Google Play Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür?

Günümüz de telefon kullanma yaşının 10 lu yaşlara kadar indiğini gördüğümüz bu zamanlarda akıllı telefon kullanımı da oldukça artmış durumda. Akıllı telefon yaklaşık olarak 10 yıldır hayatımız da olduğunu da düşünecek olursak karşımıza çıkan akıllı telefon sorunlarıyla da sıkça karşılaşmaktayız.

Akıllı telefonların temel yapı taşı olan google play telefonumuzda olmazsa olmaz durumdadır. Android tabanlı bir telefon kullanıyorsanız google play uygulaması kesinlikle telefonlarımızda yer almaktadır. Peki google play ne işe yarar? Google play android telefonlar için geliştirilen uygulamaların tamamının bulunduğu bir ortam olarak düşünebiliriz. Bizlerde bu ortama google aracılığı yani gmail aracılığı ile üye olarak işimize yarayan uygulamaları indirebilmekteyiz. Peki google play telefonumuz da hata verirse ne yapabiliriz? Aşağıda bu sorunun cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Google Play Durduruldu Hatası ve Çözümleri!
Play store olarak telefonlarımızda ki yerini sürekli koruyan android marketi bazı zamanlar ansızın google play durduruldu, google play hizmetleri durduruldu şeklinde hatalar verebilmektedir. Eğer ki sizlerde böyle hatalar ile karşılaşıyorsanız bu hatanın temel nedeni genel olarak yazılımsal hatalar olduğu görülecektir.

Peki google play durduruldu, google play hizmetleri durduruldu şeklinde hata alıyorsak neler yapabiliriz?

1- Google Play Uygulamasının Ön Belleğini Temizleme

İlk çözümyolu olarak Google Play Store durduruldu hatasını google play store uygulamasının verilerini ve ön belleğini temizleyerek çözebilirsiniz. Google Play Store uygulamamızın verilerini ve önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları tek tek uygulayabilirsiniz.

– Telefonumuzun ayarlar bölümüne girin.
– Ayarlar bölümüne girince menü içerisinde alt kısma doğru uygulamalar menüsü var oraya tıklayarak girin.
– Uygulamalar menüsü içerisinde ekranda uygulamaların tümü alanına ulaşın.
– Uygulamaların tümüne ulaştıktan sonra listede google play uygulamasına ulaşarak üzerine tıklayın.
– Google play uygulamasının üzerine basılı tutunca açılan ekranda Verileri temizle ve Önbelleği temizle butonlarına tıklayarak işlemi bitirelim.

Google Play Store verilerini ve önbelleğini temizleme işlemi yapıldıktan sonra telefonu yeniden başlatın ve telefondaki google play store durduruldu hatasının düzelmesi gerekmektedir.

2- Telefonun Uygulama Tercihlerini Sıfırlama

Eğer ki 1 numaralı çözüm yolumuz işe yaramadıysa telefonun uygulama tercihlerini sıfırlama yolunu denememiz gerekmektedir. Uygulama tercihlerini sıfırlamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

– Telefonumuzun ayarlar bölümüne girin.
– Ayarlar bölümüne girince menü içerisinde alt kısma doğru uygulamalar menüsü var oraya tıklayarak girin.
– Karşımıza uygulamaların listesi çıkacak oradan sağ üstteki üç nokta alana tıklayın.
– Üç noktaya tıkladıktan sonra uygulama tercihlerini sıfırla çıkacaktır tıklayın ve uygulama tercihlerini sıfırlayın.
– Son işlem olarak da telefonunuzu yeniden başlatın.
Bu işlem sonrasında google play durduruldu hatası çözülecektir.

3- Telefonu Fabrika Ayalarına Döndürün
Yukarıda ki 2 seçenek de eğer ki sorunlarınıza derman olmadıysa son çözüm olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndererek çözüme ulaşmaya çalışabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz.

Bu işleme başlamadan önce bir hatırlatmada bulunalım bu işlem telefonunuzda bulunan bütün verileri (fotoğraf,uygulama, telefon numarası vs) gibi her şeyi silecektir. Bu işlemi yapmadan önce lütfen telefonunuzun yedeğini alınız.

– Telefonun ayarlar bölümüne girin.
– Ayarlar bölümünün alt kısmında bulunan yedekle ve sıfırlaya tıklayın.
– Fabrika verilerine sıfırla menüsüne tıklayın.
– Telefonu sıfırla ve Her şeyi sil diyerek işlemi onaylamaya tıklayın.

Yukarıdaki işlemin ardından eğer ki google play store uygulaması hatası yazılımsal ise kesinlikle hata çözülecektir. Eğer ki hala telefonunuz da bu hata devam ediyorsa telefonunuzu en yakın servise götürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

How to Pause and Continue Recording an Audio Message on iPhone

İPhone Sesli Mesaj Kaydı Nasıl Duraklatılır ve Devam Edilir

iOS 17, sesli mesajlaşma için kullanışlı yeni bir özellik sunuyor: Kullanıcılar artık gerektiğinde kayıtları duraklatabilir ve devam ettirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir