Windows 10'da Komut Satırından Uygulamaları Yüklemek için "winget" Nasıl Kullanılır

Windows 10’da Winget kullanarak uygulama arama ve yükleme kılavuzu

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının uygulamaları doğrudan komut isteminden indirip yüklemelerine izin vermek için winget adlı bir komut satırı aracı üzerinde çalışıyor. Winget şu anda bir önizleme sürümü olarak mevcuttur, ancak Github’dan test etmek ve denemek için herhangi bir Windows 10 PC’ye indirebilirsiniz.

En son Windows 10 Insider yapısını çalıştırıyorsanız, muhtemelen winget zaten yüklüdür. CMD veya PowerShell’de aşağıdaki komutu çalıştırarak bunu doğrulayabilirsiniz:

winget --version

Windows 10 kararlı sürümlerinde, winget sisteminize manuel olarak indirip yüklemeniz gerekir. Aşağıdaki bağlantıda winget kurulumu hakkında ayrıntılı bir kılavuzumuz var, ona bir göz atın.

winget temellerine bir göz atacağız ve komut isteminden bir uygulamanın nasıl yükleneceğini, aranacağını veya bilgi alınacağını göreceğiz.

winget apt veya dnf gibi birçok popüler Linux paket yöneticisine çok benzeyen temel bir sözdizimine sahiptir. winget CLI’yi Komut İstemi’nden veya Windows PowerShell’den kullanabilirsiniz. Temel winget sözdizimi aşağıdaki gibidir:

winget <command> <arguments>

Bununla birlikte, Winget kullanarak komut satırından bir uygulama yüklemeye başlayalım.

Winget yükleme uygulaması komutu

Ubuntu sistemlerine apt install çok benzer şekilde, uygulamaları bir Windows 10 PC’ye indirmek ve yüklemek için winget install

winget install <app-name> For example: winget install 7zip

Winget, uygulamayı indirmeye ve otomatik olarak kurmaya başlayacaktır. Bir UAC istemi alırsanız, ‘Evet’ düğmesine basın ve gitmekte fayda var.

C:UsersATH> winget install 7zip Found 7Zip [7zip.7zip] This application is licensed to you by its owner. Microsoft is not responsible for, nor does it grant any licenses to, third-party packages. Downloading https://www.7-zip.org/a/7z1900-x64.msi ██████████████████████████████ 1.66 MB / 1.66 MB Successfully verified installer hash Installing ... Successfully installed!

Winget yükleme kullanımı ve bayraklar

winget install --help komutunda gösterildiği gibi desteklenen tüm bayraklar aşağıda verilmiştir.

usage: winget install [[-q] <query>] [<options>] The following arguments are available: -q,--query The query used to search for an app The following options are available: -m,--manifest The path to the manifest of the application --id Filter results by id --name Filter results by name --moniker Filter results by app moniker -v,--version Use the specified version; default is the latest version -s,--source Find app using the specified source -e,--exact Find app using exact match -i,--interactive Request interactive installation; user input may be needed -h,--silent Request silent installation -o,--log Log location (if supported) --override Override arguments to be passed on to the installer -l,--location Location to install to (if supported)

Winget arama uygulaması komutu

Bir uygulamayı aramak için winget search komutunu kullanacağız.

winget search <app-name> For example: winget search 7zip

‘7zip’ adında bir paket varsa, winget search komutu Paket Adı, Kimliği, Sürümü alır ve çıktıda gösterir.

C:UsersATH> winget search 7zip Name Id Version Matched ------------------------------------ 7Zip 7zip.7zip 19.0.0 Moniker: 7zip

Winget arama kullanımı ve işaretleri

winget search --help komutunda gösterildiği gibi desteklenen tüm bayraklar aşağıda verilmiştir.

usage: winget search [[-q] <query>] [<options>] The following arguments are available: -q,--query The query used to search for an app The following options are available: --id Filter results by id --name Filter results by name --moniker Filter results by app moniker --tag Filter results by tag --command Filter results by command -s,--source Find app using the specified source -n,--count Show no more than specified number of results -e,--exact Find app using exact match

Winget show uygulama komutu

winget search komutu, komut satırından bir uygulama hakkında temel bilgileri almak için yeterli olsa da winget show komutunu kullanarak Yazar adı, Açıklama, Lisans ve daha fazlası gibi tüm ayrıntıları alabilirsiniz.

winget show <app-name> For example: winget show 7zip

winget show komutunun çıktısı, muhtemelen ihtiyacınız olan bir paketle ilgili tüm bilgileri alacaktır (bir komut satırı aracından).

C:UsersATH> winget show 7zip Found 7Zip [7zip.7zip] Version: 19.0.0 Publisher: 7zip Author: 7zip AppMoniker: 7zip Description: Free and open source file archiver with a high compression ratio. Homepage: https://www.7-zip.org/ License: Copyright (C) 1999-2020 Igor Pavlov. - GNU LGPL License Url: https://7-zip.org/license.txt Installer: SHA256: a7803233eedb6a4b59b3024ccf9292a6fffb94507dc998aa67c5b745d197a5dc Download Url: https://www.7-zip.org/a/7z1900-x64.msi Type: Msi

Winget şov kullanımı ve bayraklar

winget show --help komutunda gösterildiği gibi desteklenen tüm bayraklar aşağıda verilmiştir.

usage: winget show [[-q] <query>] [<options>] The following arguments are available: -q,--query The query used to search for an app The following options are available: -m,--manifest The path to the manifest of the application --id Filter results by id --name Filter results by name --moniker Filter results by app moniker -v,--version Use the specified version; default is the latest version -s,--source Find app using the specified source -e,--exact Find app using exact match --versions Show available versions of the app

winget paket yöneticisini kullanarak Windows 10’da komut satırından bir uygulama arayabildik ve bazı temel kullanımlarına baktık.

winget paket yöneticisi, gelişmekte olan bir özelliktir ve Mayıs 2021’e kadar Windows 10’un kararlı sürümlerinde piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Discord Stream Sharing Discoloration in Windows

Windows’ta Discord Akış Paylaşımı Renk Değişikliği Nasıl Onarılır

Discord ekran paylaşımı sırasında görüntüde bozulma veya renklerin solması mı var? Bu çözümlere göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir