iOS 17 ile iPhone’da Kişi Posterinizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Tıpkı sonbaharın ilk yapraklarının değişen mevsimlerin vaadiyle açılması gibi, teknoloji dünyasının da gün doğumu kadar güvenilir olan kendi yıllık habercisi var: Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC). Evet millet, WWDC’nin renkli gösterisi bir kez daha ekranlarımızda dans etti.

Teknisyenler için Haziran’daki Noel gibi, ama Noel Baba yerine bize hediyeler veren Tim Cook ve onun neşeli kodlayıcıları var. Ve ne hediyeler teslim ettiler! Her yıl, yenilik kokusu havada asılı kalır. Cihazlarımızla nasıl etkileşim kurduğumuzu yeniden tanımlamayı vaat eden, geleceğin bir tutamını avucumuzun içine taşıyan bir koku.

Doğru, bu yıl, beklediğimiz olağan yazılımdan çok donanıma odaklanıldı, ancak atmosfer hala yepyeni kodun kokusuyla dolup taşıyor. iOS 17, iPadOS 17, macOS (14) Sonoma ve watchOS 10 duyurularıyla dört gözle bekleyecek çok şey var. Ve burada, açılış konuşmasında iOS 17’nin açılış özelliklerinden biri olan İletişim Posterlerine bir göz atacağız.

iOS 17’deki Kişi Posterleri nedir?

Kişiselleştirme, iOS sürümlerinin son birkaç yılında sabit bir tema olmuştur; önce Ana Ekran, ardından Kilit Ekranı ve bu yıl sıra Telefon Görüşmelerinde. Ancak kişiselleştirme alıcı tarafta olacak.

Kişi Posterleri, iPhone çağrılarınızı canlandırmanın yeni yoludur, ancak tüm heyecan, birini aradığınızda olacaktır. Bunları kişisel arama kartınız olarak düşünün, ancak çok daha yetenekli. Sıkıcı eski arayan kimliklerinin günleri geride kaldı. Artık birini aradığınızda, alıcının ekranında beliren özel bir görselle tarzınızı sergileyebilirsiniz.

Kaynak: Apple

Bu posterler, fotoğraflar veya notlarla kişiselleştirilebilir ve seçtiğiniz tipografi ile eşleştirilebilir. Yeni güncellemeyle, fotoğraflarınız veya Memoji ile kendi özel kişi posterinizi oluşturabileceksiniz. Ve özel dediğimde, özel demek istiyorum. Tıpkı iPhone’unuzun kilit ekranını kişiselleştirirken yaptığınız gibi, görüntünüzü, yazı tipinizi ve renginizi seçebilirsiniz. Kişi Posterleri, Çince ve Japonca gibi dillerdeki adlar için dikey bir düzeni destekleyecektir.

İletişim Posterlerine, CallKit API aracılığıyla üçüncü taraf geliştiriciler de erişebilecek. Bu nedenle, bir geliştirici uygulamayı seçerse, üçüncü taraf bir VoIP uygulaması aracılığıyla birini aradığınızda da görünürler.

Not: Yukarıda bahsedildiği gibi özellik, sonbaharda herkese açık olarak yayınlanacak olan iOS 17’nin bir parçasıdır. Şu anda yalnızca Geliştirici Beta olarak sunuluyor ve Herkese Açık Beta önümüzdeki ay gelecek.

iOS 17’de Kişi Posteri Nasıl Oluşturulur

Şimdi, hepinizin beklediği kısım için – nasıl. Sunulan kişiselleştirme deneyimi, iOS 16’daki kilit ekranlarını kişiselleştirmeye benzer, bu nedenle hemen alacaksınız.

iOS 17’ye yükselttikten sonra, iPhone’unuzun “Telefon” uygulamasını açın. Uygulamayı ilk açtığınızda karşınıza fotoğrafınızı ve isminizi arkadaşlarınızla paylaşma ekranı çıkacaktır. Şimdi kurmak için ‘Devam’a veya ‘Ayarlarda Daha Sonra Kur’a dokunabilirsiniz.

İkincisini seçtiyseniz, Telefon uygulamasında ekranın sol üst köşesindeki “Düzenle” düğmesine dokunun.

Ardından, görünen seçeneklerden adınıza dokunun.

Yukarıdaki ile aynı ekrana ulaşacaksınız; bu sefer ‘Devam’a dokunun.

Artık İletişim Posterinizi kişiselleştirebilirsiniz. Öncelikle, adınızın nasıl görüntüleneceğini düzenleyebilirsiniz.  

Ardından, seçebileceğiniz üç farklı stil vardır: Fotoğraf, Memoji ve Monogram. İletişim Posterinizin neyi göstermesini istediğinizi seçin.

İster bir fotoğraf ister bir memoji seçin, Temas Posteri onları bir Derinlik Efekti ve göz alıcı tipografilerle eşleştirerek onlara güzel bir muamele sunar.

Bir fotoğraf için, Doğal Degrade, Kesintisiz Arka Plan, Poster, Stüdyo, Renkli Arka Plan vb. farklı stiller arasında seçim yapmak için sola kaydırın.

 

Bu efektler, alt menüdeki daireye dokunarak daha da kişiselleştirilebilir. Notlar ve Monogramlar için seçim yapabileceğiniz stil yoktur; sadece arka plan rengini değiştirebilirsiniz.

Derinlik Efektini ‘üç noktalı menü (…)’ye dokunarak ve ‘Derinlik Efekti’ seçimini kaldırarak da kapatabilirsiniz.

Dokunarak adınız için tipografiyi düzenleyebilirsiniz.

 

Kaplama menüsünden adın yazı tipini, rengini ve kalınlığını değiştirebilirsiniz.

Düzenlemeyi bitirdiğinizde, değişiklikleri kaydetmek için sağ üst köşedeki ‘Bitti’ye dokunun.

 

Posterin bir önizlemesi görünecektir; devam etmek için ‘Devam Et’e veya tekrar özelleştirmek için ‘Geri’ okuna dokunun.  

 

Seçtiğiniz fotoğraf/memoji mevcut kişi fotoğrafınızdan farklıysa, onu güncellemek isteyip istemediğinizi soran bir ekran göreceksiniz. Şimdilik güncellemeyi veya atlamayı seçebilirsiniz.

 

Ardından, ek ayarlarla birlikte kişi posterinizin bir önizlemesini göreceksiniz. Burada, posterinizi kişilerinizle otomatik olarak paylaşmak isteyip istemediğinizi veya iOS’un her seferinde bunun için izin istemesini ayarlayabilirsiniz. Tercihinize göre seçin ve ‘Bitti’ye dokunun.

 

Son olarak, fotoğrafınızı Apple Kimliğinizde ve Kartım’ı kişilerde kullanmak istiyorsanız, ekrandaki istemde ‘Kullan’a dokunun; aksi takdirde, ‘Şimdi Değil’e dokunun.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir