Windows 10'da Ağ Sürücüsü Nasıl Eşleştirilir

Windows 10’da bir ağ sürücüsünü eşlemek, başka bir cihazdaki bir sürücüye kısayol oluşturur. Başka bir sistemdeki eşlenmiş bir sürücüde depolanan her şey sizin sisteminizde görünecektir. Bu, bir ağ üzerindeki birden çok sistem arasında veri paylaşımına yardımcı olur.

Bir ağ sürücüsünü eşlemek hem ev hem de ofis ağlarında yararlıdır. Evde birden fazla bilgisayarı olan bir kullanıcı, diğerini kullanırken birinci sistemdeki verilere kolayca erişebilir. Diyelim ki evde iki bilgisayarınız var ve her ikisinde de kayıtlı resmi veriler var. İlk bilgisayarda bir sürücüyü eşlerseniz, sürücü ve depolanan veriler ikinci bilgisayarda sanki sürücü ikinci bilgisayardaymış gibi görünür.

Dünya genelindeki çoğu ofis, ağlarındaki sistemler arasında veri paylaşmak için bir ağ sürücüsünün eşleştirmesini kullanır. Verilere erişmenin ve paylaşmanın başka bir yolu yoktur, bir sürücüyü haritalamaktan daha kolaydır.

Bir ağ sürücüsünü eşlemek basittir, ancak önceden yapılması gereken ayarlarda bazı değişiklikler içerir. Bu makalede, sürücü haritalama ve çeşitli gerekli ayarlar hakkında bilgi edineceğiz.

Bir Ağ Sürücüsünü Eşleştirme

Haritalama kısmına geçmeden önce, ağ keşfinin açık olduğundan emin olmalıyız.

Ağ Bulmayı Açma

Ağ bulmanın açık olup olmadığını kontrol etmek için, Arama Menüsünde ‘Denetim Masası’nı arayın ve ardından açın.

Kontrol Panelinde, ‘Ağ ve İnternet’i seçin.

Şimdi ilk seçenek olan ‘Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne tıklayın.

‘Ağ ve Paylaşım Merkezi’nde aktif ağları göreceksiniz ve detaylarına erişebileceksiniz. Soldaki ‘Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir’i tıklayın.

Bu pencerede, hem özel hem de genel ağlardaki ağ ayarlarını değiştirme seçeneğiniz vardır. Mevcut profil olan Özel’in altında “Ağ bulmayı aç” seçeneğinin seçilip seçilmediğini doğrulayın. Kapalı olması durumunda ağ bulmayı açın. Ayrıca, ‘Ağa bağlı cihazların otomatik kurulumunu aç’ onay kutusunu işaretleyin.

Bilgisayarınız artık ağdaki diğer sistemler tarafından görülebilir ve diğer sistemleri de görebilirsiniz. Bir ağ sürücüsünü eşleştirmeden önce bu gereklidir.

Drive için Paylaşımı Açma

Bir sürücüyü eşlemeyi planlıyorsanız, sürücü özelliklerinden paylaşımı etkinleştirmeniz gerekir.

Paylaşımı etkinleştirmek için, Dosya Gezgini’nde eşlemek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve ‘Özellikler’i seçin.

Disk özelliklerinde, ‘Paylaşım’ sekmesine gidin.

Burada cihazın paylaşılıp paylaşılmadığını görebilirsiniz. Paylaşım etkin değilse, ‘Gelişmiş Paylaşım’a tıklayın.

Şimdi, ‘Bu klasörü paylaş’ seçeneğinin yanındaki onay kutusunu işaretleyin. Ayrıca, ‘İzinler’i tıklayarak sağlamak istediğiniz erişim düzeyini değiştirebilirsiniz.

‘Herkes için İzinler’ altında ne tür bir paylaşım denetimini etkinleştirmek istediğinizi seçin ve ardından alttaki ‘Tamam’ı tıklayın.

İzinleri kaydettikten sonra tekrar ‘Tamam’a tıklayın.

Bir sürücü için paylaşım etkinleştirildiğinde, sürücünün hemen altında küçük bir simge belirecektir.

Bir Sürücüyü Eşleştirme

Paylaşımı açtığınız sürücüyü eşlemek için, sürücüye erişmek istediğiniz diğer bilgisayardaki adımları izleyin. Sürücü eşleştirmeye devam etmeden önce, cihazların aynı ağda olduğundan emin olun.

Görev Çubuğundaki ‘Dosya Gezgini’ seçeneğine tıklayın.

Dosya Gezgini’nde soldaki ‘Bu PC’ye tıklayın.

Şimdi, üstteki ‘Bilgisayar’ sekmesine gidin ve ardından menüden ‘Ağ sürücüsünü eşle’yi seçin.

Ekranda Ağ Sürücüsünü Eşle penceresi açılacaktır. Artık ‘Drive’ın hemen yanındaki kutuya tıklayarak sürücü harfini seçebilir, açılır menüden sürücü harfini seçebilir veya varsayılan seçenekle gidebilirsiniz. Sürücü harfinin seçimi yapıldıktan sonra, haritalanacak sürücüyü seçmek için ‘Gözat’a tıklayın.

Ağdaki tüm cihazlar sistemde görünecektir. Cihaz adına tıklayın, eşlenecek sürücüyü seçin ve ardından ‘Tamam’a tıklayın.

Bkz: Windows 10’da Bir Ağ Sürücüsünün Yolunu Bulma

Sisteminizde her oturum açtığınızda eşlenen sürücüye bağlanmak istiyorsanız, ‘Oturum açarken yeniden bağlan’ onay kutusunu işaretleyin. Sürücü eşlemesini yapılandırdıktan sonra alttaki ‘Bitir’e tıklayın.

Eşlenen sürücü, ‘Bu PC’deki Ağ konumları altında görülebilir. Artık bu sürücüdeki dosyalara erişebilir ve üzerinde de veri depolayabilirsiniz. Eşlenen sürücüde yapılan tüm değişiklikler, sürücüyü paylaşan diğer sistemlere de yansıyacaktır.

Artık ağınızdaki sürücüleri eşlemeye başlayabilir ve birden çok cihaz üzerinden verilere erişebilir ve paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Discord Stream Sharing Discoloration in Windows

Windows’ta Discord Akış Paylaşımı Renk Değişikliği Nasıl Onarılır

Discord ekran paylaşımı sırasında görüntüde bozulma veya renklerin solması mı var? Bu çözümlere göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir