İMessage'da Mancala Nasıl Oynanır

Kızma Birader’den hareket etme ve bunun yerine bu uyarıcı oyunu deneme zamanı

Arkadaşlarınızla iMessage’da uzun süre oyun oynayabilmenize rağmen, buna duyulan ihtiyaç hiç bu yıldan daha zor olmamıştı. Herkes insanlarla sanal olarak bağlantı kurmanın ve akıllarından çıkmamanın yeni yollarını arıyor.

Siz de tüm geleneksel oyunlara bir şans verdiyseniz ve yeni bir şeyler arıyorsanız, daha fazla aramanıza gerek yok. Mancala tam size göre bir oyun olabilir. Bunu bir tahta oyunu olarak oynadıysanız, harika! Telefonunuzda oynamak kadar eğleneceksiniz. Ama değilse, bu oyunu oynamayı öğrenirken bir ziyafet içindesiniz ve oyun oynarken arkadaşlarınızla eğlenin.

İMessage’da Mancala nasıl edinilir

Mancala’yı iMessage olmadan oynamak istiyorsanız doğrudan App Store’da bulabilirsiniz. Ancak iMessage App Store’da bulmaya çalışırsanız, eli boş çıkarsınız.

Yine de, dünyanın her yerindeki insanların bunu iMessage’da oynadığına yemin edebilirsiniz. Çünkü yanlış şeyi arıyorsun. Mesajlar uygulamasına gidin ve mevcut veya yeni herhangi bir iMessage görüşmesini açın.

Ardından, mesajlaşma metin kutusunun solundaki ‘Uygulama Çekmecesi’ simgesine dokunun.

Uygulama çekmecesi, mevcut araç çubuğunun altında görünecektir. İMessage için App Store’u açmak üzere uygulama çekmecesinden ‘App Store’ simgesine tıklayın.

‘Ara’ simgesine dokunun ve App Store’da ‘GamePigeon’u arayın.

Uygulamayı yüklemek için ‘Al’ düğmesine dokunun.

Ardından App Store’u kapatın ve mesajlara dönün. GamePigeon uygulaması, uygulama çekmecenizde görünecektir. Uygulamalar arasında gezinmek için uygulama çekmecesinde sola veya sağa kaydırın. Açmak için GamePigeon simgesine dokunun.

Mevcut oyunların listesi açılacaktır. Sohbetteki diğer kişiyle iMessage’da Mancala oynamak için ‘Mancala’ya dokunun.

Mancala Nasıl Oynanır

Mancala’yı iMessage’da iki oyuncu arasında iki modda oynayabilirsiniz: Capture ve Avalanche. Her iki mod için de kurallar birbirinden sadece biraz farklıdır. Oynamak istediğiniz modu seçin, zorluk seviyesini seçin ve oyunu gönderin. Oyunu diğer kişiye gönderenin ikinci turu oynaması gerekir.

Sıranız biter bitmez iMessage, oynanan hamleyi rakibe gönderir, böylece sırasını oynayabilirler. İMessage’da rakiple bir süre içinde oynayabilirsiniz. Ya da oyunu uzun bir süre boyunca uzatabilirsiniz; burada her biri, zamanı olduğunda oynar ve hamlelerini gönderir.

Hangi oyun modunu seçerseniz seçin, oyunun temelleri aynı kalır. Oyunun tahtası iki sıradan oluşmaktadır. Her sırada “cep” olarak bilinen 6 delik vardır. Tahtanın her iki tarafında da “mankalalar” veya “depolar” olarak bilinen tek büyük delikler vardır.

İki sıra ve mankalar, her oyuncunun tek bir sıra ve bir mancala sahibi olması gibi oyuncular arasında bölünmüştür. Cepleriniz yanınızdakilerdir ve Mancala’nız ekranınızdaki ceplerin altında olanıdır. Her iki oyuncu için de görünüm farklıdır, bu nedenle iMessage oyununda cepleriniz her zaman solda ve mancala altta kalır.

Oyunda tüm cepler arasına eşit olarak yerleştirilmiş 48 taş var. Bu, oyunun başında her cepte 4 taş olduğu ve her iki mankalanın da boş olduğu anlamına gelir.

Şimdi, oyunun amacı, tahtanın her iki tarafındaki bir sıra boşalana kadar bu ceplerdeki taşları mankalarınıza yatırmaktır. Oyunun sonunda mankalasında en çok taşı olan kişi kazanır.

Şimdi, taşların nasıl yatırılacağı, iMessage oyununda oynadığınız moda bağlıdır.

Mancala’yı Yakalama Modunda Oynatma

Oyun, ilk oyuncunun ceplerinden birine dokunmasıyla başlar. O cepteki taşlar daha sonra saat yönünün tersine bir sonraki ceplere teker teker atılır. Sıranızdaki üçüncü cebe dokunduğunuzu varsayalım. Ardından, dördüncü cebe, beşinci cebe, altıncı cebe, ardından mancala’ya ve ardından rakibin ceplerine, hiç taş kalmayıncaya kadar benzer şekilde birer taş düşürülecektir.

Her biri rakibin tüm ceplerine birer taş düşürdükten sonra hala taşlar kalmışsa, taşlar tekrar ceplerinize aktarılır. Ancak rakibin mancalasını atlarlar. Bu, rakibinizin mancalasına asla bir taş bırakamayacağınız ve sayısını artıramayacağınız anlamına gelir. Yani, bunun için asla endişelenmenize gerek yok.

Şimdi, mancala’nızdaki son taşı düşürürseniz, başka bir serbest dönüş elde edersiniz, yoksa rakibiniz sırasını oynar.

Serbest dönüş örneği.

Şimdi, yakalama modunda farklı olan şey, son taşı yanınızdaki boş bir cebe düşürürseniz, o taş ve bitişik cepteki (yani rakibinizin cebindeki) tüm taşlar mancala’nıza bırakılır. Bu, Yakalama olarak bilinir.

Mancala’da Yakalama Örneği.

Ele geçirme, özellikle rakibinizin cebinde oldukça fazla sayıda taş varsa, kazanma şansınızı önemli ölçüde artırabilir.

Bazı taşları ele geçirseniz bile sıranız bitiyor. Oyun yalnızca sıralardan biri boşaldığında ve mancalasında en çok taşı olan oyuncu kazandığında sona erer. Oyun bittiğinde, diğer kişinin hala ceplerinde bulunan tüm taşlar mankalarına gider. Yani, ondan sonra sizden daha fazla taş alırlarsa, kazanan onlar olur.

Çığ Modunda Mancala oynamak

İMessage Mancala’daki Çığ Modu, birkaç temel farkla birlikte Yakalama Modu ile aynı mekanizmaların çoğuna sahiptir. İlki, açıkça, taşların ele geçirilmemesidir.

Şimdi, Yakalama Modu gibi, oyuncu taşları hareket ettirmek için ceplerinden birine dokunuyor. Oyun daha sonra taşları saat yönünün tersine komşu ceplere birer birer düşürür.

Çığ Modundaki en önemli fark, dönüşün yalnızca taşı boş bir cebe koyduğunuzda bitmesidir. Örneğin, sıranızdaki üçüncü cebe dokunduğunuzda, taşları yan tarafınızdaki dördüncü, beşinci, altıncı cebe, sonra mancala’nıza ve sonra rakibin ceplerine vb. Bırakır. Ama son taşı daha fazla taş içeren bir cebe düşürürseniz, dönüş devam eder. Boş olmayan cebin senin mi yoksa rakibin mi olduğu önemli değil; dönüş her iki şekilde de devam eder.

Son taşı boş bir cebe düşürdüğünüz Çığ modunda bir hareket örneği.

Çığ modunda sıranız ne kadar uzun süre devam ederse, mancala’nıza o kadar çok taş düşersiniz. Ve kazanma şansın daha iyi olacak.

Son taşı mankalaya veya boş bir cebe düşürene kadar dönüş devam edecektir. Rakip tarafından kendi tarafınıza geçerken, oyun rakibinizin mancalasını atlar.

Son taşı mancala’nıza düşürürseniz, ücretsiz bir dönüş elde edersiniz. Ya da rakibiniz sırasını oynar.

Çığ Modunda serbest dönüş sağlayan bir hareket örneği.

Oyun, iki sıradan biri boş olduğunda sona erer. Ve mancalasında en çok taşı olan oyuncu kazanır. Oyun bittiğinde, diğer oyuncunun ceplerinde kalan taşlar doğrudan mancalalarına gider. Bu taşlar sonunda kazananın belirlenmesine katkıda bulunur.

İMessage Mancala’da taşları kendiniz hareket ettirmek zorunda değilsiniz. Oyun sizin için taşları hareket ettiriyor. Harekete başlamak için sadece taşları hareket ettirmek istediğiniz cebe dokunmanız yeterlidir.

Mancala, kazanmak için önceden strateji oluşturmayı içeren bir oyundur. Bunu iMessage’da arkadaşlarınız veya ailenizle oynamak yalnızca eğlenceli bir eğlence sağlamaz; beyniniz için de harika bir egzersiz olacak.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir