Windows’ta Discord ‘Mesajlar Yüklenemedi’ Hatası Nasıl Onarılır

Discord, yalnızca davetli özel toplulukların yanı sıra oyunlar, sanat, spor ve çok daha fazlasının etrafında toplanmış büyük açık topluluklara ev sahipliği yapmaktadır. Bunun da ötesinde, VoIP yetenekleri tüm kullanıcılar için deneyime katkıda bulunur. 

Ancak, son zamanlarda birçok Windows kullanıcısı, metin kanalına yüklenmeyen mesajlar sorunu yaşıyor. Bu genellikle internete bağlı olmadığınızda veya geçici bir yasağınız olduğunda olur. Bununla birlikte, durum böyle değilse, aşağıda belirtildiği gibi okumaya devam edin, eyleme geri dönmenize yardımcı olacak bu tür 12 düzeltme vardır.

1. İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

En temel düzeltme, İnternete bağlı olup olmadığınızı kontrol etmektir.

Görev Çubuğunun solundaki ‘Wi-Fi’ simgesine tıklayın. Açılır menü göründüğünde, bir ağa bağlı olup olmadığınızı ve bağlantının ‘Sınırlı’ olarak gösterilip gösterilmediğini kontrol edin.

2. Discord Sunucu Durumunu Kontrol Edin

Bir sonraki mantıklı adım, Discord’un kendisinin herhangi bir sorunla karşılaşmadığından emin olmaktır.

Öncelikle, tercih ettiğiniz tarayıcıyı kullanarak discordstatus.com’a gidin. Ardından, tüm bileşenlerin çalışma süresi durumunu görebileceksiniz. Kırmızı bir çubuk görürseniz, üzerine gelin ve olay hakkında daha fazla bilgi edinebileceksiniz.

Sunucunun kapalı kalma süresi olması durumunda, çözülmesini bekleyin; mesajlar düzgün bir şekilde yüklenmeye devam edecektir.

Ayrıca e-posta, metin, web kancası veya RSS beslemesindeki sunucu güncellemelerine abone olabilirsiniz. Bunu yapmak için ‘Güncellemelere abone ol’ düğmesine tıklayın ve size en uygun ortamı seçin.

3. Geçici Olarak Yasaklanmadığınızdan Emin Olun

Kanallardan herhangi birine mesaj alamıyor veya gönderemiyorsanız, geçici olarak yasaklanma ihtimaliniz vardır. Discord, bir kanala çok fazla tepki vererek spam yapan veya aynı mesajı birçok kanala kopyalayıp yapıştıran kullanıcıları geçici olarak yasaklama eğilimindedir.

Neyse ki, tipik bir yasaklama genellikle 24 saatten fazla sürmez ve yasak kaldırıldığında hesabınız aktif hale gelir. Ayrıca, Discord IP adresini yasaklar, bu nedenle yeni/ayrı bir hesap oluşturmak veya kullanmak bu soruna yardımcı olmaz.

4. Belirli Bir Metin Kanalı Seçin

Discord’u başlattığınızda, güncellemeleri aynı anda tüm kanallara yükleme eğilimindedir. Yavaş bir internet bağlantısıyla çalışıyorsanız, belirli bir kanalın seçilmesi kanalın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

Discord uygulamasında/web sitesinde, yüklemeye çalıştığınız sunucuya gidin. Ardından, sol kenar çubuğundan, sorunla karşılaştığınız metin kanalına tıklayın. Bu, Discord’u her şeyden önce kanalı yüklemeye zorlar.

5. Okundu Olarak İşaretle Yöntemini Kullanın

Görünüşe göre Redditor’lardan biri, kanalı ‘Oku’ olarak işaretleyerek mesajları yüklemeyi başardı. Bundan sonra mesajlar normal şekilde yüklendi ve sorun çözüldü. Garip bir düzeltme ama kesinlikle denemeye değer.

Sunucu ekranından, mesajları yüklemeye çalıştığınız metin kanalına sağ tıklayın. Ardından, içerik menüsünden ‘Okundu Olarak İşaretle’ seçeneğini tıklayın.

6. Discord’u Yeniden Başlatın/Çıkmaya Zorlayın

Şimdiye kadar hiçbir şey çalışmıyor gibi görünüyorsa, uygulamanın basit bir şekilde yeniden başlatılması işinizi görebilir.

Discord’u yeniden başlatmak için uygulamayı her zamanki gibi kapatın. Uygulamayı sistem tepsisinden de çıkardığınızdan emin olun.

Ardından, Masaüstü simgesini, Görev Çubuğu simgesini veya Başlat Menüsüne giderek yeniden başlatın.

Yeniden başlatma da işe yaramazsa, uygulamayı sunuculardan veri almaya zorlayacak şekilde çıkmaya zorlayabilirsiniz.

Uygulamadan çıkmaya zorlamak için klavyenizdeki Ctrl+ Shift+ tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni çağırın. EscArdından, “İşlemler” sekmesinde olduğunuzdan emin olun ve “Discord” uygulamasına sağ tıklayın. Ardından, menüden ‘Görevi Sonlandır’ seçeneğini tıklayın.

7. Güvenlik Duvarını Devre Dışı Bırakın ve Discord Ağ Erişimi Verin

Discord, güvenlik duvarınız tarafından ağa erişmek için kara listeye alınmışsa, mesajlar yüklenemez. Windows Defender kullanarak süreci sergileyeceğiz; üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımınız varsa, güvenlik duvarını da yapılandırabilirsiniz.

İlk olarak, Başlat Menüsüne gidin ve bir arama yapmak için Defender yazın. Ardından, arama sonuçlarından ‘Windows Güvenliği’ kutucuğuna tıklayın.

Ardından, Windows Güvenlik uygulamasında bulunan ‘Güvenlik duvarı ve ağ koruması’ kutucuğuna tıklayın.

Bir sonraki ekranda, devam etmek için ‘Bir uygulamanın güvenlik duvarından geçmesine izin ver’ seçeneğine tıklayın. Bu, ekranınızda ayrı bir pencere açacaktır.

Ayrı olarak açılan pencerede ‘Ayarları değiştir’ düğmesine tıklayın.

Not: Güvenlik duvarı ayarlarını değiştirmek için yönetici erişimine ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, bir yönetici hesabı kullanarak oturum açtığınızdan veya en azından birinin kimlik bilgilerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Ardından, listede ‘Güncelle’ uygulamasını bulun ve hem (Genel hem de özel) ağlarda buna izin verildiğinden emin olun. Son olarak, değişiklikleri kaydetmek için ‘Tamam’ düğmesine tıklayın.

8. Farklı Bir Discord İstemcisi Kullanmayı Deneyin

Discord’a çeşitli şekillerde erişebilirsiniz: masaüstü uygulamasından, mobil uygulamadan veya tarayıcıdaki web uygulamasından. Sorunun şu an kullandığınız istemcide olmadığından emin olmak için Discord’u diğer istemcilerde kullanmayı deneyin. Mesajlar yükleniyorsa, suçlunuzu buldunuz demektir.

9. VPN’yi devre dışı bırakın

VPN kullanıyorsanız, İnternet bağlantısında parazite neden olabilir. Suçlu VPN ise, tek yapmanız gereken onu bilgisayarınızda devre dışı bırakmak ve o kadar. Sorun çözülmelidir.

İlk önce, Başlat Menüsüne gidin ve ‘Ayarlar’ döşeme simgesine tıklayın.

Bundan sonra, sol kenar çubuğundan ‘Ağ ve internet’ seçeneğini tıklayın.

Ardından, ilerlemek için sağ kısımdan ‘VPN’ kutucuğuna tıklayın.

Şimdi, bağlı olduğunuz her VPN’de ‘Bağlantıyı Kes’ kutucuğuna tıklayın. Bağlantı kesildikten sonra uygulamayı yeniden başlatın veya web sitesini yeniden yükleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

10. Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Tarayıcınızda Discord kullanıyorsanız, üçüncü taraf bir uzantının web sitesine müdahale etme olasılığı vardır. Uzantıları tek tek devre dışı bırakmayı deneyin ve bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin. Burada işlemi Chrome tarayıcısında sergiliyoruz; ancak süreç, tüm tarayıcılarda büyük ölçüde benzer kalır.  

Chrome ana ekranından, şerit menüsündeki ‘yapboz’ simgesine tıklayın. Ardından, ‘Uzantıları yönet’ seçeneğini tıklayın.

Bir sonraki ekranda, her uzantıda tek tek ‘Kaldır’ düğmesine tıklayın. Yani, uzantıdaki ‘Kaldır’ düğmesini tıkladıktan sonra, bunun sizin için sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin. Olmazsa, ikinci uzantıyla devam edin ve sorunu kontrol edin ve tüm uzantıları kontrol edene kadar bu şekilde devam edin.

11. Discord Önbelleğini Temizle

Birikmiş bir önbellek, yüklenmeyen mesajların suçlularından biri de olabilir. Web sitesinde sorunlarla karşılaşıyorsanız, Discord masaüstü uygulaması ve web tarayıcısı için önbellek temizleme işlemini göstereceğiz.

Windows’ta Discord uygulamasının önbelleğini temizlemek için Başlat Menüsüne gidin ve aşağıda belirtilen kodu yazın veya kopyalayıp yapıştırın ve klavyenizde Enter tuşuna basın.

%appdata%

Dosya dizininde, devam etmek için ‘Discord’ klasörünü bulun ve çift tıklayın.

Bir sonraki ekranda, ‘Önbellek’ klasörüne sağ tıklayın ve ‘Sil’ seçeneğini seçin.

Silindikten sonra, Discord uygulamasını yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Tarayıcınızda Discord kullanıyorsanız, tarayıcı önbelleğini temizlemek yardımcı olacaktır.

Not: İşlemi Chrome tarayıcısını kullanarak sergiliyoruz. İşlem, bazı UI değişiklikleri dışında diğer tarayıcılar için de büyük ölçüde benzer kalır.

Tarayıcı önbelleğini temizlemek için Chrome ana ekranından ‘üç nokta’ simgesini tıklayın ve ardından ‘Ayarlar’ seçeneğini seçin.

Bundan sonra, sol kenar çubuğundan ‘Gizlilik ve güvenlik’ sekmesine tıklayın.

Ardından, ‘Tarama verilerini temizle’ seçeneğini tıklayın. Bu, ekranınıza bir bindirme penceresi getirecektir.

Bundan sonra, açılır menüyü tıklayın ve ‘Tüm zamanlar’ seçeneğini seçin. Ardından, ‘Çerezler ve diğer site verileri’ seçeneğiyle birlikte ‘Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar’ seçeneğini işaretleyin. Son olarak, devam etmek için ‘Verileri Temizle’ düğmesine tıklayın.

Tarayıcıyı yeniden başlatın ve Discord’u yeniden yükleyin. Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Microsoft Edge kullanıcısıysanız, önbelleği temizleme talimatları için bu kılavuza göz atabilirsiniz.

Microsoft Edge’de Önbellek Nasıl Temizlenir
Bu basit adımları kullanarak Microsoft Edge Cache’de saklanan web sitelerinden kayıtlı görüntüleri ve veri dosyalarını temizleyin.
 

12. Discord’u Yeniden Yükleyin

Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri işe yaramıyorsa ve hesabınızın geçici olarak yasaklanmadığından eminseniz, yeniden yüklemek kalan son çaredir. Öncelikle, Discord’u bilgisayarınızdan kaldırmanız ve ardından yükleyicinin yeni bir kopyasını indirmeniz gerekecek.

Discord’u bilgisayarınızdan kaldırmak için Başlat Menüsüne gidin ve devam etmek için ‘Ayarlar’ kutucuğuna tıklayın.

Bundan sonra, devam etmek için sol kenar çubuğundan ‘Uygulamalar’ sekmesine tıklayın.

Ardından, devam etmek için pencerenin sağ kısmından ‘Yüklü uygulamalar’ kutucuğuna tıklayın.

Bir sonraki ekranda, ya arama çubuğunu kullanın ya da ‘Discord’ uygulamasını manuel olarak kaydırarak bulun.

Bulunduktan sonra, ‘üç nokta’ simgesine tıklayın ve ardından listeden ‘Kaldır’ seçeneğine tıklayın.

Devam etmek için tekrar ‘Kaldır’ düğmesine tıklayın. Birkaç dakika bekleyin, Discord tamamen kaldırılacaktır. Başarılı kurulumun herhangi bir durum çubuğunu veya onay iletişim kutusunu almayacağınızı unutmayın.

Kaldırıldıktan sonra, kalan dosyaları sistemden kaldırmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra, tercih ettiğiniz tarayıcıyı kullanarak discord.com’a gidin. Ardından, ‘Windows için İndir’ seçeneğine tıklayın.

Ardından, varsayılan indirme dizininize gidin ve DiscordSetup.exeyükleyiciyi çalıştırmak için dosyaya çift tıklayın.

Birkaç saniye bekleyin ve yükleme durumunu gösteren bir kaplama penceresi görmelisiniz. Tamamlandığında, Discord hesabınızın Kontrol Panelini görebileceksiniz.


İlginizi Çekebilir!

How to Use Midjourney v6

Midjourney v6 Nasıl Kullanılır

Her zamankinden çok daha gerçekçi görüntüler oluşturmak için Midjourney'in en yeni modelini kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir