Poster Yapmak İçin ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, insanların çeşitli yazma ve kodlama görevlerinde yardım almak için kullandıkları bir sohbet robotudur. Ancak size yardımcı olabilecek tek şeyin bu olmadığını biliyor muydunuz? ChatGPT ilk ortaya çıkışından bu yana çok gelişti. Ve bu evrimin bir parçası, tasarım konusunda size yardımcı olmak da dahil olmak üzere çeşitli görevleri üstlenme yeteneğiyle birlikte gelir.

İster bir etkinliğin tanıtımını yapıyor olun, ister eğitim materyali oluşturuyor olun, ister yalnızca kişisel keyif için bir şeyler hazırlıyor olun, ChatGPT tasarım yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. ChatGPT Plus veya Enterprise kullanıcısıysanız, poster oluşturmak için istediğiniz araç seçiminiz emrinizdedir. ChatGPT’yi kullanarak poster oluşturmak için DALL-E 3, Canva veya diğer eklentileri ve GPT’leri kullanabilirsiniz. Kişisel tercihinize bağlı olacaktır.

Maalesef Canva Free kullanıcısıysanız ChatGPT’nin kendisinde poster oluşturamazsınız. Ancak yine de tasarım ilkeleri konusunda rehberlik almak veya posterinizi oluşturmaya yönelik fikirler bulmak için ChatGPT’nin yardımını alabilirsiniz. ChatGPT, poster için ilgi çekici metinler oluşturmanıza, en iyi düzen uygulamaları konusunda size rehberlik etmenize vb. yardımcı olabilir.

ChatGPT Plus kullanıcıları bile önce posteri kavramsallaştırmak ve daha sonra görsel öğeleri oluşturmak için ChatGPT’nin yardımını kullanabilir. Bunu yaptıktan sonra gerçek tasarıma geçebilirsiniz. Hadi gidelim, olur mu?

DALL-E 3’ü kullanın

OpenAI birkaç ay önce DALL-E 3’ü Plus ve Enterprise kullanıcıları için ChatGPT’ye entegre etti. Eğer bundan yararlanmıyorsanız, sadece kaçırıyorsunuz demektir. DALL-E 3, posterler de dahil olmak üzere isteminizden herhangi bir görüntü oluşturabilir.

 1. DALL-E 3’ü kullanarak poster oluşturmak için chat.openai.com adresine gidin.
 2. Ardından ChatGPT ile yeni bir sohbet başlatın ve henüz GPT-4 modelinde değilseniz GPT-4 modeline geçtiğinizden emin olun. Artık DALL-E 3 modelini ayrıca seçmenize gerek yok.
 1. Ardından, istemde oluşturmasını istediğiniz posteri tanımlayarak başlayın. Bilgi isteminizde ne kadar fazla ayrıntı sağlarsanız posteriniz o kadar iyi olur.
 1. Bilgi istemi, hedeflediğiniz temayı, gerekli metni, görsel öğeleri ve genel tonu canlı bir şekilde tanımlamalıdır.
 2. İşte kullandığımız örnek bir bilgi istemi:Create a poster for a tech conference titled 'Innovate 2024.' The event will be held on March 15, 2024, at the TechHub Convention Center. The poster should have a modern and professional look with a color scheme of blue, white, and black. Include an image of a futuristic cityscape in the background. The event name should be prominently displayed at the top in bold, sans-serif font. Below it, in smaller font, add the date and venue details. Incorporate a small 'Register Now' call to action at the bottom. The layout should be balanced, with text elements easily readable against the background.
 3. DALL-E 3 isteminize göre bir görüntü oluşturacaktır.
 1. Tüm detaylar aklınızda olmasa bile ChatGPT + DALL E 3 ile ileri geri giderek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. DALL-E 3’ün aynı görüntüyü tekrar oluşturamayacağını unutmayın. Herhangi bir ayrıntıyı değiştirmesini isterseniz, ChatGPT yalnızca isteğinizi kullanacak ve DALL-E 3’e besleme yapmak için yeni bir istem oluşturacaktır. Genel görüntü benzer çıksa da, yaptığınız değişikliklerle aynı görüntüyü oluşturamaz. için talep edildi.
 2. Bir görseli indirmek için sohbetten üzerine tıklayın. Daha sonra ‘İndir’ butonuna tıklayın.

