DÜZELTME: Chrome, HTTP Bağlantılarından Dosya İndirmiyor

Pek çok Google Chrome kullanıcısı, tarayıcının en son güncellemesi olan Chrome 86’daki bazı dosyaları indirirken sorunlarla karşılaşmaktadır. Kullanıcılar, indirme bağlantısını tıkladıktan sonra herhangi bir bildirim veya indirme ilerlemesi görmüyor. İndirilenler listesinde bu dosyaların izi bile yok. Bu, Chrome’un yerleşik indirme yöneticisine güvenen kişiler için can sıkıcı bir sorun olabilir. Burada sizin için bazı düzeltmelerimiz var. […]

Pek çok Google Chrome kullanıcısı, tarayıcının en son güncellemesi olan Chrome 86’daki bazı dosyaları indirirken sorunlarla karşılaşmaktadır. Kullanıcılar, indirme bağlantısını tıkladıktan sonra herhangi bir bildirim veya indirme ilerlemesi görmüyor. İndirilenler listesinde bu dosyaların izi bile yok.

Bu, Chrome’un yerleşik indirme yöneticisine güvenen kişiler için can sıkıcı bir sorun olabilir. Burada sizin için bazı düzeltmelerimiz var.

Neden bazı dosyalar indirilmiyor?

İnternet büyük bir hızla büyüdü. Neredeyse tanıdığımız herkes interneti öyle ya da böyle kullanıyor. İnternet kullanımındaki bu üstel artış, bilgisayar korsanlığı, kimlik avı vb. Gibi belirli güvenlik açıklarıyla birlikte gelir. İnternette aynı anda hem güvendeyiz hem de güvensiziz.

Kullanıcıyı bazı olası güvenlik açıklarından korumak için Google, ‘riskli indirmeleri’ engellemeye karar verdi. Teknik açıdan, Google, HTTPS’den sunulan ancak güvenli olmayan HTTP protokolünden dosya indirme bağlantılarına sahip web sitelerinden tüm güvenli olmayan indirmeleri engeller. Bu daha yaygın olarak ‘Karma İçerik’ sorunu olarak bilinir ve herhangi bir web sitesi için bunu Chrome tarayıcınızdaki Geliştirici Araçları’ndaki ‘Konsol’ sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Google, güvenli olmayan indirmeleri altı aşamada engellemeyi planladı. Güvenli olmayan indirmelerle ilgili uyarılar içeren Chrome 81’den (ilk aşama) başlayarak, 6 Ekim 2020’de piyasaya sürülen Chrome 86, tarayıcının tüm karma içerik indirmelerini (neredeyse tüm dosya biçimleri) herhangi bir uyarı olmadan engellediği altıncı aşamadır.

Dolayısıyla, bir bakıma Google Chrome’daki bazı dosyaların indirilmemesi internet güvenliği açısından sizin için iyidir.

Dosyayı indirmeniz gerekiyorsa, aşağıda belirtilen düzeltmeleri izleyin.

Google Chrome’da engellenen dosyaları indirmek için birkaç basit düzeltme var.

HTTP İndirmelerine İzin Ver

İntranetler gibi bazı kontrollü ortamlarda, HTTP indirmeleri daha az risklidir. Google Yönetici Konsolu’nda yönetilebilen bir Google Chrome politikası (Bu sitelerde güvenli olmayan içeriğe izin ver) vardır. Bu ayar, sizin veya yöneticinizin Chrome Politika ayarlarında güncellediği belirtilen URL’lerden güvenli olmayan içeriği indirmenize olanak tanır.

🌐 Farklı Bir Tarayıcı Kullanın

İndirmeler için Firefox tarayıcısını kullanabilirsiniz. Firefox ayrıca güvenli olmayan indirmeleri engellemek için güvenlik özelliklerini güncelleme yolundadır, ancak bu konuda bir güncelleme yapılmamıştır. Firefox o zamana kadar indirmeler için iyi çalışıyordu.

Hemen hemen tüm diğer hızlı tarayıcılar (Microsoft Edge, Brave, Vivaldi, Epic, vb.) Krom tabanlıdır ve daha yeni sürümlere yükseltilene kadar güvenli olmayan indirmelere izin verebilirler.

⏬👨‍💼 Bir İndirme Yöneticisi kullanın

En temel düzeltme, PC’nize bir indirme yöneticisi yüklemektir. İndirmelerinizi daha kolay ve daha hızlı hale getiren çok sayıda ücretsiz yazılım (J Downloader 2, Eagle Get, uGet, vb.) Ve premium donanım (İnternet İndirme Yöneticisi, Ninja İndirme Yöneticisi, vb.) Vardır.

Bu indirme yöneticilerinin uzantıları veya eklentileri Chrome’da çalışıyorsa, HTTP web sitelerinden de dosya indirebilirler.

İndirme işlemlerini uyarı olmadan engellemek, birçok kullanıcı için kafa karıştırıcı olacaktır. Yukarıda belirtilen düzeltmeler, Google Chrome tarafından engellenen dosyaları indirmeye çalışmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top