Linux’ta Çalışmayan NetworkManager Nasıl Onarılır

Linux'ta hatalı bir NetworkManager yapılandırmasının neden olduğu bağlantı sorunlarını nasıl çözeceğinizi öğrenin.

İnternet bağlantınızı kaybetmek sinir bozucu olabilir ve NetworkManager’ın hiç çalışmadığını fark ettiğinizde durum çok daha kötüdür. Ne yazık ki, bu sorun genellikle Arch Linux ve Ubuntu gibi dağıtımları çalıştıran kullanıcılar tarafından görülür.

Çoğu durumda, NetworkManager ile ilgili sorunların çözülmesi kolaydır. Çözümün NetworkManager’ı yeniden yüklemek veya hizmeti etkinleştirmek kadar kolay olduğunu görebilirsiniz. Linux’ta çalışmayan NetworkManager ile ilgili çoğu sorunu çözmede etkili olan bazı sorun giderme yöntemlerine bir göz atalım.

1. NetworkManager’ın Yüklendiğini ve Güncellendiğini Doğrulayın

Bazı kullanıcılar, hizmet kaldırıldığı veya sistemleriyle uyumsuz hale geldiği için NetworkManager’ın çalışmayı durdurduğunu fark etti. Terminali açıp aşağıdaki komutu girerek NetworkManager’ın çalışıp çalışmadığını belirleyebilirsiniz:

systemctl status NetworkManager

Terminal, NetworkManager’ın durumu hakkında bilgi yazdıracaktır. Basılı bilgileri okuyun ve ardından bilgi isteminden çıkmak için Ctrl + C tuşlarına basın. İnternete bağlanmak için mücadele ediyor ancak NetworkManager’ın aktif olarak çalıştığını görüyorsanız, Wi-Fi bağlantınızla ilgili olası sorunları araştırmalısınız.

Terminal, hizmetin etkin olmadığını (ölü) yazdırırsa , NetworkManager’ın yüklendiğinden ve güncellendiğinden emin olmalısınız. NetworkManager’ın güncellendiğini doğrulamak ve güncellenmemişse yeni güncellemeleri yüklemek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz:

sudo apt install network-manager
sudo apt upgrade network-manager

Ubuntu veya Debian gibi GNOME tabanlı bir dağıtım kullanıyorsanız, NetworkManager için GNOME uygulamasını da kurmalısınız. Bu uygulamayı aşağıdaki komutla kurabilirsiniz:

sudo apt install network-manager-gnome
sudo apt upgrade network-manager-gnome

İnternete bağlanmayı deneyerek bağlantınızı test edin. Ağ hizmeti işlevleri genellikle NetworkManager yüklenerek ve/veya güncellenerek geri yüklenebilir. Ayrıca NetworkManager’ı aşağıdaki systemctl komutuyla yeniden başlatmanız gerekebilir:

sudo systemctl restart NetworkManager

NetworkManager için kullandığınız referans terimlerinin sisteminize bağlı olarak değiştiğini ve ayarlanması gerekebileceğini unutmamak önemlidir. Upstart başlatma motorunu kullanan bilgisayarlar, NetworkManager’a ağ yöneticisi olarak başvuracaktır. Systemd başlatma motorunu kullanan bilgisayarlar, NetworkManager’a NetworkManager.service olarak atıfta bulunacaktır.

Çoğu kullanıcı, systemd başlatma motorunu kullanan işletim sistemlerini çalıştırır. Örneğin, Ubuntu, 20.10’dan (Groovy Gorilla) sonra Upstart için systemd ve geriye dönük uyumluluğu kullanır.

Systemd’de bile, referans terimi bağlamsal olarak değişebilir. NetworkManager hizmeti ifade ederken, network-manager yazılım paketini ifade eder.

2. NetworkManager’ın Başlangıçta Çalıştırılmasını Etkinleştirin

NetworkManager’ı manuel olarak başlatmanın siz bilgisayarınızı yeniden başlatana kadar işe yaradığını fark ederseniz, sorun NetworkManager’ın başlangıçta çalıştırma izninin olmaması olabilir. Terminali açıp basit bir komut girerek bu sorunu çözebilirsiniz:

systemctl enable NetworkManager

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından internete bağlanmayı deneyin. NetworkManager ile ilgili sorun başlangıçta çalışamamasıysa, sorununuz çözülmelidir. Çalıştırılamazsa, durumu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki komutu girin:

systemctl status NetworkManager

Terminalin altında yazdırılan günlükleri okuyun. Bu günlükler, hangi başlatma işleminin NetworkManager’ın başarısız olmasına neden olduğu hakkında size yararlı bilgiler verebilir. Verilen hataları araştırabilir veya gelişmiş sorun giderme için çevrimiçi olarak forum üyeleriyle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, bilgisayarınızda yaptığınız son değişikliklerin NetworkManager’ın düzgün çalışmasını engelleyip engellemediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Yakın zamanda /etc/systemd/system.conf gibi dosyalarda ayarları değiştirdiyseniz , bu değişiklikleri hemen geri almalı ve bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Yanlış yapılandırılmış VPN’lerin ayrıca NetworkManager ile sorunlara neden olduğu da bilinmektedir. NetworkManager ile ilgili sorunlarınızın kaynağının potansiyel olarak bu olabileceğine inanıyorsanız, herhangi bir VPN yapılandırmasını geri almayı ve rehberlik ederek VPN’nizi yeniden kurmayı düşünmelisiniz.

Ağ hizmetlerini etkileyebilecek, sisteminize özgü tüm faktörler araştırmaya değer. Çevrim içi sorun giderme yardımı almaya karar verirseniz, bu bilgileri forum üyelerine sağlamak, sorunu araştırmalarını ve ihtiyaç duyduğunuz yardımı sunmalarını da kolaylaştıracaktır.

Linux Sisteminizi Güncel Tutun

Ne yazık ki, tüm ağ sorunlarının çözülmesi kolay değildir. Sorununuz karmaşık olabilir ve duruma özel sorun giderme gerektirebilir. Her sistem sorununu önlemek imkansız olsa da, en son kararlı sistem güncellemelerini düzenli olarak yükleyerek bilgisayarınızı iyi durumda tutabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top