MacOS Big Sur Nasıl İndirilir ve Kurulur

Big Sur ödülü için Big Sur’a hoş geldiniz!

MacOS’un en son sürümü olan Big Sur, gerçekten büyük bir yükseltmedir. Kurulum sürecine girmeden önce, bu güncellemeden ne bekleyeceğimizi kısaca açıklayalım.

Big Sur, her şeyin sadece kompakt değil, aynı zamanda erişimin de kolay olduğu, eşit tanımlı bir alan. MacOS Big Sur kullanıcı arayüzü görsel olarak çok daha çekici. Bu güncelleme, resimlere ve simgelere daha canlı görünmeleri için ekstra güç sağlar. Big Sur ana ekranı güncellemeden sonra göreceğiniz ilk şeydir ve orada da epeyce ekleme ve doğaçlama var! Şimdilik, macOS Big Sur nasıl kurulur.

Öncelikle, Mac’inizdeki ‘macOS Big Sur Beta profilini’ aşağıdaki bağlantıdan indirin.

macOS Big Sur beta profili

Beta profili daha sonra “İndirilenler” bölümünde açılır. Üstüne tıkla.

‘İndirilenler’ ekranı sizi macOS beta paketi seçeneğini içeren bir sonraki pencereye yönlendirecektir. Üzerine çift tıklayın.

Şimdi ‘Beta Erişim Yardımcı Programı Yükleyicisi’ penceresine bakıyor olacaksınız. Bu, esasen tüm ilk kurulum sürecindeki rehberinizdir. Devam etmek için pencerenin “Giriş” sayfasındaki “Devam” ı tıklayın.

Sonraki, sözleşmeyi okumanız gereken ‘Lisans’ sayfasıdır. Bu anlaşmayı kaydetmek istiyorsanız “Yazdır” veya “Kaydet” i tıklayın. Okuduktan sonra, ‘Devam Et’e tıklayın.

Kurulum için tamamen hazır olduğunuzdan emin olmak için başka bir onaylama istemi olacaktır. Eğer öyleyseniz ‘Kabul Ediyorum’u tıklayın.

Ardından, yazılımın sisteminizde kullanacağı alan miktarı ve kurulu işletim sistemini barındıracak disk hakkında sizi bilgilendirecek ‘Kurulum Türü’ penceresi gelir. ‘Yükle’yi seçin.

Şimdi, şifrenizi ekleyerek kurulumu onaylamanız istenecektir. Şifrenizi girin ve “Yazılımı Yükle” yi tıklayın.

Bundan sonra, birkaç saniyelik kurulum olur ve ardından kurulumun ‘Özet’ aşamasını işaretleyen bir tamamlama istemi alırsınız.

MacOS Big Sur beta profilini yükledikten sonra, küçük bir ‘Yazılım Güncelleme’ penceresi açılır. ‘Şimdi Yükselt’e tıklayın.

Şimdi bir ‘macOS Beta Yükle’ penceresi göreceksiniz. Kurulumu kurmak için ‘Devam Et’e tıklayın.

Sonraki bit, yazılımla ilgili tüm önemli bilgileri içeren ‘Yazılım Lisans Sözleşmesi’ penceresidir. Tamamen okuduğunuzdan emin olun ve ancak o zaman ‘Kabul Ediyorum’u tıklayın.

Başka bir onay penceresi açılır, tekrar ‘Kabul Ediyorum’u seçin.

Bir sonraki pencere size kurulumun son kaynağı hakkında bilgi verecektir. Temel olarak, bu yüklü dosyanın doldurulacağı yer. Diskiniz doluysa, macOS Beta’nın diskinize sığması yeterli olana kadar alan boşaltmak için sürekli uyarılar alırsınız. Yeterli alana sahip olduğunuzda ve boş bir disk olduğunda, ‘Yükle’ye tıklayın.

Kurulum süreci hemen başlayacaktı. İnternet hızınıza bağlı olarak maksimum 5 ila 7 dakika sürecektir.

MacOS Beta, Macintosh diskinize yüklendikten ve yazılım ‘Yüklenmeye Hazır’ olduktan sonra, yeni yükseltmenin öne geçmesi için sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir. ‘Yeniden Başlat’a tıklayın.

Yeniden başlatma işleminden önce Mac’inizde çalışan herhangi bir uygulamanız varsa, tüm bu uygulamaları kapatmanız için bir uyarı alırsınız. ‘Diğer Uygulamaları Kapat’ı seçin.

‘Yeniden Başlat’ı tıklamadan önce, daha önce üzerinde çalıştığınız herhangi bir şeyin veya uygulamalardan herhangi birinde açık olan önemli şeylerin bir yedeğini almanız önerilir.

Şimdi, Mac’iniz yeniden yüklenecektir. Yeniden başlatmadan önce şarj cihazınızı fişe takın. Yeniden başlatma işleminin tamamı yaklaşık 30 ila 45 dakika sürer. Şarj cihazını her zaman fişe takılı tutun.

Mac’inizde göreceğiniz sonraki şey akıcı ve renkli bir ekran olacaktır. Tebrikler! Big Sur’u başarıyla kurdunuz.

Big Sur, tüm macOS’unuz için tonlarca yükseltmeye sahiptir. Bu inanılmaz yükseltmeyi dizüstü bilgisayarınıza yüklemek, daha sorunsuz bir Mac yaşamının ilk adımıdır!

İlginizi Çekebilir!

How to Use iPhone Widgets on Mac

Mac’te iPhone Widget’ları Nasıl Kullanılır?

Neden tüm eğlence iPhone'unuzda olsun? Favori iPhone uygulamalarınızdaki widget'ları Mac ekranlarınıza taşıyın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir