Uygulamalar için COVID-19 Maruz Kalma Günlüğü ve Bildirimler Nasıl Etkinleştirilir

İPhone’unuzda CVOID-19 pozlama günlüğünü etkinleştirmek, üçüncü taraf maruz kalma bildirim uygulamalarının verileri kullanmasına ve maruz kaldığınızda sizi bilgilendirmesine olanak tanır.

Apple nihayet COVID-19 salgın durumunda iPhone kullanıcılarına yardımcı olmak için çok beklenen iOS 13.5 güncellemesini özel kaynaklarla yayınladı. İOS 13.5 güncellemesi, COVID-19’un üstesinden gelmek için iki özel özellik getiriyor; bunlardan biri, bir Yüz Maskesi kullanırken Face ID’yi atlama yeteneği, diğeri ise geliştiricilere COVID-19 Pozlama Bildirim Uygulamaları oluşturmak için bir API veriyor.

COVID-19 Pozlama Günlüğü ve Bildirimler, iOS 13.5 güncellemesinin en önemli özelliği. Bir iPhone’un Bluetooth kullanarak diğer cihazlarla rastgele kimlikler paylaşmasını ve almasını sağlar. Bu rastgele kimlikler, bir COVID-19 Exposure uygulamasının Koronavirüse maruz kalıp kalmadığınızı anlamak için kullanabileceği cihazdaki bir maruziyet günlüğünde toplanır ve saklanır.

İPhone’unuzda COVID-19 Pozlama Günlüğünü etkinleştirmek için önce iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.

İPhone Ayarları ekranında biraz aşağı kaydırın ve gördüğünüzde ‘Gizlilik’ seçeneğini seçin.

İPhone Gizlilik ayarları ekranından ‘Sağlık’ seçeneğini seçin.

Ardından, son olarak ekranın üst kısmındaki ‘COVID-19 Pozlama Günlüğü’ seçeneğine dokunun.

Özellik ülkenizde / bölgenizde mevcutsa, ‘Pozlama Günlüğü’ geçiş anahtarını etkinleştirmek için bir seçenek göreceksiniz. COVID-19 Maruz Kalma Bildirimi Uygulamalarının, COVID-19 bulaşmış bir bölgeye maruz kalmanız durumunda sizi bilgilendirmek için bu verileri kullanabilmesi için açın.

Özellik henüz bölgenizde mevcut değilse, iPhone’unuzda etkinleştirmeyeceksiniz. Bunun yerine, ekranda geçiş anahtarı yerine ‘Bölgenizde mevcut değil’ metnini görürsünüz.

İPhone’unuzda COVID-19 Pozlama Günlüğünü etkinleştirdikten sonra, App Store’da bir pozlama bildirim uygulaması için gözünüzü dört açın.

Bu yazının yazıldığı sırada, iPhone’un COVID-19 Pozlama Günlüğü özelliğini kullanması için herhangi bir maruz kalma bildirim uygulaması bulunmamaktadır. Bir uygulamayı öğrenir öğrenmez bu makaleyi güncelleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir!

How to Set a Timer on Your iPhone Camera for Perfectly Timed Shots

iPhone Kameranızda Zamanlayıcı Nasıl Ayarlanır

iPhone'unuzun kamerası için bir zamanlayıcı ayarlamaya ilişkin takip edilmesi kolay talimatlar, hiçbir anı kaçırmamanızı sağlar. Grup fotoğrafları ve çarpıcı selfie'ler için mükemmeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir