Google Meet’te Ara Odaları Nasıl Oluşturulur ve Kullanılır?

Ara Odaları, bir toplantıda katılımcıları bir grup olarak işbirliği yapmaları ve tartışmaları gerektiğinde alt toplantılara ayırmak için oluşturulabilen daha küçük odalardır. Öğretmenler, özellikle uzak sınıflar sırasında bile grup ödevlerini tamamlamak üzere öğrencileri gruplara ayırmak için ara odalarını kullanabilir. Google Meet, doğrudan Ara Odaları oluşturma işlevine sahip olmasa da, bu mümkün olmadığı anlamına gelmez. İlk bakışta, […]

Ara Odaları, bir toplantıda katılımcıları bir grup olarak işbirliği yapmaları ve tartışmaları gerektiğinde alt toplantılara ayırmak için oluşturulabilen daha küçük odalardır. Öğretmenler, özellikle uzak sınıflar sırasında bile grup ödevlerini tamamlamak üzere öğrencileri gruplara ayırmak için ara odalarını kullanabilir.

Google Meet, doğrudan Ara Odaları oluşturma işlevine sahip olmasa da, bu mümkün olmadığı anlamına gelmez. İlk bakışta, karmaşık olduğunu ve belki de çabaya değmeyeceğini düşünebilirsiniz. Ama bize güvenin, onu bir kez anladığınızda, görünüşün gerçekten aldatıcı olabileceğini ve bunda fazla bir şey olmadığını fark edeceksiniz.

Bu kavram en çok çevrimiçi öğrenmeyi uygulayan okullar için yararlı olduğundan, örneklerini kılavuzumuzda aldık. Ancak herhangi bir kuruluş ve ekip bunu benzer şekilde kullanabilir.

Ara Odaları Google Meet’te Nasıl Çalışır?

Başarıyla Ara Odaları oluşturmak için Google Meet ve Google Slaytlar kombinasyonunu kullanmanız gerekecektir. Temel dayanak, her öğrenci grubu için farklı Google Meets oluşturacağınızdır. Bu Google Meet, onların Ara Odası görevi görecek. Her öğrenci, grup egzersizi için belirli bir ara odasının parçası olacaktır.

Ara Odalarını önceden oluşturabilir ve toplantı sırasında herhangi bir güçlük yaşamamak için öğrencileri odalarına atayabilirsiniz. Ara Odasının görsel bir sunumunu oluşturmak için Google Slaytlar’ı kullanın, böylece öğrenciler hangi odaya ait olduklarını kolayca bilirler.

Ara Odaları Oluşturma Google Slaydı

Toplantı katılımcılarıyla paylaşmak için ayrı Ara Odaları hakkında bilgiler içeren bir Google Slaydı oluşturabilirsiniz. İşte bu slaydın nasıl görünebileceğinin bir önizlemesi.

Hangi öğrencinin hangi gruba ait olduğunu açıkça belirtmek için ayrı gruplar oluşturun ve altındaki öğrencilerin isimlerini listeleyin. Her öğrenci buradaki belirli odalarına atanmıştır, böylece öğrencileriniz arasında hiçbir kaos ve kafa karışıklığı olmayacaktır. İhtiyaçlarınıza göre sıfırdan bir slayt oluşturabilir veya oluşturduğumuz şablonu herkesin kullanabileceği bir temel olarak kullanabilirsiniz.

👉 Google Meet Breakout Odaları ŞABLONUNU edininYukarıdaki butondan oluşturduğumuz Google Slaydı için Ara Odaları şablonunu açın. Ardından, sol paneldeki slayt küçük resmine sağ tıklayın ve açılır menüden ‘Kopyala’yı seçin.

Şimdi tarayıcınızda docs.google.com/presentation bağlantısına giderek Google Slaytlar’ı açın ve ‘+’ simgesini tıklayarak boş bir slayt oluşturun.

Sol paneldeki boş slayt küçük resmine sağ tıklayın ve kopyaladığınız şablonu yukarıdaki talimatlara yapıştırmak için menüden ‘Yapıştır’ı seçin. Artık, görsel bir şablon tasarlama sürecinin tümünden geçmek zorunda kalmadan, gereksinimlerinize göre değiştirebilirsiniz.

Google Meet’te Ara Odaları Oluşturma

Artık farklı gruplar oluşturduğunuza ve her öğrenciyi bu gruplara atadığınıza göre, bir sonraki adım, öğrencilerin slayttaki bağlantıyı tıkladıklarında yönlendirilecekleri Ara Odaları oluşturmaktır.

Meet.google.com adresine gidin ve okul veya kuruluş hesabınızla oturum açın. ‘Katıl veya bir toplantı başlat’ düğmesine tıklayın.

Daha sonra bir uyumsuzluk olması durumunda girmeyi kolaylaştırmak için toplantıya takma adlar da verebilirsiniz. Burada ilk toplantıya ‘Breakout Room 1’ adını verdik. Takma adı girdikten sonra, ‘Devam Et’ düğmesine tıklayın.

Not: Toplantıya takma ad vermek tamamen isteğe bağlıdır ve toplantıyı atlamak sonucu hiçbir şekilde değiştirmez. Farklı Ara Odaları için toplantı URL’lerini bir şekilde karıştırırsanız, bu gerçekten iyi bir uygulama olabilir.

‘Toplantı Hazır’ sayfasına ulaşacaksınız. Henüz toplantıya katılmanıza gerek yoktur. Şu anda ihtiyacınız olan tek şey toplantı URL’si. Adres çubuğuna gidin ve toplantı URL’sini kopyalayın.

Şimdi, daha önce oluşturduğunuz Google Slaytını açın. Slayt şablonumuzu kullanıyorsanız ‘Katılmak için Tıklayın’ düğmesine gidin.

‘Katılmak için Tıklayın’ düğmesine tıklamak oluşturduğumuz örnek bağlantıyı gösterecektir. Bu bağlantıyı daha önce kopyaladığınız toplantı URL’si ile değiştirmek için ‘Düzenle’ seçeneğine tıklayın.

Kendi slaydınızı oluşturduysanız, tıklanabilir olmasını istediğiniz metne / resme gidin. Onu seçin ve ‘Bağlantı ekle’ düğmesini tıklayın ve ardından Google Meet URL’sini buraya yapıştırın.

İstediğiniz kadar Google Meet Ara Odası oluşturun ve her oda için adımları tekrarlayın.

Ara Odalarını Öğrenciler / Toplantı Katılımcıları ile Paylaşma

Google Meet’te öğrencilerinizle olağan toplantınızı başlatın. Tüm katılımcılar toplantıya katıldıktan sonra, toplantı sohbetinde Google Slaydı bağlantısını paylaşın.

Google Slayt bağlantısını almak için ekranın sağ üst köşesindeki ‘Paylaş’ seçeneğine tıklayın.

Gizlilik erişimi “Kısıtlı” olacağından “Bağlantıyı Al” a gidin ve “Değiştir” i tıklayın.

Gizlilik kısıtlamalarını değiştirmek için açılır menüden ‘Bağlantıya Sahip Olan Herkes’i seçin ve’ Bitti’yi tıklayın. Mod, ‘Görüntüleyici’de olacaktır. Bu şekilde tutun, böylece öğrencileriniz slaydı yalnızca görüntüleyebilir ve düzenleyemez.

Ardından bağlantıyı kopyalayın ve toplantı katılımcılarıyla paylaşmak için Google Meet Chat’e yapıştırın. Google Meet sohbetini açmak için ekranın sağ üst tarafındaki ‘Sohbet’ simgesine tıklayın.

Google Meet sohbetinde oluşturduğunuz Ara Odaları Google Slaydı bağlantısını yapıştırın ve toplantı odasındaki tüm öğrencilerle paylaşın.

Öğrencileriniz, orijinal toplantının bir parçasıyken kendi Ara Odalarına katılabilir. Siz de tüm toplantılara katılabilir ve aralarında zahmetsizce gezinmek için ayrı tarayıcı sekmelerinde açık tutabilirsiniz.

Google Meets’i Aynı Anda Çalıştırmak Nasıl Yönetilir?

Ayrı sekmelerde çalışan birden fazla toplantı olduğunda, karşılaşacağınız en büyük sorunlardan biri, tüm ayrı toplantıların sesi olacaktır.

Tüm katılımcılardan orijinal toplantının sesini kapatmasını ve ara odalarından geri dönmeniz gerekene kadar kendiniz de sessize almasını isteyin. Bunu yapmak, en azından tarayıcılarında çalışan ana toplantı ve ara odası toplantısına sahip öğrencileriniz için sorunu çözecektir.

Ancak tüm ara odaların bir parçası olan öğretmen için sorun hala devam ediyor. Ama uzun sürmez. Üzülmeyin, çünkü çözüm oldukça basit.

Şu anda katıldığınız dışındaki tüm diğer toplantılar için tarayıcı sekmesini kapatabilirsiniz. Tarayıcı sekmesini kapatmak için, sekmeyi sağ tıklayın ve Google Chrome’da ‘Siteyi sessize al’ seçeneğini seçin. Sekme, gerektiğinde sağ tıklama menüsünden benzer şekilde açılabilir.

Google Meet’te Ara Odaları oluşturmak, uzak bir ortamda bile Grup etkinliklerine ev sahipliği yapmak için harika bir fikirdir. Konsept, grup ödevlerini dağıtmak ve öğrencilerin gruplar halinde sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak isteyen öğretmenler için en yararlı olsa da, herkes kullanabilir. Kuruluşlar, gruplar halinde çalışmak için Ara Odalarını kullanabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top