Chrome Uzantılarının Web Üzerindeki Verilerinizi Okumasını ve Değiştirmesini Nasıl Durdurabilirsiniz?

Google Chrome, kullanıcı dostu deneyimi ve üçüncü taraf geliştiricilerin bunun için oluşturduğu çok çeşitli uzantılar nedeniyle milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.

Chrome uzantıları, web’de gezinmeyi kolaylaştırır. Chrome’u iş için kullanıyorsanız, iş akışlarınızı daha hızlı ve verimli hale getirebilecek çok sayıda uzantı vardır. Ancak, Chrome uzantılarını kullanmanın kusurları vardır. Örneğin, çoğu uzantı, siz web’de gezinirken verilerinize erişmek ve bunları değiştirmek için izin gerektirir.

Varsayılan olarak, tarayıcıda ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesi için bir uzantıya ‘site verilerini okuma ve değiştirme’ izni verilir. Ancak neyse ki Chrome, onu değiştirmenize ve belirli web siteleriyle sınırlamanıza veya uzantının simgesine tıkladığınızda uzantının verilerinize erişmesine izin vermenize izin verir.

Neden Chrome’da Uzantı İznini Özelleştirmelisiniz?

Bazı tanınan uzantılar bir web sayfasında belirli bir görevi gerçekleştirmek için bu bilgilere ihtiyaç duyarken. Örneğin, reklam engelleme uzantılarının, bir reklamın otomatik olarak görüntülenip görüntülenmediğini kontrol etmek için web sitesinin kodunu okuması gerekir, böylece reklamverenin sunucusundan gelen sinyali engelleyebilir. Göz atma bilgilerinizi toplayıp üçüncü taraflara satarak ciddi gizlilik sorunlarına yol açabilecek güvenli olmayan uzantılar olabilir.

Ayrıca, çok fazla uzantı kullanmak, RAM, İşlemci ve Ağ verileri gibi büyük miktarda sistem kaynağı tüketir ve bu da bilgisayarınızı bazen yanıt vermemesine neden olabilir.

Neyse ki, bir uzantının ‘site verilerini okuma ve değiştirme’ iznini değiştirmek Chrome’da oldukça kolaydır. Bunu birkaç tıklama ile yapabilirsiniz. Ancak, her uzantı için ayrı ayrı yapılması gerekir, Chrome henüz uzantı izinlerini değiştirmek için toplu işlemleri desteklemiyor.

Bir Uzantının Chrome’da Site Verilerini Okuma ve Değiştirme İznini Sınırlandırma

Bir uzantının “site verilerini okuma ve değiştirme” iznini yönetmek için, uzantı simgesini sağ tıklayın ve farenizi “Bu, site verilerini okuyabilir ve değiştirebilir” seçeneğinin üzerine getirerek genişletip daha fazla seçenek görün.

Bir uzantının site verilerini okumak ve değiştirmek için sahip olabileceği aşağıdaki izin kümesini göreceksiniz.

Chrome’da kullandığınız tüm uzantılar için bu izni doğrulamanızı ve bir uzantının verilerinize erişimini yalnızca belirli web sitelerinde izin vererek veya uzantı simgesini tıklamadıkça tamamen engelleyerek sınırlamanızı öneririz.

Bu yaklaşımla, bir uzantının izinlerine izin verebilir veya engelleyebilir ve hassas sitelerde çalışmasını kısıtlayabilirsiniz. Uzantıları uygun şekilde yönetmek, sisteminizdeki riskleri ve güvenlik açıklarını azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir