WatchOS 10 ile Apple Watch’ta Kontrol Merkezi Nasıl Açılır

Apple Watch'ta Kontrol Merkezi'ni açmak artık daha sezgisel hale geldi!

WWDC, iOS 17 ile birlikte watchOS 10’u da beraberinde getirdi. Ve Apple Watch’larımızın yeni yazılımla bir makyaj yaptığını söylemek güvenlidir. Ve en temel özelliklerden biri en son işletim sisteminde değiştirildi: Kontrol Merkezi. Hatırlayabildiğim kadarıyla, Apple Watch’taki Kontrol Merkezine, Watch Face’in altından yukarı kaydırılarak erişilebilir. Ama artık değil.

Bunun için bir dakikalık saygı duruşunda bulunalım çünkü WatchOS 10+ ile artık yeni bir dizi kurala göre oynuyoruz. “Neden Apple, neden?” sorabilirsin. Hepsi şık küçük Apple Watch widget’larının tanıtımı sayesinde. Şimdi yukarı kaydırdığınızda, “Merhaba, widget’lar!” ve “Hoş Geldiniz Kontrol Merkezi!”

Başlangıçta biraz kafa karışıklığına neden olsa da, itiraz çığlıklarınız bir dakika içinde susacak çünkü yeni yöntem o kadar sezgisel ki, neden bu kadar zamandır böyle olmadığını merak edeceksiniz!

Yan Düğme ile Kontrol Merkezine Erişim

watchOS 10 ile Kontrol Merkezini açmak için tek yapmanız gereken yan düğmeye bir kez basmak.

Kaynak: apple

Bu kadar! Yan düğmeye bir kez basarak, Apple Watch’unuzun kalbinde, yani Kontrol Merkezi’ndesiniz. Ve bu, nerede olursanız olun, saat kadranında, bir uygulamanın içinde veya widget’larınızı gözden geçirirken her zaman işe yarar.

Bu doğru, bir uygulamanın içindeyken bile Kontrol Merkezini açmak, ona Watch Face’ten erişmekle aynı şeydir. Artık ekranın alt kısmına dokunup basılı tutmanız ve yukarı kaydırmanız gerekmiyor. Hatta yeni yöntemle, daha önce imkansız olan Apple Watch’unuzun Ana Ekranından Kontrol Merkezi’ne bile erişebilirsiniz.

Bu yeni yöntemi seveceksin demedim mi?

Kontrol Merkezi artık tıpkı iPhone’larımızdaki Kontrol Merkezi gibi yarı saydam arka plana sahip ve bu da onu daha da güzel kılıyor.

Kontrol Merkezini kapatmak için yan düğmeye tekrar basmanız veya Digital Crown’a basmanız yeterlidir; ikisi de çalışır. Yan düğmeye iki kez basmak artık Cüzdanınızı açar.

Apple Watch Dock’a Nasıl Erişilir?

Şimdi, bu sadece bir soruyu cevapsız bırakıyor. “En sevdiğiniz veya en son kullandığınız uygulamalara Apple Watch Dock aracılığıyla yan düğme olmadan nasıl erişilir?” Apple’ın bunu unutacağını düşünmedin, değil mi?

WatchOS 10’un piyasaya sürülmesiyle, bu işlev Digital Crown’a çift basmaya taşındı. Dolayısıyla, bu yeni işletim sisteminin yapımında hiçbir işlevsellik zarar görmedi; evi yeni taşıdılar. Bununla birlikte, Dock’u özelleştirme seçeneği Ayarlar’dan kaldırıldığı için Dock’un favori uygulamalarınızı değil, yalnızca watchOS 10’daki açık uygulamaları göstereceği anlaşılıyor.

Kontrol Merkezi, yeni erişim noktasına rağmen, tüm özellikleri bozulmadan eski cazibesini koruyor. Yani, eski dostunuz yeni bir şehre taşınmış olabilir, ama hiç değişmemişler.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top