ChatGPT’de DALL-E 3’ü kullanarak oluşturduğunuz görseller, herhangi bir telif hakkı sorunu olmadan kullanımınıza sunulur. Aşağıdaki özel kılavuzumuzdan DALL-E 3’ü ChatGPT’de kullanma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

ChatGPT’de DALL E 3 Nasıl Kullanılır

ChatGPT’de DALL-E 3’ü kullanarak kolayca harika görüntüler oluşturmayı öğrenin.

Canva GPT’yi kullanın

Poster oluşturmak için DALL-E 3’ü kullanırken tek uyarı, tasarım öğeleri üzerinde ayrıntılı kontrole sahip olamamanızdır. ChatGPT’de ileri geri gidip tasarımı tekrar tekrar değiştirmesini isteyebilirsiniz, ancak gerçek şu ki yapay zekanın isteminizi yorumlaması tam olarak istediğinizi vermeyebilir.

Ancak emrinizde mükemmel bir araç daha var. OpenAI birkaç hafta önce ChatGPT için GPT’leri yayınladı. GPT’ler, ChatGPT’nin belirli görevlere veya senaryolara yardımcı olabilecek özelleştirilmiş sürümleridir. Bu durumda Canva GPT’yi kullanacağız.

Canva için GPT, ChatGPT’deki Eklentiler modeliyle kullanabileceğiniz Canva Eklentisinden çok farklıdır. Canva Eklentisi yalnızca Canva’dan isteğinizle eşleşen şablonları keşfetmenize yardımcı olabilirken Canva GPT, isteğinize göre tasarımlar oluşturabilir.

 1. Bu bağlantıya tıklayarak Canva GPT’ye gidin. ChatGPT Plus veya Enterprise hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun.
 2. Ardından Canva’nın oluşturmasını istediğiniz tasarımın istemini girin.
 1. Canva GPT’yi yönlendirirken DALL-E 3’ten biraz farklı bir yaklaşım izlemeniz gerekecek. Tasarımın hemen çok fazla ayrıntısına girmeyin ve yalnızca temellere sadık kalın. Ancak bunu yapsanız bile endişelenmenize gerek yok çünkü ChatGPT istemi kendisi ayarlayabilir.
 2. Bu rehberin hatırı için DALL-E’ye verdiğim istemin aynısını kullandım. İşte GPT’nin yanıt verdiği şey:
 1. Ancak istemleri kendi başına değiştirdi ve benden herhangi bir ek girdiye ihtiyaç duymadan birkaç makul tasarım seçeneği ortaya çıkardı.
 1. Canva’da tasarımı daha da değiştirebilirsiniz. Tasarımı tıkladığınızda Canva düzenleyicide ayrı bir sekmede açılır. Daha sonra uygulamadaki diğer tasarımlarda olduğu gibi düzenleyebilirsiniz.

Bir tasarım fikrini kavramsallaştırmanız veya görsel öğeler oluşturmanız gerekiyorsa, ChatGPT her adımda rehberlik sağlayabilir. Hem DALL-E 3 hem de Canva GPT, doğrudan metin istemlerinden tasarım oluşturmaya olanak tanır ve size tasarım becerilerine ihtiyaç duymadan yaratıcı özgürlük verir.

İlginizi Çekebilir!

How to Use Midjourney v6

Midjourney v6 Nasıl Kullanılır

Her zamankinden çok daha gerçekçi görüntüler oluşturmak için Midjourney'in en yeni modelini kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir