Vestel Akıllı NF620 CSY Buzdolabı Arızaları

Sorun Giderme Kontrol uyarıları ; Eğer soğutucu ve dondurucu bölümlerinin sıcaklıkları olmayan seviyelerde ise veya cihazla ilgili herhangi  bir problem varsa buzdolabınız sizi uyarır. Uyarılar gösterge panosundaki dondurucu ve soğutucu bölme ayar göstergelerinde uyarı kodları ile yapılır. Hata kodu Anlamı Nedeni Ne yapmalı Sr Arıza Uyarıları Buzdolabı parçalarından biri veya bir kaçıarızalandığında ya da soğutma […]

Sorun Giderme

Kontrol uyarıları ;

Eğer soğutucu ve dondurucu bölümlerinin sıcaklıkları olmayan seviyelerde ise veya cihazla ilgili herhangi  bir problem varsa buzdolabınız sizi uyarır. Uyarılar gösterge panosundaki dondurucu ve soğutucu bölme ayar göstergelerinde uyarı kodları ile yapılır.

Hata kodu Anlamı Nedeni Ne yapmalı
Sr Arıza Uyarıları Buzdolabı parçalarından biri veya bir kaçıarızalandığında ya da

soğutma sisteminde bir sorun olduğunda görülür.

En kısa zamanda servise haber verilmelidir.
yd DondurucuBölüm yeterince soğuk değil. Bu uyarı özellikle uzun süre elektrik kesintisiolmuşsa ve buzdolabı ilk kez çalıştırıldığında çıkar. –  Dondurulmuş yiyecekleriniz çözülmüşse bozulma tehlikesi olduğundan kısa zamanda tüketiniz ve tekrar dondurmayınız.–  Dondurucu sıcaklık ayarını geçici olarak, istenilen seviyeye gelene kadar arttırınız veya hızlı dondurma moduna getiriniz.

–  Hata düzelmeden tekrar cihazınıza yiyeceklerinizi doldurmayın.

ys Soğutucu Bölüm çok sıcak Soğutucu bölümün idealsıcaklığı +4oC’dir. Bu uyarı görüldüğünde soğutucu bölümdeki yiyeceklerin bozulma riski vardır. –  Soğutucu sıcaklık ayarını geçici olarak, istenilen seviyeye gelene kadar arttırınız veya hızlı soğutma moduna getiriniz.–  Hata düzelene kadar dolap kapılarınızı sıkça açıp kapatmayınız.
yd ve ys Soğutma yetersiz yd ve ys  aynı andagerçekleştiğinde görünür. Buzdolabı ilk çalışmaya başladığında bu uyarı çıkar, ve soğutma gerçekleştiğinde  uyarı kendiliğinden kalkar.
CS Soğutucu Bölüm çok soğuk Soğutucu bölümün aşırı soğuttuğu anlamınagelir ve bölüm içindeki yiyecekler donmaya başlar. –  Hızlı soğutma kısmında olup olmadığını kontrol ediniz–  Soğutucu bölüm sıcaklık ayarını azaltınız (daha sıcak konuma getiriniz)
DuGu Düşük voltaj uyarısı Buzdolabını besleyen gerilim 170 Voltun altınadüştüğünde, buzdolabı bekleme konumuna geçer. Bu özellik düşük voltajdan dolayı kompresörün arızalanmasını engellemek içindir. Gerilim, tekrar istenen Düzeye geldiğinde buzdolabı otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır.

Cihazınızda normal olmayan bir durum tespit ettiğinizde, aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Cihazınız hala normal çalışmasına devam etmiyorsa Vestel İletişim Merkezi ile irtibata geçiniz. Yetkili servis listesine ve iletişim bilgilerine web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sorun Sebebi Çözüm
Buzdolabınız çalışmıyor. Elektrik arızası olabilir. Uzman bir elektrikçi ile iletişme geçin.
Cihazın fişi prize uygun şekilde takılmamış Sıkıca prize takın.
Fişin takıldığı prizin sigortası ya da ana sigorta atmış olabilir. Sigortanın çalışır konuma getirilmesini sağlayın.
Prizde arıza olabilir. Prizde arıza olup olmadığını kontrol etmek için buzdolabınızın fişini çalıştığına emin olduğunuz bir başka prize tekrar takıp deneyin.Çalışan başka bir prizde çalıştırmaya devam edin ya da ehliyetli bir elektrik teknisyenine  prizini zi değiştirtin.
Buzdolabınız yeterli soğutma yapmıyor. Sıcaklık ayarları doğru yapılmamış olabilir. Sıcaklık ayarlarını daha soğuk konuma getirin.
Buzdolabınızın kapıları sık açılıyor veya uzun süreli açık kalıyor olabilir. Kapıları sık açıp kapatmayın. Özellikle bu durumda birkaç saat kapıları açıp kapatmayın.

 

Sorun Sebebi Çözüm
Buzdolabınız yeterli soğutma yapmıyor. Buzdolabınızın kapıları tam olarak kapanmamış olabilir. Dolabın içine yüklenen  yiyecekler kapıya temas ediyor olabilir. Bu durumu düzelttiğiniz halde kapılar kapanmıyorsa yetkili teknik servisten yardım talep ediniz.
Buzdolabınıza, hava dolaşımını engelleyecek şekilde arka duvarına temas eden kap veya yiyecek yerleştirilmiş olabilir. Dolabınızın içine yiyecekleri yerleştirirken bu duruma dikkat ediniz.
Buzdolabınız aşırı derecede dolu olabilir. Fazla yüklenmiş yiyecekleri dolaptan çıkartmalısınız.
Buzdolabınız ile arka duvar arasında yeterli mesafe olmayabilir. “Buzdolabınızı    kullanmadan önce” kısmında açıklanan mesafe ayar plastiği ile gerekli boşluğu bırakabilirsiniz.
Çalışma ortam sıcaklığı ürününüzün standartlarına uygun olmayabilir. Çalışma ortam sıcaklığının kılavuzda belirtilen limitler içinde olduğundan emin olun.
Buzdolabınızda                 yiyecekler gereğinden fazla soğuyor. Sıcaklık ayarları doğru yapılmamış olabilir. Sıcaklık ayarlarını bir konum daha sıcak konuma getirin.
Derin dondurucu bölmesinde çok miktarda yeni yerleştirilmiş yiyecek olabilir. Bu durumda, onları dondurmak için kompresör daha uzun çalışacağından soğutma bölmesindeki yiyecekleri de gereğinden fazla soğutması mümkün olabilir. Bir süre sonra sorun kendiliğinden düzelebilir.
Buzdolabınız sesli çalışıyor. Ayarlanan sıcaklık seviyesinin sabit kalabilmesi için, kompresör zaman zamandevreye girecektir. Bu sırada buzdolabınızdan gelecek sesler fonksiyon gereği normaldir. Gereken sıcaklık seviyesine ulaştığı zaman, sesler otomatik olarak azalacaktır.

 

Sorun Sebebi Çözüm
Buzdolabınız       sesliçalışmaya devam ediyor olabilir.* Cihazınız dengede olmayabilir. Ayarlı ayaklar ayarlanmamış olabilir. Cihazınızın ayaklarını kullanma kılavuzunda anlatıldığı biçimde ayarlayın.
Cihazınızın arkasında bir şey var olabilir. Cihazın arkasındaki eşyaları kaldırın.
Cihazınızdaki raflar veya raflardaki tabaklar titreşim kaynaklı gürültüye sebep olabilir. Rafları ve/veya tabakları yeniden yerleştirin.
Cihazınızın üstüne konan eşyalar titreşim kaynaklı gürültüye sebep  olabilir. Cihazın üzerine eşya koymayınız.
Buzdolabınızın içinde nem oluşuyor. Yiyecekler düzgün ambalajlanmamış olabilir. Buzdolabınıza koymadan önce kaplar iyi ce kurulanmamış olabilir. Yiyecekleri kuru bir kapta ağzı kapalı olarak buzdolabınıza yerleştirin.
Buzdolabınızın kapıları çok sık açılıyor olabilir. Kapı açıldığında, odadaki havada bulunan nem buzdola-bına girer. Özellikle odanın nem oranı çok yük sek ise, kapıyı ne kadar sık açarsanız, nem birikimi o kadar hızlı olur. Buzdolabınızın kapılarını daha seyrek açmaya dikkat ediniz.
Buzdolabınızda bazı yiyecekler donuyor. Buzdolabının arka kısmına koyulan nemli yiyecekler soğuk havayla temas etmiş olabilir. Arka kısma nemli yiyecekleri koymaktan kaçınınız. Kapalı bir kapta muhafaza ediniz.
Sorun Sebebi Çözüm
Kapılar düzgün bir biçimde açılıp kapanmıyor. Yiyecek paketleri kapıların kapanmasını engelliyor olabilir. Dolabınıza yiyecekleri yüklerken bu duruma dikkat edin.
Kapı bölmeleri, raflar ve çekmeceler düzgün yerleştirilmemiş olabilir. Rafların ve bölmelerin düzgün yerleşmesini sağlayın.
Kapı contaları bozuk veya yırtılmış olabilir. Bu durumda yetkili teknik servisten yardım talep edin.
Buzdolabınız düz bir zeminde olmayabilir. Buzdolabınızın kurulumunu ve çalışmasını düz bir zeminde gerçekleştirin.
Kapı contasının temas ettiği kabinin kenarı sıcak olabilir. Özellikle yaz aylarında (sıcak haval arda), kompresör çalışması esnasın da, dolap üzerinde contanın temas ettiği yüzeylerde ısınma oluşabilir. Normal bir durumdur.

* Normal Sesler;                              Hava üfleme sesi (Normal fan sesi): Fan

Çıtırtı (Buz Kırılma) Sesi: bulunan cihazlarda sistem normal çalışırken hava sirkülasyonundan dolayı bu ses –

 • Otomatik buz çözme işlemi esnasında.
 • Cihaz soğuduğu veya ısındığı zaman (cihaz malzemesindeki genleşmeler). Kısa çıtlama: Kompresör devreye girdiğinde veya devreden çıktığında duyulur. Kompresör sesi (Normal motor sesi): Bu ses, kompresörün normal çalıştığı anlamına gelir. Kompresör, devreye girerken, kısa süreli olarak biraz daha sesli çalışabilir. Fokurtu ve şırıltı sesi: Bu ses, sistemdeki soğutucu akışkanın borular içinde akması esnasında oluşur.

Su akış sesi: Buz çözme işlemi esnasında, buharlaştırma kabına akan suyun normal sesidir. Cihazda buz çözme işlemi yapılırken bu ses duyulabilir.

5 thoughts on “Vestel Akıllı NF620 CSY Buzdolabı Arızaları”

 1. Vestel Akıllı NF620 CSY Buzdolabı Arızaları

  Vestel Akıllı NF620 CSY Buzdolabı Arızaları
  Vestel Akıllı NF620 CSY Buzdolabı Arızaları için güzel bir doküman olmuş elinize sağlık.

 2. Hafize Sena Artak

  Merhaba buzdolabında sürekli düşük voltaj ve don.fazla sıcak diye uyarı geliyor ne yapmalıyım?

  1. Bunun birkaç nedeni olabilir. Parçalardan kaynaklı bir durumda bir ustanın bakması gerekir. Ama önclikle dikkat edilmesi gerekenler ve evde basitce yapabileceğiniz işlemler hakkında bilgiler.
   1.Buzdolabı lastiklerinin kontrolü ve bakımı. Eğer Kapaklar iyi kapanmamışsa buzdolabı sürekli çalışacağından ısınma olur. Ilık bir bez ile kapak lastiklerini silmeniz önerilir.
   2.Buz dolabının içine sıcak malzemelerin bulunması. Sürekli sıcaklık değişimi özellikle ortamın sıcak olması çok çalışmaya işarettir.
   3. Düşük voltaj sorununda ise regülator veya kesintisiz güç kaynakları ile gerilim ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top