iOS 17 ve watchOS 10’daki Sağlık Uygulamasındaki Yenilikler

Apple, kullanıcılarının yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olma konusunda oynamak istediği rol konusunda her zaman oldukça yüksek sesle konuştu. Demek istediğim, düşündüğünüzde ironik ama yine de bu küçük cihazlarda refahımıza yardımcı olacak ve geliştirecek araçlara sahip olmak, hiç olmamasından daha iyidir.

Kullanıcı rahatlığı ve faydası için sağlık araçlarını cihazlarına entegre etme bağlamında, iPhone ve Apple Watch için yeni işletim sistemi güncellemelerinde Sağlık güncellemeleri beklemeye başladık. Ancak gelişmelerden haberdar olmazsanız yeni eklemeleri kaçıracaksınız. İşte iPhone ve Apple Watch’unuzun iOS 17 ve watchOS 10 ile sağlığınızı ve refahınızı desteklemesinin tüm yeni yollarının bir özeti.

Zihin Durumu Düşünceleri ve İçgörüler

Ruh sağlığımız, fiziksel sağlığımız kadar önemli ama aynı zamanda çoğumuzun en çok ihmal ettiği bir konu. Ancak Sağlık uygulaması arkanızı kolluyor.

Artık anlık duygularınızı (belirli bir anda nasıl hissettiğinizi) ve günlük ruh halinizi (gün içindeki genel ruh halinizi) kaydetme seçeneği sunuyor. Zamanla, bu ruh hali kaydı uygulaması, duygusal farkındalığı ve dayanıklılığı geliştirebilir ve potansiyel olarak genel duygusal refahınızı artırabilir.

Ruh halinizi kaydetmenin yanı sıra (Çok Hoş’tan Nötr’e ve Çok Hoş olmayan’a kadar uzanır), faktörlere giriş yaparak ve ek bağlam sağlayarak kesin duygularınızı da belgeleyebilirsiniz. Bu, zaman içinde zihinsel sağlığın izlenmesinde faydalı olabilir.

Uygulama aynı zamanda etkileşimli grafikler ve önemli noktalar aracılığıyla zihinsel durumunuza ilişkin bilgiler sunarak ruh halinizi etkileyen faktörler hakkında daha net bir anlayış sunar. Dahası, ruh halinizin egzersiz, uyku, farkındalık seansları, gün ışığına maruz kalma ve daha fazlası gibi diğer yaşam tarzı yönleriyle nasıl etkileşime girebileceğini keşfetmenize olanak tanır ve duygusal manzaranızın daha kapsamlı bir görünümüne katkıda bulunur.

iPhone’daki Sağlık Uygulamasında Ruh Halinizi Nasıl Kaydedersiniz?

Anlık duygularınızı ve günlük ruh halinizi kaydederek zihinsel sağlığınıza dikkat etmenin ilk adımını atın.

Ruh halinizi takip etmeyi kolaylaştırmak için ruh halinizi watchOS 10’daki Mindfulness uygulamasından da kaydedebilirsiniz.

Ruh Sağlığı Değerlendirmeleri ve Kaynakları

Sağlık uygulamasının ruh sağlığı konusunda arkanızı kolladığını söylediğimde bunu hafife almadım. Uygulama artık anksiyete ve depresyon riskinizi anlamak için kullanabileceğiniz zihinsel sağlık değerlendirmelerini de içeriyor. Bunlar en yaygın ve tedavi edilebilir rahatsızlıklardan ikisidir, ancak insanlar akıl sağlığıyla ilgili damgalanma nedeniyle bunları tanımlamakta zorluk çekerler.

Kliniklerde sıklıkla kullanılan profesyonel düzeydeki değerlendirmeler sayesinde, herhangi bir yargılama korkusu olmadan ilk adımı özel olarak atabilirsiniz. Ayrıca sonuçlarınızı PDF olarak indirebilir ve bakım sağlayıcınızla paylaşabilirsiniz.

Sağlık uygulaması artık değerlendirmelerin yanı sıra zihinsel sağlığınızı anlamak için okuyabileceğiniz makaleler gibi zihinsel sağlık kaynakları da sağlıyor.

Ekran Mesafesi

iPhone’daki Sağlık uygulamasına gelen bir diğer önemli güncelleme ise Ekran Mesafesi özelliği. Cihazlarınızı gözlerinize çok yakın tutmanızdan kaynaklanabilecek miyopluk ve göz yorgunluğu riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

FaceID özellikli iPhone ve iPad’lerde mevcut olan bu güncelleme, ekranlarımıza o kadar daldığımız ve üzerimizdeki etkisini hatırlayamadığımız bu dünyada çok ihtiyaç duyulan bir güncelleme. Bu özellikle ebeveynlere küçük çocuklarının göz sağlığı konusunda bilgi sahibi olmaları için Tanrı’nın gönderdiği bir özelliktir. Etkinleştirildiğinde, cihaz uygun bir konuma geri alınana kadar ekranı geçici olarak devre dışı bırakır. Aşağıdaki ayrıntılı rehberimizde bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

İPhone’da iOS 17’de ‘iPhone Çok Yakın’ Ekran Mesafe Uyarısını Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Bu, makaraları veya TikTok’ları kaydırırken gözlerinizi gereksiz zorlanmalardan korumak için ihtiyaç duyduğunuz kurtarıcı olabilir.

Gün Işığında Zaman

Gün ışığında vakit geçirmek önemlidir ancak bunun aynı zamanda miyop riskini de azaltabileceğini biliyor muydunuz?

Apple Watch artık ortam gün ışığı sensörüyle gün ışığında geçirdiğiniz süreyi ölçebiliyor ve bu verileri Sağlık uygulamasında görebiliyorsunuz. Uzmanlar günde en az 80 ila 120 dakikayı gün ışığında geçirmenizi tavsiye ediyor ancak biz genellikle bu tür konuları takip etmeyi unutuyoruz. Apple Watch’unuz bileğinizdeyken bunu yapmanıza gerek yok.

Aile kurulumuyla, kendi iPhone’u değil yalnızca Apple Watch’u olsa bile çocuğunuzun gün ışığında geçirdiği zamanı izlemek için bile kullanabilirsiniz.

Bu özellik, Apple Watch SE (2. nesil), Apple Watch Series 6 ve sonraki sürümleri ile Apple Watch Ultra ve sonraki modellerinde mevcuttur.

Diğer Geliştirmeler

Takip İlaç Hatırlatıcıları. Geçen yıl Sağlık uygulaması ilaç hatırlatıcıları ayarlama seçeneğini tanıttı. iOS 17 ile bir ilaç, vitamin veya takviyeye giriş yapmamanız durumunda takip hatırlatıcıları almayı seçebilirsiniz. Hatta bunları, kaçırmadığınızdan kesinlikle emin olmak için kritik uyarılar olarak alacak şekilde bile ayarlayabilirsiniz.

Yeniden Tasarlanan Favoriler Görünümü. Favoriler görünümü de zengin grafik önizlemeleriyle daha fazla bilgi sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı.

iOS 17 ve watchOS 10’daki Sağlık uygulaması, daha iyi zihinsel sağlık ve sağlıklı yaşam takibini teşvik etmeye odaklanarak daha kullanıcı odaklı bir deneyim sağlayacak şekilde önemli ölçüde iyileştirildi.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir