvenli’ modda başlatmaktır.

Pencereyi ‘Güvenli’ modda başlatmak için, ‘Çalıştır’ komutunu başlatmak için WINDOWS + R

Ardından, metin kutusuna ‘msconfig’ yazın ve alttaki ‘Tamam’a basın.

Açılan ‘Sistem Yapılandırması’ penceresinde, ‘Önyükleme’ sekmesine geçin, ‘Önyükleme Seçenekleri’nin altındaki’ Güvenli Önyükleme ‘onay kutusunu işaretleyin ve ardından alttaki’ Tamam’ı tıklayın.

Windows’u güvenli modda başlatmak için görünen açılır pencerede ‘Yeniden Başlat’ı tıklayın.

AMD Grafik Sürücülerini Yükleme

Windows’u güvenli modda başlattıktan sonra, Display Driver Installer uygulamasını çalıştırın. Uygulama çalıştırıldıktan sonra, sisteminiz otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Bilgisayar yeniden başladığında, yükleyiciye çift tıklayarak ve ardından ekrandaki talimatları izleyerek AMD Grafik Sürücülerini kurun. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve ‘Windows Bin64 InstallManagerApp.exe’yi bulamıyor’ hatası düzeltilecektir.

Düzeltme 3: Kontrollü Klasör Erişimini Devre Dışı Bırak

‘Kontrollü Klasör Erişimini’ devre dışı bırakmak, birçok kullanıcı için hatayı düzeltti, bu nedenle siz de denemelisiniz. Ayrıca, son düzeltmeden itibaren zaten ‘Güncelleme ve Güvenlik’ ayarlarında olduğunuz için, kontrollü klasör erişimini devre dışı bırakabileceğiniz konuma gitmek basittir.

Kontrollü klasör erişimini devre dışı bırakmak için, “Güncelleme ve Güvenlik” ayarlarındaki “Windows Güvenliği” sekmesine gidin.

‘Windows Güvenliği’nde,’ Koruma alanları ‘altında çeşitli seçenekler bulacaksınız. Listeden ‘Virüs ve tehdit koruması’nı seçin.

‘Windows Güvenliği’ penceresi, ‘Virüs ve tehdit koruması’ sekmesi açık olarak başlayacaktır. Ardından, “Virüs ve tehdit koruma ayarları” altında “Ayarları yönet” i tıklayın.

Aşağı kaydırın ve ‘Kontrollü klasör erişimi’ bölümünü bulun ve ardından altındaki ‘Kontrollü klasör erişimini yönet’ seçeneğini tıklayın.

Şimdi, etkinleştirilmişse, devre dışı bırakmak için ‘Kontrollü klasör erişimi’ altındaki geçişe tıklayın.

‘Kontrollü Klasör Erişimini’ devre dışı bıraktıktan sonra, hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Değilse, daha önce yapılan değişiklikleri geri alın ve bir sonraki düzeltmeye geçin.

Düzeltme 4: DISM ve SFC Taramasını Çalıştırın

‘Windows Bin64 InstallManagerApp.exe’yi bulamıyor’ hatasını düzeltmek için SFC taramasını çalıştırabilirsiniz. Tüm Windows sistem dosyalarını tarayacak ve onaracaktır. Bir SFC taraması çalıştırmadan önce, Windows görüntüsünün sağlığını kontrol etmek ve onarmak için DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi) aracını önceden çalıştırmanız önerilir.

Taramayı çalıştırmak için önce ‘Komut İstemi’ni başlatmanız gerekir. Bunu ‘Başlat Menüsü’nde arayın, arama sonucunu sağ tıklayın ve ardından menüden’ Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Yönetici olarak komut istemini açmayı onaylamanızı isteyen bir kutu açılır, devam etmek için ‘Evet’i tıklayın.

Şimdi DISM’yi çalıştırmak için aşağıdaki komutu girin, ENTER basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Sistemin sağlığına bağlı olarak işlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir ve bazen takılı görünebilir, ancak işlemi yarıda kesmeyin ve tamamlanması için zaman tanıyın.

DISM /online /cleanup-image /restorehealth

DISM işlemi gerçekleştirildikten sonra, komut istemi penceresine aşağıdaki komutu girerek SFC taramasını çalıştırın ve ENTER basın.

sfc /scannow

Tarama tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Düzeltme 5: Microsoft Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir Dosyaları Yeniden Yükleyin

Çoğu zaman, bozuk Microsoft Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir dosyalar nedeniyle ‘Windows Bin64 InstallManagerApp.exe’yi bulamıyor’ hatasıyla karşılaşıyor olabilirsiniz. Hatayı düzeltmek için bu dosyaları yeniden kurmanız gerekecektir.

Önce, ‘Başlat Menüsü’nde’ Denetim Masası’nı arayın ve ardından uygulamayı başlatmak için arama sonucundaki seçeneğe tıklayın.

Ardından, ‘Programlar’ altındaki ‘Bir programı kaldır’ seçeneğini tıklayın.

Şimdi, tüm Microsoft Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir dosyalarını ve ilgili sürümlerini not edin, böylece bunları manuel olarak indirebilirsiniz.

Ardından, tüm dosyaları support.microsoft.com adresinden indirin. Tüm dosyaları indirdikten sonra, bilgisayarınızda zaten yüklü olanları ‘Denetim Masası’ndan kaldırın.

Yeniden dağıtılabilir bir dosyayı kaldırmak için, dosyayı seçin ve ardından en üstteki ‘Kaldır’ı tıklayın. Kaldırma işlemini onaylamanızı isteyen bir açılır pencere alabilirsiniz, devam etmek için ‘Evet’i tıklayın.

Benzer şekilde, kalan Microsoft Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir dosyalarını kaldırın.

Sonraki işlem, daha önce Microsoft web sitesinden indirdiklerinizi yüklemektir. İndirmek için, yükleyiciye çift tıklayın ve ardından bilgisayarınıza kurmak için ekrandaki talimatları izleyin.

Tüm dosyaları yükledikten sonra, hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Bu makalede bahsedilen düzeltmeler etkilidir ve bunlardan biri bilgisayarınızdaki ‘Windows Bin64 InstallManagerApp.exe bulamıyor’ hatasını düzeltmiş olmalıdır. Hata çözüldüğünde, sürücüleri yükleyebilir ve Windows deneyiminizi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Windows 11 PC’de Chrome Uzaktan Masaüstü Nasıl Kullanılır

İhtiyacınız olduğunda dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir cihazdan erişmek için Windows 11 PC’nizde Chrome …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir