İPhone'unuzun Kaybolması Durumunda Apple Pay Bilgilerinizi Uzaktan Kaldırma

İPhone’unuz kaybolduğunda veya çalındığında mali sahtekarlığı önlemek için Apple Pay’de saklanan kartları uzaktan nasıl kaldıracağınızı öğrenin. İPhone’unuzu kaybetmek şimdiye kadarki en korkunç duygu değil mi? Hepimizin telefonlarında o kadar çok kişisel ve özel veri var ki, kaybetme düşüncesi bile korkutucu. Ayrıca, Apple Pay’i kurduysanız, her zaman finansal dolandırıcılık ihtimali vardır. Telefonunuzu kaybederseniz, birincil yaklaşımınız onu […]

İPhone’unuz kaybolduğunda veya çalındığında mali sahtekarlığı önlemek için Apple Pay’de saklanan kartları uzaktan nasıl kaldıracağınızı öğrenin.

İPhone’unuzu kaybetmek şimdiye kadarki en korkunç duygu değil mi? Hepimizin telefonlarında o kadar çok kişisel ve özel veri var ki, kaybetme düşüncesi bile korkutucu. Ayrıca, Apple Pay’i kurduysanız, her zaman finansal dolandırıcılık ihtimali vardır.

Telefonunuzu kaybederseniz, birincil yaklaşımınız onu kilitlemek ve Apple Pay bilgilerinizi kaldırmak olmalıdır. Telefonu kilitlediğinizde, üzerinde depolanan verilerin güvende kalmasını ve kötüye kullanılmamasını sağlar. Ancak birçok kullanıcı, iPhone’unuzun kaybolması durumunda Apple Pay bilgilerinizi uzaktan kaldırabileceğinizi bilmiyor.

Aygıtınızı kaybettikten sonra tek yapmanız gereken başka bir iPhone bulmak, ‘Bul’ uygulamasını açmak ve Apple Kimliğinizle oturum açmak. Apple Pay bilgilerini de kaldırmak için icloud.com/find/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İCloud’u Kullanarak Apple Pay Bilgilerini Uzaktan Kaldırma iPhone’umu Bul

Apple Pay bilgilerini uzaktan kaldırmak için herhangi bir aygıtta bir web tarayıcısında icloud.com/find/ adresini açın ve Apple Kimliğiniz ve parolanızla oturum açın.

Oturum açtıktan sonra, üst kısımdaki ‘Tüm Cihazlar’a tıklayın ve ardından listeden kaybettiğiniz cihazı seçin.

Ardından, sağ üst köşede görünen küçük bir kutu bulacaksınız. Bu kutuda, ‘Kayıp Modu’ seçeneğine tıklayın.

Ardından, verilen bölüme alternatif telefon numaranızı girin ve ardından sağ üst köşedeki ‘İleri’yi tıklayın. Numaranızı girmek isteğe bağlıdır ve numaranızı girmeden de devam edebilirsiniz. Ancak, iPhone’unuzu bulan herkesin onu görmesi ve kayıp iPhone’unuzu geri almanıza yardımcı olmak için sizinle iletişime geçebilmesi için alternatif numaranızı buraya girmenizi öneririz.

Artık iPhone’unuzu bulan kişinin görebileceği bir mesaj girebilirsiniz. Bu isteğe bağlı bir bölümdür ve onu da atlayabilirsiniz. Bir tane yazın veya yazmayın, ‘Kayıp Modu’nu etkinleştirmek için üstteki’ Bitti’yi tıklayın. Bu, Apple Pay bilgilerinizi iPhone’unuzdan hemen silecektir.

Ayrıca, iPhone’unuzda ayarlanmış bir parola varsa, kurtarıldıktan sonra kilidini açmak için aynı parola kullanılacaktır. Daha önce bir tane ayarlamadıysanız, işlemi başlattığınızda bir tane ayarlamanız istenecektir. Kayıp cihaz için yeni bir şifre belirledikten sonra diğer adımlara geçebilirsiniz.

‘Bul’ Uygulamasını Kullanarak Apple Pay Bilgilerini Uzaktan Kaldırma

Başka bir iPhone’unuz varsa, ödeme bilgilerini kaldırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Öncelikle, iPhone’unuzdaki ‘Bul’ uygulamasını arayıp açın ve kayıp iPhone’unuzda kullanılan Apple Kimliği ile giriş yapın.

Şimdi ekranda cihazların bir listesini göreceksiniz, az önce kaybettiğiniz cihazı bulun ve üzerine dokunun.

Cihazı seçtikten sonra aşağı kaydırın ve ‘Kayıp Olarak İşaretle’ altındaki ‘Etkinleştir’e dokunun.

Artık cihazınızı kayıp olarak işaretlediğinizde etkili olacak tüm değişiklikleri görüntüleyebilirsiniz. Bunlardan biri, Apple Pay’de saklanan kartların kaldırılmasıdır. Ayrıntıları okuduktan sonra aşağı kaydırın ve ‘Devam Et’e dokunun.

Bir sonraki ekranda, iPhone’unuzu kilitli durumda bulan kişinin sizinle iletişim kurabilmesi için telefon numaranızı belirtmeniz gerekir. Numarayı girdikten sonra, sağ üst köşedeki ‘İleri’ye dokunun.

Bir sonraki ekran, iPhone’unuzu bulan kişiye gösterilecek bir mesaj girmeniz içindir. Bu mesajda 160 karakterlik bir sınır vardır, bu nedenle onu açık ve öz tutmaya çalışın. Mesajı yazmayı tamamladığınızda, sağ üst köşedeki ‘İleri’ye dokunun.

Artık daha önce seçtiğiniz tüm ayarları, girdiğiniz telefon numarası ve mesajla birlikte gözden geçirebilirsiniz. İnceledikten sonra, iPhone’unuzu kayıp moduna geçirmek için ‘Etkinleştir’e dokunun, böylece iPhone’unuzda kayıtlı ödeme bilgileri de silinir.

Yukarıda tartıştığımız şey, her iPhone kullanıcısının bilmesi gereken bir konudur. Telefon elimizdeyken ortaya çıkabilecek farklı dolandırıcılık türlerinin farkındayız. Şimdi, kolayca kötüye kullanabilecek başka birinin eline ulaştığında durumu hayal edin.

Bu nedenle, yalnızca depolanan ödeme bilgilerini kaldırmak için değil, aynı zamanda iPhone’unuzu kilitlemek için ‘Kayıp Olarak İşaretle’yi etkinleştirmeniz gerekir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top