İMessage'da (@) Birinden Nasıl Bahsedilir

Bir iMessage grup sohbetinde insanların dikkatini çekmek iOS 14 ile pasta yapmak kadar kolaydır Grup Sohbetleri, internet üzerinden mesajlaşmanın en iyi avantajlarından biri olmalıdır. Ancak, grup sohbetlerinin bazen daha az önemli mesajların denizinde önemli bilgilerin kaybolduğu yerlerde gerçekten dağınık hale gelebileceği gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Doğru kişinin mesajı gördüğünden emin olmak biraz yanıltıcı olabilir. Ve […]

Bir iMessage grup sohbetinde insanların dikkatini çekmek iOS 14 ile pasta yapmak kadar kolaydır

Grup Sohbetleri, internet üzerinden mesajlaşmanın en iyi avantajlarından biri olmalıdır. Ancak, grup sohbetlerinin bazen daha az önemli mesajların denizinde önemli bilgilerin kaybolduğu yerlerde gerçekten dağınık hale gelebileceği gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Doğru kişinin mesajı gördüğünden emin olmak biraz yanıltıcı olabilir.

Ve bazı insanlar onlara her zaman kişisel bir mesaj gönderebileceğinizi söylerken, asıl mesele bu değil. Her seferinde kişisel mesajlar göndermemiz gerekiyorsa, grup sohbetinin anlamı nedir? Ve çoğu zaman, mesajı grup sohbeti bağlamında görmeleri gerekir. İOS 14’ten başlayarak, tüm bu zorluk iMessage’da çok daha iyi hale geldi.

Artık iMessage grup sohbetlerinde ve ayrıca bire bir sohbetlerde kişileri etiketleyebilir veya bunlardan bahsedebilirsiniz. Ancak açıkçası, grup sohbetlerinde daha kullanışlıdırlar.

İMessage’da kimlerden bahsedebilirsiniz?

İMessage’da konuşmanın parçası olan herkesten bahsedebilirsiniz. Yani, bire bir sohbetler için, bu yalnızca diğer kişiyi içerir. Ve grup sohbetleri için, o grup sohbetinin parçası olan herkesi içerir. Grubun üyesi olmayan bir kişiyi önce gruba eklemeden bahsedemezsiniz.

Yine de tüm süreçte bir miktar engel var. Sonunda, onlardan bahsedebilmeniz için diğer kişinin iOS 14 kullanmasına gerek yoktur. Kullandıkları iOS ne olursa olsun, görüşmedeki tüm kişiler bahsetmeniz için hazır olacaktır. Ancak kişi iOS 14 kullanmıyorsa, bunu yalnızca normal bir metin olarak görecektir. Ve iletişimsizliğe yol açabilir.

İMessage’da Birinden Nasıl Bahsedilir

İMessage’da birini etiketlemek veya bunlardan bahsetmek oldukça kolaydır. Birinden bahsetmenin hem eşit derecede pratik hem de hızlı olmak üzere iki yolu vardır.

Mesajı oluştururken, normalde yaptığınız gibi oluşturun ve ardından söz etmek için kişilerinize kaydedildiği şekliyle kişinin adını yazın.

Diğer mesajlaşma uygulamalarının aksine, birinden bahsetmek için iMessage’da mutlaka ‘@’ yazmanız gerekmez (yine de işe yarar). Ancak yalnızca tam adını, soyadını veya tam adını (kişilerinize kaydedildiği şekliyle) mesajın herhangi bir yerine yazmanız işi yapar. Unutmayın, dolu olması gerekir, yani kısmi bir ad veya soyad yazamazsınız.

Adı tam olarak yazdığınız anda griye dönüyordu.

Mesaj kutusunda isme veya başka herhangi bir yere dokunun ve kişisi (adı ve fotoğrafı / baş harfleri) görünecektir. Onlardan bahsetmek için üzerine dokunun.

Aynı ada sahip birden fazla kişi varsa, kimden bahsetmek istediğinizi seçme seçeneğine sahip olursunuz. Onları seçmek için ismine dokunun.

Birinden bahsetmek için “@” simgesini de kullanabilirsiniz. “@” Yazın ve adını takip edin. Yine, onlardan bahsetmek için tam adını, soyadını veya tam adını yazabilirsiniz. @ Sembolü ile, siz adı yazıp bir boşluk girer girmez kişiden bahsedilecektir. Kişiden bahsettiğinizde, “@” simgesi kaybolur. Normalde onlardan bahsetmek gibi olurdu.

Ancak aynı ada sahip iki veya daha fazla kişi varsa, o zaman “@” bile olsa, adlarına dokunmanız ve onlardan bahsetmeniz gerekir. Aksi takdirde kimseden bahsedilmez.

Not: iOS 14.2’den itibaren, kişi emoji ile kaydedilmişse insanlardan bahsetmek işe yaramaz. Daha önce iOS 14 ve 14.1’de çalışıyordu. Dolayısıyla bu, gelecekteki güncellemelerde ortadan kalkabilecek bir hata olabilir. Ya da kasıtlı bir güncelleme olabilir. Sadece zamanın söyleyeceğini tahmin ediyoruz.

Birinden Bahsettiğinizde Ne Olur?

İMessage’da birinden bahsettiğinizde ne olacağı duruma bağlıdır. Görüşmeyi açarlarsa, adlarının mesajda daha koyu mavi harflerle görünmesi dışında hiçbir şey olmayacaktır.

Ancak konuşma kapatılırsa, “[İletişim Bilgileriniz] Sizden bahsetti – [Grup Adı]” şeklinde bir bildirim alabilirler. Bir önceki cümlede, gönülsüz bir “olasılık” ın takıldığını fark ederdiniz; ona birazdan ulaşacağız.

Bildirime dokunmak, konuşmada kaç tane okunmamış mesaj olduğuna bakılmaksızın, onları tam olarak bahsettiğiniz mesaja götürür. Mesaj isimleri kalın, mavi harflerle onlara bahsettiğinizi belirtecek şekilde gösterilecektir. Mesaj balonu ayrıca normale dönmeden önce koyu gri renkte bir an için vurgulanmış olarak görünecektir.

Şimdi, “kudret” konusuna gelelim. Kişinizin ondan bahsettiğinizde bir bildirim alıp almayacağı ayarlarına bağlıdır. DND’de konuşma yapsalar bile bir söz için bir bildirim alacaklar, ancak bunun kapsamı bu. Varsayılan olarak, iMessage ayarı, bir konuşma için uyarıları gizlemeyi seçseniz bile bahsetmeler için bildirim gönderecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu nedenle, daha fazla ayarda değişiklik yapmadıysanız, bildirimi almaları için iyi bir şans var.

Ancak Mesajlar için tüm bildirimleri tamamen devre dışı bıraktılarsa veya telefonları (konuşma değil) DND üzerindeyse, söz için bir bildirim almazlar.

Bu yüzden, mesajın farkında olmadığını söyleyen birinin kafasını ısırmaya gitmeyin. Bildirimi almamış olabilirler.

Sohbetteki diğer insanlara gelince, bahsettiğiniz kişinin adını kalın olarak görecekler, ancak özel ya da farklı hiçbir şey göremeyecekler.

Birinin Bizden Bahsetmesini Engelleyebilir miyiz?

Maalesef, şu anda bir iMessage’da sizden bahsetmekten vazgeçmenin bir yolu yok; kapatabileceğiniz hiçbir ayar yoktur. Ancak bahseden bildirimleri gizleyebilirsiniz.

Sadece konuşmalar için uyarıları gizleyebileceğinizi unutmayın, eğer konuşma aynı zamanda DND’deyse. Ancak, konuşma DND’de değilse, söz konusu bildirimler, sohbetteki diğer mesajların bildirimleri gibi olur ve sizi rahatsız etmezler.

İPhone ayarlarınıza gidin ve ‘Mesajlar’a gidin ve üzerine dokunun.

Mesaj ayarları açılacaktır. Aşağı kaydırın ve ‘Bana Bildir’ geçişini kapatın.

Grup sohbetinde başkalarının dikkatini çekmek zor olabilir. Ancak iMessage’daki sözler, tüm görevi nispeten kolaylaştırır. Şimdi, mesajlar biriktiğinde ve diğer kişinin ona ihtiyaç duyduğunuz mesajı görüp görmeyeceğinden şüphe ettiğinizde, onlardan söz edebilirsiniz. Bir grup sohbetinde aynı mesajda birden fazla kişiden de bahsedebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top