Google Meet’te Ses Nasıl Paylaşılır?

Google Meet, herkesin görüntülü toplantılar üzerinden bağlanmasını ve ekranını diğer toplantı katılımcılarıyla paylaşmasını kolaylaştırdı. Ancak, bir toplantıda video paylaşırken, sesin çalışmayacağını fark etmiş olabilirsiniz. Zoom’un aksine, Google Meet, Chrome dışında bilgisayarınızdaki herhangi bir uygulamadan ses paylaşımını desteklemez. Örneğin, Google Meet’te sesli bir video dosyası paylaşmak istiyorsanız. Videoyu önce Chrome’da oynatmanız ve ardından Google Meet’te sunum […]

Google Meet, herkesin görüntülü toplantılar üzerinden bağlanmasını ve ekranını diğer toplantı katılımcılarıyla paylaşmasını kolaylaştırdı. Ancak, bir toplantıda video paylaşırken, sesin çalışmayacağını fark etmiş olabilirsiniz. Zoom’un aksine, Google Meet, Chrome dışında bilgisayarınızdaki herhangi bir uygulamadan ses paylaşımını desteklemez.

Örneğin, Google Meet’te sesli bir video dosyası paylaşmak istiyorsanız. Videoyu önce Chrome’da oynatmanız ve ardından Google Meet’te sunum yaparken ‘Bir Chrome sekmesi’ seçeneğini kullanarak Ses ile sunmanız gerekir.

Bilgisayarınızda veya web’de ses paylaşmak için Chrome’u nasıl kullanacağınızı öğrenmek için önce aktif bir toplantıda olmanız ve ekran paylaşımını başlatmanız gerekir. Ekranı Meet’te paylaşmak için, toplantı pencerenizdeki kontrol panelinin sağ alt köşesindeki ‘Şimdi Göster’ düğmesine tıklamanız gerekir. Yalnızca bu seçenek bilgisayardan ses paylaşma seçeneğine sahip olduğundan, genişletilmiş menüden ‘Bir Chrome Sekmesi ‘ni (A Chrome tab) tıklayın.

Ekranınızda, Chrome tarayıcınızda açık olan sekmeleri görüntüleyen yeni bir pencere açılacaktır. Toplantıda ekran paylaşmak istediğiniz sekmeyi seçin ve sol alt köşedeki ‘Sesi Paylaş’ kutusunu işaretlediğinizden emin olun. Sesi paylaş seçeneğine tıklamak, sekmenin sesini toplantının diğer üyeleriyle paylaşmanıza olanak tanır.

Sesi Paylaş kutusunu işaretledikten sonra, ‘Paylaş’ düğmesine tıklayın; Chrome sekmenizi başarıyla paylaşmaya başlayacaksınız.

Google Meet’te Bilgisayarınızdan Video (sesli) Nasıl Paylaşılır?

Web’de video akışı yapmak ve bunları Chrome sekmesi aracılığıyla Google Meet’te paylaşmak söz konusu olduğunda, videoyu bir sekmede yayınlamanız yeterlidir ve ardından yukarıdaki işlem takip edilir.

Ancak, bilgisayarınızda bulunan ses veya video dosyalarını bir Google Meet’te paylaşmak istiyorsanız, bu dosyaları bir Chrome sekmesinde oynatmanız gerekeceği unutulmamalıdır. Google Meet, sunum yaparken yalnızca Chrome’dan ses paylaşımını desteklediğinden, bilgisayarınızda başka herhangi bir uygulamada oynatılan dosyalar sesi paylaşmaz.

Chrome’u başlatın ve ardından, Meet’te paylaşmak istediğiniz video dosyasının bulunduğu bilgisayarınızda klasörü açın.

Dosyayı tıklayıp basılı tutarak Chrome penceresine sürükleyip bırakın.

Chrome’a ​​bir video dosyası bıraktıktan hemen sonra, otomatik olarak oynatılmaya başlar. Ancak videoyu Google buluşmasında paylaşmadan önce durdurmak veya duraklatmak isteyebilirsiniz.

Şimdi, Google Meet oturumunuza gidin, ‘Şimdi göster’ düğmesini tıklayın, ‘Bir Chrome Sekmesi’ seçeneğini seçin ve ardından paylaşmak istediğiniz Chrome sekmesini seçin. Bunu yaparken ‘Sesi paylaş’ seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Chrome paylaşımı sekmesi, videoları veya animasyonları yayınlamak istediğinizde daha iyi bir ekran paylaşımı deneyimi sağladığından, bu özellik bir nimet olabilir. Google Meet’te ekranları daha rahat paylaşmanın keyfini çıkarın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top