Windows 11 PC’de Ekran Nasıl Döndürülür

Ayarlar uygulamasından veya Windows 11 PC’nizdeki klavye kısayollarını kullanarak ekranınızı hızlı bir şekilde döndürün.

Bir ekranı döndürmek, özellikle bilgisayar ekranınızı farklı bir yönü olan harici bir ekrana yansıtırken, çeşitli durumlarda gerçekten kullanışlı olabilir.

Neyse ki, bir Windows PC’de ekranı döndürmek, sizin tarafınızdan neredeyse hiç çaba gerektirmeyen çok basit bir iştir. PC’nizdeki Ayarlar uygulamasını kullanarak ekranı döndürebilir veya ekran döndürme için klavye kısayollarını da kullanabilirsiniz.

Önce ekranı döndürmek için Ayarlar rotasıyla başlayalım ve ardından aynısını PC’nizde yapmak için klavye kısayollarını keşfedelim.

Ayarlar Uygulamasını Kullanarak Ekranı Döndür

Bu yöntem, ekran yönü ile birlikte ekranla ilgili bazı ayarları da değiştirmeniz gerekirse çok kullanışlı olur.

Önce Başlat Menüsünü açın ve ‘Sabitlenmiş uygulamalar’ bölümünde bulunan ‘Ayarlar’ simgesine tıklayın veya arama yapmak için menüye yazın.

Ardından, Ayarlar penceresinde, devam etmek için sol kenar çubuğundan ‘Sistem’ sekmesini seçtiğinizden emin olun.

Bundan sonra, devam etmek için pencerenin sağ bölümünden ‘Görüntüle’ kutucuğuna tıklayın.

Alternatif olarak, bağlam menüsünü ortaya çıkarmak için masaüstüne sağ tıklayabilir ve doğrudan ekran ayarları menüsüne atlamak için ‘Ekran ayarları’nı seçebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda, ‘Ölçek ve düzen’ bölümünü bulun ve ardından taşma menüsünü ortaya çıkarmak için ‘Yatay’ kutucuğunda bulunan açılır menüyü tıklayın.

Ardından, yönlendirmeyi hemen değiştirmek için menüden istediğiniz seçeneği seçin. Daha iyi anlamanız için, aşağıda tüm seçeneklerin bir özeti verilmiştir:

Yön değiştirildiğinde, ekranınızda değişiklikleri korumanızı veya önceki yapılandırmaya geri döndürmenizi isteyen bir uyarı alırsınız. Ayarı uygulamak için ‘Değişiklikleri koru’ düğmesini tıklayın. Sizin tarafınızdan herhangi bir giriş sağlanmazsa, yönlendirme önceki konfigürasyona geri yüklenecektir.

Klavye Kısayollarını Kullanarak Ekran Yönünü Değiştirme

Menünün döngülerine girmeden ekran yönünü hızlı bir şekilde değiştirmek istiyorsanız, kısayolları kullanmak en etkili yoldur. Ancak, kısayolların yalnızca Intel grafik kartlarına sahip makinelerde çalışma eğiliminde olduğunu unutmayın.

Ekranı 90 derece sola döndürmek içinCtrl klavyenizdeki + Alt+ Left Arrowtuşlarına birlikte basın . Ekran yönü hemen değişecektir.

Ekranı 90 derece sağa döndürmek içinCtrl klavyenizdeki + Alt+ Right Arrowtuşlarına birlikte basın . Ekran hemen döndürülecektir.

Ekranı ters çevirmek istersenizCtrl klavyenizdeki + Alt+ Down Arrowtuşlarına birlikte basın . Tarafınızdan herhangi bir onay girişi istenmeyecektir.

Ekran yönünü normale döndürmek için klavyenizdeki Ctrl+ Alt+ Up Arrowtuşlarına birlikte basın.

İşte, Windows 11 PC’nizde ekran yönünü değiştirmek bu kadar basit.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Discord Stream Sharing Discoloration in Windows

Windows’ta Discord Akış Paylaşımı Renk Değişikliği Nasıl Onarılır

Discord ekran paylaşımı sırasında görüntüde bozulma veya renklerin solması mı var? Bu çözümlere göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir