iOS 17’de Arama ve Mesaj Düğmeleriyle Kişi Widget’ı Nasıl Eklenir?

iOS 17, bir dizi şık güncellemeyle işleri alt üst ediyor. Bekleme Modu, NameDrop, Kişi Posterleri ve çok daha fazlasından bahsediyoruz. Ama hepsi bu kadar değil, Apple ayrıca ‘İletişim’ Widget’ına biraz daha sihirli toz serpti.

Eski güzel günlerde, yani birkaç sürüm önce, Contact Widget gerçekten kullanışlıydı. Widget’tan Sık Kullanılanlarınızı doğrudan arayabilirsiniz. Ama sonra, biraz alay konusu oldu. Elbette, son yinelemelerde kişinizin bilgilerine özlemle bakabilirsiniz, ancak onları aramak veya mesaj göndermek istiyorsanız, uygulama aracılığıyla doğal yoldan gitmeniz gerekiyordu. Ancak o ekstra tıklama günleri sona eriyor! Apple, iOS 17’deki ‘İletişim’ Widget’ını bazı yeni tatlı düğmelerle yükseltti: ‘Ara’ ve ‘Mesaj’. Artık kişilerinize doğrudan Ana Ekranınızdan veya Bugün Görünümünüzden ulaşabilirsiniz.

Arama veya Mesaj Düğmelerini Neden Etkinleştirmelisiniz?

iOS 17’den önce, widget’a eklenen kişiyi aramak için önce widget’a ve ardından kişi bilgileri sayfasından ‘Ara’ düğmesine dokunmanız gerekirdi.

Ancak Arama/Mesaj etkinleştirildiğinde, iletişim bilgileri sayfasına gitmeden doğrudan pencere öğesinden doğrudan bir arama veya mesaj yapabilirsiniz. Çok ufak bir kolaylık gibi görünse de pratik kullanımda kolaylık dikkat çekiyor.

Yine de bir sorun var. Arama veya Mesaj düğmesi yalnızca küçük pencere öğesine, yani aynı anda yalnızca iletişim bilgilerini barındırabilen pencere öğesine eklenebilir. Bu nedenle, kolayca arayabilmek/mesaj gönderebilmek istediğiniz birden fazla kişi varsa, Ana Ekranınıza/Bugün Görünümünüze birden fazla kişi widget’ı eklemeniz gerekebilir.

Kişi Widget’ını Ana Ekrana veya Bugün Görünümüne Ekleyin

İlk olarak, tüm uygulamalar/widget’lar kıpırdayana kadar Ana Ekran’a veya Bugün Görünümü’ne uzun dokunun. Bundan sonra, devam etmek için sol üst köşedeki ‘+’ simgesine dokunun.

Ardından, ‘Kişiler’ kutucuğunu bulun ve üzerine dokunun.

Ardından, ‘Küçük’ widget ekranının altındaki ‘Widget Ekle’ düğmesine dokunun.

Widget ekranınıza eklendikten sonra ‘Bitti’ düğmesine dokunun. Bu kadar. Widget iPhone’unuza eklendi.

Arama ve/veya Mesaj Düğmeleri Ekleme

Widget’ı Ana Ekranınıza veya Bugün Görünümünüze ekledikten sonra arama/mesaj düğmeleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

İlk olarak, ‘Kişiler’ widget’ına dokunun ve basılı tutun. Bu, ekranınıza bir kaplama menüsü getirecektir. Seçeneklerden ‘Widget’ı Düzenle’ye dokunun.

Şimdi, telefon rehberine gitmek için ‘İletişim’ kutucuğuna dokunun ve widget’ta bilgilerini istediğiniz kişiyi seçin.

Kişi seçildikten sonra, etkinleştirmek için ‘Düğmeleri Göster’ düğmesine dokunun. Ardından, bir metin/çağrı modu seçmek için ‘Seç’ düğmesine dokunun.

Kişinin birden çok numarası veya iletişim yöntemi varsa (örneğin, FaceTime araması, normal arama, üçüncü taraf uygulaması), hem mesajlaşma hem de arama için widget düğmesine hangisini bağlamak istediğinizi seçebilirsiniz.

Artık seçilen kişiyi doğrudan pencere öğesinden arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz. Widget düğmelerine dokunduğunuzda arama veya mesaj yapmadan önce herhangi bir onay olmayacağını lütfen unutmayın. Bu nedenle, cep ve/veya kazara aramalar konusunda dikkatli olun.

Sezgisel olmayan iletişim widget’ı artık iOS 17’de düzeltildi ve daha fazla rahatlık vaat ediyor. Bununla birlikte, yanlışlıkla arama veya cep araması olasılığı hala etrafında pusuda bekliyor.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir