AKA Ne Demektir ve Nasıl Kullanılır?

Sizin/onların/popüler tercihinizin bir adıyla herhangi bir şeye rastgele atıfta bulunun.

Birçoğumuz bu tuhaf terimi çeşitli platformlarda gördük. AKA veya aka, bazen bir başlangıç ​​olarak yazılır, AKA aka heceliyor mu? Hiç de bile! Yeni başlayanlar için bu, ‘Ayrıca Bilinen Olarak’ için bir kısaltmadır. Bu kısaltma, genellikle bir konuşma dili referansı veya bir takma ad olan bir konu için başka bir ad belirtir.

Ancak, neden takma ad kadar kişisel bir şeye sahip birine atıfta bulunuyorsunuz? Veya neden onu ele almak için ‘AKA’ya ihtiyaç duyan gayri resmi bir isme sahip olma zorunluluğu? Bu yazıda, bu popüler kısaltmanın ardındaki bazı önemli soruları ele alacağız ve umarız kişinin doğum adından farklı bir takma ad kullanma ihtiyacını anlayacağız.

Neden AKA Kullanıyoruz?

Kısaltmanın açılımında belirtildiği gibi, bir varlık, gerçek adından başka bir şey olarak da bilinir . Bu isim varyasyonu, sahip oldukları bir kaliteye, kazandıkları bir başarıya, oynadıkları bir role, yakından bağlantılı oldukları bir olaya ve hatta zaman zaman geldikleri aileye bir atıf olabilir. AKA cansızlar için de aynı şekilde kullanılabilir.

AKA, bir kişi hakkında olumlu bir şeyin ya da olumsuz ve muhtemelen çirkin bir şeyin hatırlatıcısı olarak hareket eder. Bu takma ad, bir kişinin kazandığı, aldığı veya miras aldığı ayrı bir kimliği gösterir. AKA’yı birisine veya bir şeye, yenilikçi ve çoğu durumda akıllıca hitap etmekten başka kullanmanın özel bir nedeni yoktur.

Çoğu zaman, takma adlar bir kişiyi doğum adından daha iyi tanımlamaya yardımcı olur. Bu gibi durumlarda, yalnızca birine hitap etmenin karmaşık bir yolu değil, aynı zamanda bir referansı iletmenin de kolay bir yoludur. Bir kişinin ataması da takma ad olarak sayılır – yalnızca belirliyse. Örneğin, ‘ Google CEO’su’ bir takma addır, ancak yalnızca ‘ CEO’ olamaz.

AKA Dönemli mi, Dönemsiz mi?

AKA’yı kullanmış veya bir yerde görmüş olan herkes, kısaltmanın bir alternatifine kefil olacaktır – AKA Bu, kısaltmanın zaman alıcı versiyonudur. Hem AKA hem de AKA aynı şekilde çalışır – ikisi de ‘Ayrıca Bilinen Olarak’ anlamına gelir.

Ayrıca, çoğu çevrimiçi ve çevrimdışı platformda, AKA veya aka, kısaltmayı kullanmanın daha düzenli yoludur. Kısaltma gösteriliyorsa AKA kullanabilirsiniz. Ancak, çevrimiçi mesaj yazarken, altyazı yazarken, tweet atarken ve diğer metin etkinliklerinde AKA’yı veya bunun küçük harfli sürümünü kullanabilirsiniz.

‘Ayrıca Şu Şekilde Bilinir’ ifadesinin AKA kadar popüler olarak kısaltılmamasının bir başka nedeni de genişlemedeki varyanstır. AKA, Şu Olarak Bilinen olarak genişler, AKA ise Ayrıca olarak genişler. Bilinen. Olarak. bu, ifadeyi ve kısaltmasını kullanmanın bölümlere ayrılmış bir yoludur. Bu, katı bir şekilde bir başlangıç ​​olmadıkça – AKA’nın olmadığı bir şey – açıkça ifadeleri kullanmanın yaygın bir tarzı değildir.

AKA Online Nasıl Kullanılır?

AKA’yı veya ifadesini kullanırken, konunun veya konunun açıklamasına uymasını sağlamak önemlidir. Tanım özel olmalıdır — kişiyi veya şeyi doğru tanımlamalı veya tasvir etmeli ve kullanıldığı bağlama hakkını vermelidir. Genel tasvirler için AKA kullanamazsınız.

Esasen, birinin veya bir şeyin niş bir yönünü alıp kurucu ismine eklerken AKA’yı kullanmak daha mantıklı. AKA, özneye (atfettiği kişi veya şeye) özgü değere bir ön ek görevi görür. Bu nedenle, AKA’yı kullanmadan önce, kişinin veya şeyin adına eklemek için değerli bir son ekiniz olduğundan emin olun.

AKA, hem metinsel hem de sözlü konuşmalara uyan nadir bir argodur. Ancak, AKA’yı şahsen kullanırken çok önemli bir koşul vardır – her zaman bireysel harflerle telaffuz edin – AKA. Kısaltmayı asla hecelemeyin (a-ka). Unutma, bu bir kısaltma, bir kelime değil!

Her AKA kullanım durumu gayri resmidir. AKA’yı asla resmi olarak kullanmayın.

AKA’yı birkaç kez kullanabilirsiniz:

Önemli bir atamaya atıfta bulunarak

AKA’nın verimli bir kullanımı, birinin atamasından bahsederken olur. Ancak, bu kullanım örneğini yerine getirmek için, atamanın o kişi için önemli olması önemlidir. AKA’yı genel adlandırmalara değinmek için kullanabilirsiniz, ancak bu , konu hem genel hem de bireysel başlıklara uymuyorsa, mükemmel ve ilgili ‘AKA’ ifadesinin daha azını barındırır .

İşte bazı örnekler – ‘ ___ AKA Yazar’ yerine ‘___ AKA Yönetici Editör’ veya ‘ ____ AKA ekipteki En İyi Yazar . Bir kişinin tanımını daraltmak istiyorsanız, AKA’yı bağlamla geri alın – ‘ ___ AKA ____’nin Yönetici Editörü’.

AKA bir hak anlamına gelir. Bu nedenle, AKA’yı nesnel olarak kullanırken, başlık veren bir makale kullanmak önemlidir – ‘an’ ve ‘a’ değil, ‘The’.

Yakın tarihli bir olayı vurgulama

Bu kullanım durumunun bir haber açısı var. Çok sık olarak, büyük ve kötü şöhretli veya ilham verici olaylar manşetlere çıktığında, o haberin başlığı konunun adına eklenir. Ancak, AKA’yı bu açıyla, haber değeri olan veya olmayan kişisel ölçekte kullanabilirsiniz.

Biriyle veya bir şeyle ilgili bir olayı vurgularken AKA’yı dahil edin. Mesela, ‘Oh bak kim burada. ___ şakayı kaldıramayan prens!’ , ‘ Uuuuuuuuuuuuuuuu!! ____ AKA Haftanın Yazarı!!’ , veya ‘ ___ AKA, tüm ekibi çökmekte olan bir durumda yöneten kadın!’ .

Kişisel ilişkileri ele almak

Birisi veya bir şey, önceki kullanım durumları kadar kişisel olmayan bir şekilde kabul edilmeyen öznel değere sahipse, o zaman AKA’yı da kullanabilirsiniz. Bu, kısaltmayı kullanmanın öznel bir yoludur ve ideal olarak birinci ve ikinci kişi arasında kalır. Ancak üçüncü şahıs referanslarına kadar uzanabilir.

Örneğin, ‘ ____ AKA gelecekteki evli partnerim ‘, ‘ ____ AKA sahip olduğum EN İYİ akıl hocası’ veya ‘ Tamam, yani ____ AKA seni terk eden adam hakkında mı konuşuyorsun?’ . Sizin veya diğer kişi için kişisel ve anlamlı (iyi veya kötü için) olduğu sürece her şey işe yarar.

Bir kaliteyi vurgulamak

Herkes ve her şey varlığını oluşturan niteliklere sahiptir. Birine veya bir şeye derinden gelen bir nitelikle hitap ediliyorsa, bu onları belirgin bir şekilde tanımlayan bir özelliktir.

Dolayısıyla, bir kaliteyi çekici, olağanüstü veya basitçe (iyi ya da çok iyi olmayan bir şekilde) bir şeyde veya birisinde bulursanız, o zaman AKA’yı da kullanabilir ve bu tanımı kişisel veya tarafsız bir bağlamda getirebilirsiniz. Mesela, ‘ ___ AKA iri yeşil gözlü adam mı? ‘ veya ‘ ____ AKA’nın bize olan en iyi şey olduğunu mu kastediyorsun? ‘.

Sadece bir hatırlatma olarak

Bu, olumlu kullanıldığında nötr bir kullanım durumudur. Ancak AKA olumsuz bir yönü başarırsa, bu ortalama ve duyarsız bir kullanım durumu olabilir. Yine de AKA, birinin veya bir şeyin başarılarını, son haberleri, geçmişini vb. hatırlatmak için uygulanabilir. Bu kullanım örneği, tümü hatırlatıcı olabileceğinden, yukarıdaki tüm kullanım durumlarını dikkate alır!

analiz

AKA, bir şeyden veya birinden, onların temel varlığından başka kayda değer şeylere odaklanarak konuşma biçimidir. Bu tür bir hitap popülerlik, haberler, başarılar, kişisel ilişkiler vb. nedenlerle ortaya çıkar. Birinin veya bir şeyin adına AKA eklediğinizde, değerli bir eklemeye yer açmış olursunuz. Bu değer, bahsedilen yönlerden herhangi biri şeklinde olabilir. Değer olmadan, ‘AKA’ anlamsız olurdu.

‘Ayrıca Bilinen Olarak’ ifadesi ve kısaltması (bazen başlangıç ​​olarak kullanılır), zaten bir özneye sahip olan bir özneye yeni bir kimlik kurar. Çoğu zaman, mevcut kimlik, edinilen kimlik kadar ortaya çıkmaz. Özneye bir kez AKA verildiğinde, verildiği, alındığı ve popülerleştirildiği yoğunluğa bağlı olarak, bir ‘AKA’ son ekini – olumlu ya da olumsuz – silmek o kadar zordur.

Genellikle ‘AKA’ verildiğinde, konu veya konu tarafından başarı, miras, ün, olay vb. kendileri.

Bu kullanım durumu temelsiz olabilir veya olmayabilir. Ya birisinin kendisine bahşettiği bir alter-ego olarak yüzeye çıkabilir ya da birisinin takdir ettiği ve bu nedenle onu kendi isimlerine iliştirdiği kitle kaynaklı bir takma ad olabilir. ‘AKA’ insanlara ve eşyalara verilebilir , ancak sadece bir kişi tarafından elde edilebilir.

‘AKA’ popüler bir ifadenin iyi bilinen bir kısaltması olmasına rağmen, profesyonel olarak kullanılamaz. AKA, bir şeye/birisine veya kendine atıfta bulunmanın gündelik bir yoludur. Resmi olarak hitap ederken kullanılamaz ve kullanılmamalıdır. AKA’ya resmi bir alternatif ‘takma ad’dır. Bu, hem profesyonel bağlamlarda hem de kişisel bağlamlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çözüm

AKA, yalnızca bir kaide üzerinde bulunan insanlar ve şeyler için ve onlar tarafından kullanılan yetkili bir kısaltma olabilir – ancak ikincil olarak referans iletmek veya kaydetmek için çok yararlı argo olabilir. Çoğu zaman, kişinin adını hatırlayamayabiliriz, ancak çeşitli daha geniş alanlardaki duruşlarını biliyoruz ve bu sayede onları daha iyi veya daha hızlı tanıyabiliyoruz.

Bu kullanım durumunun dışında AKA, olumlu veya olumsuz maddi veya manevi yönlerden kazanılan veya sunulan bir haktır. Bununla birlikte, AKA hala birine atıfta bulunmanın hayali bir yolu olarak kabul edilir – çünkü yardımcı olsa bile, gerçek isimleri hatırlama yeteneğimizi tembelleştiren küçük bir hafıza lüksüdür!

İlginizi Çekebilir!

‘Low-Key’ Argo Ne Demektir ve Nasıl Kullanılır?

İncelik, gizlilik ve az miktarda her şeye modern bir alternatif! Sakin ol, tamam mı? Tanrım, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir