Öğretmenler Ekranınızı Yakınlaştırmada Görebilir mi?

Gizlilik kaygıları nedeniyle yaşanan tartışmalar, video konferans yazılımı Zoom’u uzun süredir takip ediyor. Zoom, kullanıcıları için güvenliği ve gizliliği artırmak için pek çok adım atmış olsa da, zihnin girintilerinde her zaman bir şüphe gölgesi vardır. Gizliliğim korunuyor mu? Herhangi bir önlem almalı mıyım?

İnternette oldukça sık dolaşan böyle bir soru şudur: Öğretmenler ekranınızı Zoom’da görebilir mi? Aslında merak edenler sadece öğrenciler değil. Ofis toplantılarına katılan insanların da aynı şeyi merak etme nedenleri vardır. Çoğu zaman patron olan toplantı sahipleri ekranlarını görebilir mi? Bunu sonsuza kadar dinlendirelim.

Toplantı Sahibi Ekranınızı Görebilir mi?

Hayır yapamazlar. Saf ve basit. Siz paylaşmayı seçmediğiniz sürece toplantıdaki hiç kimse ekranınızı göremez. Ve bu, yanlışlıkla yapabileceğiniz bir şey değil, bu yüzden bu cephede endişelenecek bir şeyiniz yok.

Ücretsiz veya premium hesabı kullanıp kullanmadıkları önemli değil. Herkes için aynı şey geçerli. Ekranınızı izinsiz görebilmek çok büyük bir gizlilik ihlali olur. Ve bu nedenle, bir şirket dava açmadıkça asla böyle olamaz. Bu nedenle, ekranınızın içeriği tamamen güvende olduğundan endişelerinizi yatağa bırakın.

Ne Zaman Dikkat Etmediğinizi Anlarlar mı?

Yani toplantı sahibi ekranınızı göremez. Ama toplantıda aktif olarak bulunup bulunmadığınızı söyleyebilmeye ne dersiniz? Ya başka bir pencereniz daha açık olsaydı? İster başka bir uygulamada notlar almak isteyin ister ders sırasında internette geziniyor olun, toplantı sahibi toplantı pencerenizin uykuda olduğunu ve başka bir pencerenizin açık olduğunu söyleyebilir mi?

Yapabilecekleri bir zaman olduğu düşünüldüğünde, bunların hepsi geçerli sorular. Yakınlaştırma eskiden bir katılımcının toplantı penceresi 30 saniyeden fazla etkin olmadığında toplantı sahibinin bunu bilmesini sağlayan bir Dikkat İzleme özelliğine sahipti. Verildi, yalnızca bir ekran paylaşımı oturumu sırasında çalıştı. Ama yine de oradaydı, başını belaya sokmayı bekliyordu.

Geçmişten bir patlama. Toplantı sahipleri bu gri simgeyi “etkin olmayan” katılımcının adının yanında görebilir.Ve beklendiği gibi, tartışmalarla çevriliydi. Bu özelliğin etrafında dönen tonlarca soru vardı. Zoom’un katılımcı ekranını bu şekilde takip etmesine izin verilmeli mi? Katılımcıların, toplantı sahibi tarafından ne zaman takip edildiklerini bilme hakkı yok mu? Ve sayısız diğerleri. Özelliğin birkaç ay önce kalıcı olarak kaldırılmasının nedeni tam olarak bunlar.

Ve şu anda, başka bir pencerenizin açık olup olmadığını ve Zoom pencerenizin toplantıda uykuda olup olmadığını söylemenin bir yolu yok .

Öyleyse, not almak için başka bir uygulamanın açık olmasının öğretmeni dikkat etmediğinizi veya başka nedenleriniz olduğunu düşünmeye sevk edeceğinden endişelenen heteroseksüel bir öğrenci olun, endişelenecek bir şey yok. ‘Ekranı Paylaş’ düğmesinden uzak durduğunuz sürece, yapmakta olduğunuz her şeyi yapmak tamamen güvenlidir.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir