iPhone’da Amber Uyarıları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

AMBER uyarılarını devre dışı bırakmak yeterince kolay bir iştir, ancak onları açık tutmanızı öneririz.

AMBER uyarıları (America’s Missing: Broadcast Emergency Response), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ulusal bir acil durum müdahale sistemidir. Kaçırılan çocukları bulmaya yardım etmek için tasarlandı. Yakındaki bölgelerde kayıp çocuklar ve şüpheli kaçıranlar hakkında bilgi yayınlamak için kullanılırlar. AMBER uyarıları, önemli bilgileri göndererek ve mümkün olduğunca çok insanı harekete geçirerek kayıp çocukların bulunmasına yardımcı olur.

Ancak bazı durumlarda yakınlarda olmayan bölgelerden/eyaletlerden de AMBER uyarıları alabilirsiniz. Ayrıca, AMBER ve diğer Acil Durum uyarıları, dikkatinizi çekebilmeleri için rahatsız edici olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bazen, özellikle odaklanmanız veya uyumanız gerektiğinde can sıkıcı olabilirler.

AMBER uyarılarıyla ilişkili uyarı – yüksek, alarm benzeri gürültü – telefonunuzu sessize almanız gereken yerlerde de çok rahatsız edici olabilir. Ve iPhone’unuzdaki yalnızca ‘Sessiz’ ayarını değil, aynı zamanda ‘Rahatsız Etmeyin’ veya diğer Odak modlarını da atlayabildikleri için, sizi rahatsız etmeden onları açık tutmanın bir yolu yoktur.

Ne kadar yardımcı olabilecekleri için onları açık tutmanız gerekse de, umutsuzca huzur ve sükunete ihtiyacınız varsa, bunları kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Ve artık bir baş belası olmayacakları zaman, onları tekrar etkinleştirmeniz yeterlidir.

Not: AMBER uyarıları ve diğer Acil durum uyarıları tüm ülkelerde/bölgelerde mevcut değildir. Bu bölgelerde bile, yalnızca desteklenen bir operatöre ait SIM kart kullanıldığında kullanılabilirler.

AMBER Uyarılarını kapat

AMBER uyarıları varsayılan olarak açıktır, ancak bunları iPhone’unuzda devre dışı bırakmak kolaydır. Ayarlar uygulamasını açın ve ‘Bildirimler’ seçeneğine dokunun.

Bildirim ayarlarında, tüm uygulamalar listesini geçerek tamamen aşağı kaydırın. Orada ‘Devlet Uyarıları’ veya ‘Acil Durum Uyarıları’ için bir bölüm bulacaksınız. Bu bölümü görmüyorsanız, AMBER ve diğer acil durum uyarıları ülkenizde desteklenmiyor demektir.

Bunları devre dışı bırakmak için ‘AMBER Alerts’ geçişini kapatın. AMBER uyarılarını tekrar etkinleştirmek için bildirim ayarlarına gidin ve geçişi tekrar etkinleştirin.

İsterseniz diğer acil durum uyarılarını ve Kamu Güvenliği uyarılarını da buradan etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilirsiniz. AMBER uyarılarını devre dışı bırakmak, diğer acil durum uyarılarını etkilemez.

Diğer Acil Durum ve Kamu Güvenliği uyarıları, kasırga, ani sel vb. gibi şiddetli hava koşulları için uyarıları, Başkanlık veya diğer hükümet uyarılarını ve güvenliğiniz veya hayatınıza yönelik diğer yakın tehditleri içerir.

AMBER veya diğer acil durum uyarıları olsun, bu uyarıları etkin tutmanın şiddetle tavsiye edildiğini size tekrar hatırlatmak isteriz. AMBER uyarıları, çocuk kaçırma durumunda son derece yararlı olabilir. Ve diğer acil durum uyarıları, hayatınıza yönelik tehditler veya diğer ulusal acil durumlar hakkında sizi uyarır. Bu uyarıları yalnızca gerçekten can sıkıcı olduklarında devre dışı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede yeniden etkinleştirin.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir