Windows 10'da 0xc000000e Hata Kodu Nasıl Onarılır

Windows hataları, bir donanım arızası olduğunda veya herhangi bir sistem dosyası bozulduğunda ortaya çıkar. Bu durumda, yalnızca hata kodunu görebiliriz, ancak bununla ilgili ayrıntıları veya bilgisayarımızı ondan kurtarmak için ayrıntılı düzeltmeleri göremeyiz. Kurtarmada ode 0xc000000e hatasını nasıl düzeltebileceğimizi görelim.

Hata kodu 0xc000000e nedir?

Hata kodu 0xc000000e genellikle Mavi Ölüm Ekranı (BSOD) hatası olarak adlandırılır. Bilgisayarınızın donanımındaki bir arıza veya bilgisayarınızın herhangi bir donanımını etkileyen sistem dosyalarının bozulması nedeniyle oluşur. Bu hata, sistemin başlatılmasını engeller ve aşağıdaki hata mesajlarından birini gösterir:

Hata kodu 0xc000000e Nasıl Onarılır

Bu hatayı düzeltmenin birçok yolu vardır. Hatanın nedenini tam olarak gösteremediğimiz için, onu düzeltmek için bir deneme yanılma yöntemi benimseyeceğiz. Aşağıda belirtilen düzeltmelerden herhangi biri, düzeltmenizde işinize yarayabilir.

Cihaz Bağlantılarını Kontrol Edin

Bu sorunu gidermek için normalde fiziksel cihaz bağlantılarını kontrol etmeyi göz ardı ederiz. Bazen sistem, kendisine bağlı bir harici sabit sürücü veya bir USB cihazıyla önyükleniyor olabilir, ancak İşletim Sistemi dosyalarının bulunduğu diskle değil. Ardından 0xc000000e hatasıyla karşılaşabilir.

Bu cihazları kontrol etmeli ve varsayılan sabit disk ile önyüklemek için bağlantılarını kesmeliyiz.

Sorunu çözebilir. Değilse, sorun için başka düzeltmeler var.

Windows 10 Otomatik Onarım Aracı

Windows 10, sorunları bulan ve çalıştırıldığında otomatik olarak düzelten otomatik bir onarım aracıyla birlikte gelir. Bu aracı kullanarak onarmak için Windows 10 CD’sine veya önyüklenebilir bir USB sürücüsüne ihtiyacınız vardır.

Windows 10 CD / DVD’sini sürücüye yerleştirin veya USB’yi bağlayın. Ardından bilgisayarı kapatın ve yeniden başlatın. Üreticinin logosu ekranda görünür görünmez, önyükleme menüsüne girmek için F2 tuşuna basın.

Önyükleme menüsünde, önyüklemek için CD / DVD veya USB’yi (hangisi Windows 10’a sahipse) seçin.

‘CD’den veya DVD / USB’den başlatmak için herhangi bir tuşa basın’ mesajını göreceksiniz. Sonraki adıma geçmek için klavyenizdeki herhangi bir tuşa basın.

Windows’u kurma / onarma sürecini başlatacaktır. Saat diliminizi, dilinizi ve para biriminizi ve klavye giriş yönteminizi seçin. Ardından ‘İleri’ düğmesine tıklayın.

Sonraki ekranda, Windows’u yükleme veya onarma seçeneklerini göreceksiniz. Ekranın sol alt kısmındaki “Bilgisayarınızı Onarın” ı tıklayın.

“Bilgisayarınızı onarın” ı tıkladıktan sonra gördüğünüz seçeneklerden “Sorun Giderme” yi seçin.

Şimdi ‘Otomatik Onarım’ seçeneğini görmek için ‘Gelişmiş seçenekler’i seçin.

Windows 10’un bazı sürümlerinde, ‘Otomatik Onarım’ seçeneğini göreceksiniz. Diğer sürümlerde, ‘Başlangıç Onarma’yı görürsünüz. Buna göre seçin ve istenirse PC’nizin şifresini girin. Sorununuzun nedenini otomatik olarak bulacak ve düzeltecektir.

Sorununuz hala çözülmediyse, aşağıdaki diğer yöntemlere geçin.

Önyükleme Yapılandırma Veri Dosyasını Yeniden Oluşturma

Önyükleme Yapılandırma Verileri (BCD) dosyası, Windows’a nasıl önyükleneceğini söyler. Dosya bozuksa, 0xc000000e hatası alırsınız. Hatayı düzeltmek için dosyayı yeniden oluşturmanız gerekir.

Önyükleme Yapılandırma Dosyasını yeniden oluşturmak için, Windows CD / DVD’sine veya önyüklenebilir bir USB’ye ihtiyacınız vardır. Bilgisayarı kapatmanız ve F2 tuşuyla önyükleme moduna girmeniz ve önyüklenecek aygıtlardan birini seçmeniz gerekir.

Önceki yöntemde olduğu gibi, Dil, saat dilimi ve para birimi, klavye giriş yöntemini seçmeniz ve ileriyi tıklamanız gerekir.

Sol altta bulunan ‘Bilgisayarınızı Onarın’ı tıklayın ve ardından sorun giderme’yi, ardından Gelişmiş Seçenekler’i ve son olarak Komut İstemi’ni seçin.

Komut İstemi’ni açtıktan sonra aşağıdaki komutları tek tek girin ve enter tuşuna basın.

bootrec / scanos
bootrec / fixmbr
önyükleme / fixboot
bootrec / rebuildbcd

Bu, sorununuzu çözmelidir. Okumaya devam et.

BIOS / UEFI Yapılandırmasını Sıfırlama

BIOS yanlış yapılandırması ayrıca 0xc00000e hatasına da neden olabilir. Bu, BIOS yapılandırmasını sıfırlayarak çözülebilir.

BIOS Yapılandırmasını sıfırlamak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve üreticinin logosu gösterildiğinde F12 veya F2 veya Esc veya Del (hangisi sizin için çalışıyorsa) tuşuna basarak BIOS ayarlarına erişin.

BIOS ayarlarında, Menüler arasında gezinmek için klavye yön tuşlarını kullanın. ‘Çıkış’ menüsüne gidin.

Çıkış menüsünde gördüğünüz seçeneklerde, ok tuşlarını kullanarak ‘Kurulum Varsayılanlarını Yükle’yi seçin ve enter tuşuna basın.

Sizden onay isteyecektir. Ok tuşlarıyla ‘Evet’ düğmesini seçerek enter’a basın.

Çıkış menüsünü kullanarak veya klavyedeki F10 tuşuna basarak BIOS ayarlarından çıkın. BIOS ayarlarından kaynaklanıyorsa hata düzeltilecektir.

Hata hala düzeltilmediyse, sonraki düzeltmeleri deneyin.

Önyükleme Diskini Çevrimiçi Olarak İşaretleyin

Önyükleme diskinizin bilgisayarınız tarafından çevrimdışı olarak işaretlenmiş olabileceği bazı durumlarda mümkündür. Hatanın olası nedenlerinden biridir. Sorunu çözmek için diski çevrimiçi olarak işaretlemeniz yeterlidir.

Bu hatayı düzeltme sürecinde bir Windows CD / DVD veya önyüklenebilir USB Sürücüye ihtiyacınız vardır.

Önceki yöntemlerde olduğu gibi, ‘Sisteminizi Onarın’ ayarlarında ‘Gelişmiş Seçenekler’e ulaşmanız gerekir. ‘Gelişmiş seçenekler’de, Komut İstemi’ni seçin ve aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.

diskpart

Ardından, bilgisayarınızdaki tüm mevcut disklerin listesini almak için aşağıdaki komutu yazın.

disk listesi

Disklerin listesini aldıktan sonra, çevrimiçi yapmak istediğiniz diski seçmek için aşağıdaki komutu yazıp x’i bölüm adınızla değiştirin ve enter tuşuna basın.

X diskini seç

Şimdi, diski çevrimiçi yapmak için aşağıdaki komutu yazın. ‘X’i bölüm adınızla değiştirin.

çevrimiçi disk x

Bu, hatalı olarak işaretlenmiş çevrimdışı diski çevrimiçi yapar ve bu da hataya neden olur. Hata hala çözülmediyse, aşağıda belirtilen diğer düzeltmeleri deneyelim.

Diskinizi CHKDSK Yardımcı Programı ile tarayın

CHKDSK aka Check Disk yardımcı programı, sabit diskin sağlığını kontrol etmeye yardımcı olur. Diskteki her şeyi tarar ve diskin çalışmasına karşı çalışan bozuk dosyaları düzeltir. CHKDSK yardımcı programını da çalıştırmak için, Windows dosyasıyla birlikte önyüklenebilir bir USB veya CD / DVD’ye ihtiyacınız vardır.

CHKDSK yardımcı programına erişmek için, önceki adımları kullanarak Komut İstemi’ni açmanız gerekir. Windows CD / DVD’si veya önyüklenebilir bir USB ile önyüklemeniz ve dili, saat dilimini, klavye yöntemini girmeniz ve ‘Bilgisayarınızı Onarın’ı seçmeniz, ardından sorun giderme, ardından Gelişmiş Seçenekler ve son olarak Komut İstemi’ni seçmeniz gerekir. Komut istemini açar.

Komut istemine aşağıdakini yazın ve enter tuşuna basın. Windows’unuz C sürücüsünde yüklü değilse, bunu Windows’un yüklü olduğu sürücünün yolu ile değiştirin.

chkdsk C: / f

Diskteki herhangi bir hatayı bulur ve bunları giderir.

Windows 10’u yeniden yükleyin

Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri sorunu gidermede işe yaramadıysa, Windows’u yeniden yüklemek son çare olacaktır. Sorunu çözmelidir ancak verilerinizi kaybedebilirsiniz. Verilerinizi kurtarma yazılımını kullanarak kurtarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Discord Stream Sharing Discoloration in Windows

Windows’ta Discord Akış Paylaşımı Renk Değişikliği Nasıl Onarılır

Discord ekran paylaşımı sırasında görüntüde bozulma veya renklerin solması mı var? Bu çözümlere göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir