iOS 17’de iPhone Bekleme Modu Nasıl Açılır

iOS 17’deki yeni bir deneyim olan Bekleme Modu, iPhone’unuzu şarj olurken daha kullanışlı hale getirmek için tasarlandı. Ama bir sorun var; sadece telefonunuz yandayken çalışır. Doğrudan bu özelliğin ayrıntılarına dalalım ve bilinmesi gereken her şeyi öğrenelim.

iOS 17’de Bekleme Modu Nedir?

StandBy, kullanmadığınız zamanlarda iPhone’unuz için kişisel bir kapıcı gibidir. Telefonlarımızı şarj ederken, hepimiz bazen bazı bilgileri görmek için hayat suyuna bağlıyken telefonu almak zorunda kalmamayı dilemez miyiz?

Şarj olurken iPhone’unuzu yan çevirin ve işte! Uzaktan izlenebilecek şekilde tasarlanmış tam ekran deneyimi ile karşılanacaksınız. Komodininiz, mutfak tezgahınız veya masanız için mükemmeldir.

iPhone’unuz Bekleme modunda güzel saat stillerinden fotoğraflara kadar bir dizi şeyi görüntüleyebilir.

Kaynak: Apple

Böylece güzel bir şekilde kişiselleştirilmiş bir saatle uyanabilir veya otomatik olarak karıştırılan ve tüm görkemiyle görüntülenen en sevdiğiniz fotoğraflarınızla anılar şeridinde gezinebilirsiniz.

Kaynak: Apple

Ancak StandBy sadece bir dijital fotoğraf çerçevesi olmakla kalmaz. Ayrıca, widget’ların gücünden yararlanarak onları iPhone ekranının sunduğu tam gerçek durumda her zamankinden daha kolay bakılabilir hale getiriyor. Hava durumu, ev kontrolleri veya en sevdiğiniz üçüncü taraf widget’lar olsun, hepsi elinizin altındadır. Ve bunlar herhangi bir pencere öğesi değil, doğru bilgiyi doğru zamanda ortaya çıkaran Akıllı Yığınlardır. Sanki iPhone’unuz aklınızı okuyabilir – veya en azından programınızı okuyabilir ve size doğru zamanda yaklaşan bir toplantıyı gösterebilir.

Kaynak: Apple

Siri bile Bekleme partisinin dışında bırakılmadı. Yalnızca çalışmakla kalmaz, aynı zamanda görüntülemesi kolay zengin görsel sonuçlar sunar. Yani, müzik çalmanız, eller serbest bir zamanlayıcı ayarlamanız veya hava durumuna bakmanız gerekip gerekmediğini, Siri her zaman yanınızda.

Kaynak: Apple

Ve geceleri, siz iPhone’unuzu şarj ederken, StandBy düşük ışık algıladığında uyumanıza yardımcı olmak için yatıştırıcı bir kırmızı ton alır.

Kaynak: Apple

Canlı Etkinlikler, Gelen aramalar ve daha büyük bildirimler için destekle, Bekleme modunda her şey uyum içinde bir araya gelir.

Kaynak: Apple

StandBy, MagSafe ile şarj ettiğiniz her yer için tercih ettiğiniz görünümü de hatırlar. iPhone 14 Pro’nun Always-On Display’i ile StandBy her zaman görünür durumdadır. Ve diğer iPhone’larda, normalde yaptığınız gibi bir dokunuşla ekranı uyandırabilirsiniz.

iPhone Bekleme modu nasıl açılır

Beklemede, iOS 17’de varsayılan olarak etkindir. Ancak, daha önce devre dışı bıraktıysanız, etkinleştirmek kolaydır.

Ayarlar uygulamasını açın ve ‘Beklemede’ye gidin.

Ardından, ‘Beklemede’ geçişini etkinleştirin.

Burada diğer ayarları da yapılandırabilirsiniz. iPhone 14 Pro’da, düğmeyi kapatarak Always On Display’i devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. iPhone kullanılmadığında Ekran kararacaktır.

Gece Modu seçeneği, Bekleme Modunun düşük ışıkta (kırmızı renk tonu) Gece Moduna geçmesini isteyip istemediğinizi ve Ekranın gece hareket algıladığında uyanıp uyanmayacağını kontrol etmenizi sağlar.

iPhone’da Beklemede Kullanma

Daha önce bahsedildiği gibi, Beklemede Kalma özelliği yalnızca iPhone’unuz güce bağlıyken ve Yatay görünümde dururken (veya takılıyken), yani sabit durumdayken devreye girer.

Daha sonra farklı görünümler, yani Widget’lar, Fotoğraflar ve Saat arasında geçiş yapmak için yana kaydırabilirsiniz.

Saat ekranında yukarı kaydırın ve aralarından seçim yapabileceğiniz estetik açıdan hoş bir dizi saat stiliyle karşılaşacaksınız.

Saati düzenlemek için ekrana uzun dokunun. iPhone’unuzun FaceID veya şifre kullanarak kimlik doğrulaması yapması gerekecek. Düzenleme modu açılacaktır. Ardından, mümkünse saatin rengini değiştirmek için sağ alttaki ‘daireye’ dokunun.

Rengi seçin ve Düzenleme ekranını kapatmak için ‘Bitti’ye dokunun.

Benzer şekilde Widget’lar ekranında, başka bir widget’ı görüntülemek için widget’ı yukarı kaydırabilirsiniz.

Widget’ları düzenlemek için, düzenlemek istediğiniz yığına dokunun ve basılı tutun (yine, iPhone’unuzun kimlik doğrulaması yapması gerekecektir). Her iki yığını da benzer şekilde düzenleyebilirsiniz.

Bir widget’ı silmek için yığında yukarı veya aşağı kaydırın ve ‘-‘ düğmesine dokunun. Yığın için ‘Akıllı Döndürme’ ve ‘Widget Önerileri’ni açmayı/kapatmayı da seçebilirsiniz.

Yığına bir widget eklemek için sol üstteki ‘+’ simgesine dokunun.

Ardından, eklemek istediğiniz widget’ı seçin.

 

Widget Düzenleme ekranından çıkmak için ‘Bitti’ye dokunun.

Artık Fotoğraflar ekranını da düzenleyebilirsiniz. Varsayılan olarak Fotoğraflar, iPhone’un akıllıca seçtiği “Öne Çıkanlar” bölümündeki resimleri gösterir. Ancak istediğiniz herhangi bir albümü de ekleyebilirsiniz.

Fotoğraflar ekranına dokunun ve basılı tutun. Ardından, sol üstteki ‘+’ simgesine dokunun.

 

Ardından, Bekleme modunda görüntülemek için eklemek istediğiniz albümü seçin.

 

Ayrıca, ‘göz’ simgesine dokunarak başka bir albüm eklediğinizde Öne Çıkan fotoğrafları Bekleme modundan gizleyebilirsiniz.

 

Ardından, albümler arasında geçiş yapmak için yukarı ve aşağı kaydırabilirsiniz.

Şu An Çalınan açıksa, üç noktaya (müzik duraklatıldığında) veya müzik logosuna (müzik çalarken) dokunarak ona geri dönebilirsiniz.

Now Playing ekranı Bekleme modunda açılacaktır.

Şimdilik bu kadar. Bekleme moduna bir şans vermenin zamanı geldi. 

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir