‘Low-Key’ Argo Ne Demektir ve Nasıl Kullanılır?

İncelik, gizlilik ve az miktarda her şeye modern bir alternatif!

Sakin ol, tamam mı? Tanrım, o alçakgönüllü sevimli. Bu tür müzikleri alçak sesle severim. Alçakgönüllü kişilikleri severim. Loki, en muhteşem MCU karakteri düşük anahtardır. Korkunç kelime oyunları, ama işe yarıyorlar.

Low-key, yolculuğuna 2000’lerin sonlarına doğru argo olarak başladı. Zamanın rap şarkı sözleriyle modaya uygun bir konuşma dili olarak yolculuğuna başladığı tahmin ediliyor. ‘Düşük anahtar’ kısa sürede popüler kültüre katıldı ve gayri resmi lehçemize girdi. Bununla birlikte, terim her zaman argo olarak bugün yaptığı her şeyi ifade etmemiştir.

Birkaç on yıl önce, düşük tonlu konuşma tonu ve ondan önce düşük bir müzik notası olarak ifade edildi. Bugün, alçakgönüllülüğün ana akım tanımı, daha önce yaptığı her şeyden sapıyor. Tamamen yeni bir makyajı var, ancak aynı temel ‘düşük tutma’ ile.

Peki, revize edilmiş versiyon ne zaman meşhur oldu, ne anlama geliyor ve şimdiki neslin insanları sizi yanlış anlamasın diye onu nasıl doğru bir şekilde kullanabilirsiniz?

Düşük Anahtarın Öyküsü

‘Düşük anahtar’ her zaman lehçemizin bir parçası olmuştur – yalnızca, onu dahil ettiğimiz her iletişim alanında, terim yeni anlamlar ve çıkarımlar kazanmıştır. Bununla birlikte, her tanımın temel anlamına tam olmasa da önemli bir referansı vardır.

Müzik alanında yumuşak, alçak bir anahtar olduktan sonra terim, bugün ne yaptığı anlamına geldiği yere gitti. 1800’lerde, alçak anahtara yumuşaklık, yumuşaklık, incelik ve ölçülü olma veya kısıtlamaya sahip olma durumu verildi.

Sonunda, alçak anahtar bu gerçek anlamıyla büyüdü ve sosyal medyanın alçakgönüllülük ve rahatlığa atıfta bulunarak terimi kullanma ve kullanma açısıyla jelleşti. Terim aynı zamanda, hafif, küçük miktarları tanımlayan ölçüm çağrışımını da seçti.

Terimin konuşma dilindeki kullanımı 2000’li yılların sonlarında başladı ve hem sözlü hem de dijital konuşmalarda kullanıldı. Low-key, resmi olarak 2015’te Twitter’daki en son sosyal medya argosu oldu. Argo, zirve an(lar)ına sahip olmasına ve yerel dilde kalmasına rağmen, ‘Low-key’ zaman içinde dalgalı bir kullanıma sahip oldu. İnişleri ve çıkışları vardır.

Düşük Anahtar Sosyal Medyada Ne Anlama Geliyor?

Argoya dönüşen her kelime veya kısaltma her zaman anlam bakımından gelişir. Aynı şey düşük anahtar için de geçerlidir. Düşük profilli olmanın argo tanımı olmasının yanı sıra, alçak anahtar aynı zamanda incelik, küçük bir dereceye kadar, yavaş bir tempoya sahip olma/devam etme ve rahat, kaygısız ve fark edilmez olma durumu anlamına da gelir.

Terim, sosyal medyadaki anlamların bir listesine sahiptir ve bunların her biri, mevcut çevrimiçi düşük anahtar çağrışımlarıyla eşit derecede alakalıdır. Her argo sosyal medyada bağlamsaldır. Düşük anahtar da doğru anlamı iletmek için bağlamına bağlıdır. Ancak, düşük anahtarı anlarken ve kullanırken başka bir parametre daha var – terimin yerleşimi.

Bu ünlü İngiliz kriteri argo için hayat buluyor

Kelime yerleştirme genellikle dijital argo için bir kriter değildir. Bununla birlikte, ‘Düşük anahtar’ için, hem konuşmanın öncülü hem de terimin cümle içindeki yeri, terimi ifade ederken ve anlarken belirsizlikten kurtulmaya yardımcı olmak için gereklidir. Bu nedenle, ‘düşük anahtar’ ile ne demek istediğinizi düzgün bir şekilde söylemek ve aynı şekilde okunmasını sağlamak için bağlama dikkat edin, ancak kelimeyi nereye yerleştirdiğinize daha fazla dikkat edin.

Düşük anahtar kullanırken ‘kelime yerleştirmenin’ ne anlama geldiğini ayrıntılı olarak açıklayan bir örnek – bu terimin çevrimiçi olarak ne anlama geldiğini göz önünde bulundurarak.

Bu örnekte, aynı hikayenin zaman zaman birbirine karışabilen iki farklı yönü vardır. Ona aşık. Ancak, bu ezilmenin yoğunluğu ve görünürlüğü değişir. İlk örnekte, ‘düşük anahtar’ yerleşimi, birisine gizlice aşık olduğunu gösterir. Burada, ezilme bir sırdır – muhtemelen güvenle konuşulur.

İkinci örnek, kişiye karşı küçük, ince veya hafif bir aşık olduğunu gösteriyor. Burada, terimin yerleşimi nedeniyle ezilme ölçülür. İşte aynı cümlenin başka bir varyasyonu, ancak farklı bir ‘düşük anahtar’ yerleşimiyle:

Şimdi, bu örnek ilkinden ayrılır. Birine aşık olma meselesi gizliydi ve konuşmanın muhtemelen düşük profilli kalması gerekiyordu. İhtiyatla, güvenle ve belki de yumuşak bir tonda konuşuldu.

Yerleşim ilk başta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak argo kullanılırken gereksiz yanlış anlamalar olmadan kesin iletişime yardımcı olur. 

Low-Key Neden Bu Kadar Karışık Bir Kullanım Durumuna Sahiptir?

Bu bölüm, yukarıdaki bölümü kesin olarak açıklamak içindir. ‘Düşük anahtar’ kelimesinin kullanılmasının ve ayrıca bir bağlamın amacını anlamada kafa karıştırıcı olmasının nedeni, çoğu internet argosu gibi tek boyutlu olarak çalışmamasıdır.

Low-key bir sıfat ve zarftır – bir ismi ve fiili daha iyi tanımlar. Bu, aynı ölçüm ve yoğunluğun bir birimi ve açıklaması olarak nasıl kullanılabilir – hafif/hafif, ince/ince, küçük, daha az, küçük vb.

Bir şeyi boyutlandırmanın ve yoğunluğunu tanımlamanın yanı sıra, ‘low-ley’, birinin veya bir şeyin doğasını tasvir ederken bir sıfat ve zarf olarak da çalışır – mütevazı/mütevazı, basit/basit, geleneksel/geleneksel, sıradan/sıradan, vb.

Ek olarak, alçak tonlu, ihtiyatlılık, gizlilik, mahremiyet vb. sıfat ve zarflara bir alternatiftir. Düşük profilli olma, tüm eşanlamlıların zıttı olma ve hatta muhtemelen hoş ve hoş olma kavramını yansıtır. Sonuç olarak, ‘düşük anahtar’, bir sıfat ve zarf olarak çalıştığı için birleşik bir argodur.

Yine, burada sözcüğün incelenmesi karmaşık görünebilir, ancak anlaması ve çevrimiçi ve çevrimdışı kullanımı oldukça kolaydır – bir kez alçakgönüllü bir askıda bulunduğunuzda.

Low-Key Çağdaş Tarzda Nasıl Kullanılır?

İnternet dünyasında, sesli iletişimimize zahmetsizce katılan üç ila dört farklı düşük anahtar kullanım durumu olduğunu göz önünde bulundurarak, düşük anahtarın tüm popüler kullanım durumlarını listeleyeceğiz ve diğer olası uygulama yollarını ekleyeceğiz. argo çevrimiçi. Bu kullanım durumları, kişisel (şahsen) görüşmelerde bile geçerlidir. Ancak, gayri resmi bir argodur ve kişi(ler) kabul etmedikçe asla resmi olarak kullanılmamalıdır.

Tahmini ifade ederken

‘Düşük anahtar’, bir şeyi ölçmenin veya yoğunluğu belirtmenin sıradan bir yoludur. Açıkça görülüyor ki, bu ‘bir şey’ çok hafif, incelikli ve daha az miktardadır. Dolayısıyla, minimum miktar, kalite veya yoğunluk ima ediyorsanız ‘düşük anahtar’ kullanabilirsiniz. Örneğin, ‘Toplantıdan çıkmak üzereler alçakgönüllüydüler’ , ‘Düzgün, bayat olmasına rağmen tadı güzeldi. Korkunç hissediyorum’ veya ‘Bunu söylediğinde alçakgönüllü sinirlendi. Görmemiş olmana şaşırdım’

Bir şeyin veya birinin doğasını iletmek için

Basit, rahat, alçakgönüllü, gösterişsiz ve gerçekçi bir kişilik, karakter taslağı olarak ‘alçakgönüllü’ uyuyor. Böyle bir şeye veya birine atıfta bulunuyorsanız, onları tanımlamak için ‘düşük anahtar’ kullanabilirsiniz.

Burada argo, genellikle olumlu ve iç ısıtan niteliklerden oluşan bir parantezdir. ‘Ünlü ve zengin ama yine de mütevazı bir hayat yaşayan insanlara ciddi şekilde hayranım’ veya Ah, onun ailesi alçakgönüllü, adamım. Benimki gürültülü ve iğrenç olan. SMH’.

Aldatmaya karşı tavsiye

Her şeyi (iyi ve kötü) orantısız savuran insanlar tanıyoruz. Bazen o kişi biz oluyoruz. Düşük anahtar, böyle bir gösterinin zıt anlamlısıdır. Alçakgönüllü olmayı önerdiğinizde, düşük profilli olmayı kastediyorsunuz. Şimdi, bu, gizliliği koruma girişimleri, tanınmaktan kaçınma, dikkatlerden kaçınma vb. dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı olabilir.

Örneğin, ‘Merhaba dostum. Plana sadık kalalım, tamam mı? Henüz resmi bir şey yok’, ‘Yakalanmak istemiyorsanız, alçakgönüllü olun. Sarhoş olduğunuzu göstermeyin veya ‘Tüm başarılarımda her zaman alçakgönüllü olmayı tercih ederim. Bunun iyi bir şey olup olmadığından emin değilim’.

sır tutarken

Gizliliğe mevcut bir alternatif ‘düşük anahtar’dır. Terim, kendi içinde, radarın altında kalmanın ipuçlarını veriyor. Heyecan yok, dikkat yok, gürültü yok. Düşük anahtar, bir sırrın özüdür. Kendine sakla . Düşük anahtarda tutun. Bir sırdan bahsediyorsanız, gizli olan birinden ve herhangi bir şekilde veya biçimde ‘gizlilik’ten bahsediyorsanız, alçakgönüllülük kullanabilirsiniz.

Bazı örnekler – ‘Dostum. Onun hakkında daha fazlasını bilmek imkansız. O her zaman alçakgönüllüdür’, ‘Sana söylediğime göre, her zaman alçakgönüllü kalsan iyi olur’ , ‘Düşük anahtarlı yaşam tarzıyla iyiyim, adamım. Ama kendi ailenle değil! Bu ihanettir!’ veya ‘Üzgünüm dostum. Mütevazı olmaya söz verdim’.

Çözüm

‘Düşük anahtar’, mevcut konuşma dili senaryosunda birden fazla anlam taşıyan tek bir kelime/terim/ifadedir. Olası çağrışımların sayısından bağımsız olarak, herhangi bir bağlamda ‘düşük anahtar’ın temel mesajı temellere geri döner – minimal, rustik, kısıtlı ve sınıflandırılmış olmak; doğrudan veya dolaylı.

Düşük anahtar, bir sıfat ve zarf olarak çalışır. Bir ismi, bir fiil gibi süsler. Bu nedenle, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı platformlarda herhangi bir şeyin düşük profilli, incelikli veya gizli bir resmini çizmek için düşük anahtarı kullanabilirsiniz! Diğer kişi(ler)in bunun ne anlama geldiğini bilmesi şartıyla.

İlginizi Çekebilir!

AKA Ne Demektir ve Nasıl Kullanılır?

Sizin/onların/popüler tercihinizin bir adıyla herhangi bir şeye rastgele atıfta bulunun. Birçoğumuz bu tuhaf terimi çeşitli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir