İPhone'da Kamera Nasıl Devre Dışı Bırakılır ve Uygulamayı Ana Ekrandan ve Kilit Ekranından Kaldırma

Kamera kalitesi ve netliği, Apple’ın en çok dikkat ettiği faktörlerden ikisidir. İPhone’a tıklanan birinin görüntü kalitesi, benzer kamera özelliklerine sahip başka bir telefondan çok daha iyidir. Ancak, iPhone kamerasını hiç kullanmayan kullanıcılar var. Ayrıca, kilit ekranında sağdan sola kaydırdığınızda kamera açılır ve bu birçok kişi için can sıkıcı olabilir. Bu yazıda, iPhone’daki kameranın nasıl devre […]

Kamera kalitesi ve netliği, Apple’ın en çok dikkat ettiği faktörlerden ikisidir. İPhone’a tıklanan birinin görüntü kalitesi, benzer kamera özelliklerine sahip başka bir telefondan çok daha iyidir. Ancak, iPhone kamerasını hiç kullanmayan kullanıcılar var. Ayrıca, kilit ekranında sağdan sola kaydırdığınızda kamera açılır ve bu birçok kişi için can sıkıcı olabilir.

Bu yazıda, iPhone’daki kameranın nasıl devre dışı bırakılacağını ve uygulamanın ana ekrandan ve kilit ekranı kısayolundan nasıl kaldırılacağını tartışacağız. Bu, iPhone’unuzdaki ‘Ekran Süresi’ ayarından yapılabilir. Ekran süresi, çeşitli uygulamaların kullanımını izlemek ve kontrol etmek için kullanılır. Ayrıca, kullanımlarını sınırlandırmak için çocuğunuzun iPhone’undaki kontrolleri de ayarlayabilirsiniz.

Ekran süresi harika bir kullanıcı odaklı özelliktir ve diğer uygulamaları devre dışı bırakmak için de kullanılabilir. Belirli bir uygulamayı devre dışı bırakırsanız, diğer yüklü uygulamaları veya iPhone’unuzun işleyişini etkilemez.

Ekran süresi ayrıca, başkalarının iPhone’unuza erişseler bile ayarları değiştirememesi için ayrı bir parola belirlemenize olanak tanır.

İPhone’da Ekran Süresi ile Kamerayı Devre Dışı Bırakma

Tüm süreç, ‘Ekran Süresi’ kavramına hakim olmayanlar için biraz karmaşık görünebilir, ancak buna bir kez alıştığınızda, bir dakikadan fazla sürmez.

İlk olarak, iPhone ana ekranındaki simgeye dokunarak sistem ‘Ayarlar’ı başlatın.

Ardından, seçenekler listesinden ‘Ekran Süresi’ ayarını bulun ve seçin.

‘Ekran Süresi’ ayarı devre dışıysa, üstteki ‘Ekran Süresini Aç’ seçeneğine dokunarak açmanız gerekecektir. Zaten etkinleştirilmişse, seçeneği bulamazsınız ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ekran süresi etkinleştirildiğinde, ekranda birçok seçenek görüntülenecektir. Listeden ‘İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’na dokunun.

Kamerayı ‘İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’ ayarlarını kullanarak devre dışı bırakmadan önce, önce onu etkinleştirmeniz gerekecektir. Ayarı etkinleştirmek için, üstteki seçeneğin yanındaki geçişe dokunun.

Ayarı etkinleştirdikten sonra, ‘İzin Verilen Uygulamalar’ seçeneğini bulun ve kamerayı devre dışı bırakmak için üzerine dokunun.

Artık ekranda devre dışı bırakmak için her birinin yanında bir geçiş bulunan uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Listede ‘Kamera’ uygulamasını bulun ve ardından yanındaki geçişe dokunun. Devre dışı bırakıldıktan sonra, geçişin rengi yeşilden açık griye değişir.

Uygulama artık ana ekranda yok, kilit ekranında sola kaydırarak da erişemezsiniz.

Ekran Saati Ayarlarını Güvenli Hale Getirmek için Parolayı Etkinleştirme

Ekran süresi ayarlarını belirledikten sonra, iPhone’unuzun kilidi açıkken elini kullanan herkes ayarları kolayca değiştirebilir. Bununla başa çıkmak için, ekran süresi ayarlarına erişmek için dört basamaklı bir şifre belirleyebilirsiniz.

Bir şifre belirlemek için, ekran süresi ayarları sayfasını aşağı kaydırın ve ‘Ekran Süresi Şifresini Kullan’ı seçin.

Şimdi dört basamaklı bir şifre girmeniz gerekecek. Güvenliği artırmak için her zaman tahmin edilmesi kolay olmayan ve diğer cihazlarda ayarlamış olabileceğinizden farklı bir şifre girin. Şifreyi girer girmez otomatik olarak sonraki ekrana yönlendirileceksiniz.

Bir sonraki ekranda, daha önce girdiğiniz parolayı yeniden girmeniz gerekiyor.

Parolayı iki kez girdikten sonra, parolayı unutmanız durumunda kullanışlı olacak Apple Kimliğinizi ve parolanızı girmeniz istenecektir. Verilen bölüme gerekli ayrıntıları girdikten sonra, sağ üst köşedeki ‘Tamam’a dokunun.

Bu adım isteğe bağlıdır ve sol üst köşedeki ‘İptal’ tıklanarak da atlanabilir.

Voila! İPhone’unuzdaki kamerayı başarıyla devre dışı bıraktınız ve hatta ayarlar için bir şifre belirlediniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top