Siri Kısayolları nasıl kullanılır

WWDC 2018’de Apple, Siri’de yeni ve harika iyileştirmeler yaptığını duyurdu. Yine de, Google Asistan’ın Google Duplex adı verilen çılgın AI yetenekleriyle hala eşleşmiyor. Siri, en azından Google Asistan’ın bir süredir yapabileceği bazı şeyleri yakalıyor (ve geliştiriyor).

Apple, Siri için kullanıcıların oldukça uzun bir eylem listesi gerçekleştirmesi için Siri’ye kısa bir komut vermesini sağlayan yeni Kısayollar özelliğini tanıttı. Örneğin, “Market alışverişi sipariş et” adlı bir Siri kısayolu programlayabilirsiniz; bu, Siri’nin her zamanki Bakkal listenizi gözden geçirmek, çevrimiçi sipariş vermek ve sonunda size bitmiş iş hakkında bir bildirim vermek gibi bir dizi etkinlik gerçekleştirmesine neden olur.

Siri Kısayolları, uygulama eylemlerini sizin için otomatikleştirir. Ve bu kullanışlı bir özellik. İPhone veya iPad’inizde zaten iOS 12 çalıştırıyorsanız ve Siri Kısayollarını kullanmayı dört gözle bekliyorsanız, özelliği kullanmaya nasıl başlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Açılış konuşmasında Apple, Siri için kısayollar oluşturmak için yeni bir Kısayollar uygulamasından bahsetti. Uygulama henüz App Store’dan indirilemiyor ve iOS 12 geliştirici beta ile birlikte gelmiyor. Ancak, iOS aygıtınızdaki Ayarlar uygulamasından Siri Kısayolları oluşturabilir ve ekleyebilirsiniz.

Siri’ye Kısayollar nasıl eklenir

  1. Ayarlar »Siri ve Ara’ya gidin.
  2. Kısayollar bölümünde, cihazdaki son etkinlikleriniz listelenecektir.
  3. Siri Kısayollarına dönüştürülebilen etkinliklerinizin tam listesini görmek için Daha Fazla Kısayol’a dokunun.
  4. Kısayol oluşturmak istediğiniz bir aktivite seçin.
    └ Bu örnek için, Karıma (Dimple) WhatsApp mesajı göndermek için WhatsApp kısayolunu seçeceğim.

  5. Bir sonraki ekranda, kayıt düğmesine dokunun ve Kısayol için kişiselleştirilmiş komutunuzu söyleyin.
  6. Bir sonraki ekranda Kısayol sesli komutunuzu doğrulayın ve sağ üst köşedeki Bitti’ye dokunun.

Kısayolunuz oluşturulduktan sonra. Siri’yi arayın ve ona kısayol sesli komutunuzu ve ardından bir bağlam verin. Ayarladığınız görevi hemen tamamlayacaktır.

Siri Kısayolları nasıl kullanılır

  1. Siri’yi getirmek için Ana Ekran düğmesini veya Yan düğmeyi (iPhone X’te) basılı tutun.
  2. Kısayol sesli komutunuzu ve ardından etkinlik için bir bağlam verin.

Siri kısayollarının burada nasıl yardımcı olduğu, artık Siri’yi kullanırken Karıma mesaj göndermek için varsayılan mesajlaşma uygulamam olarak WhatsApp’ı kullanabilirim. WhatsApp kısayolu olmadan, “Dimple’a WhatsApp mesajı gönder…” demem gerekir. Şimdi Kısayollar ile daha doğal ses çıkarabilir ve Siri’ye “Mesaj Dimple …” diyebilirim çünkü mesaj göndermek için varsayılan uygulama olarak WhatsApp’ı seçer.

Bu, muhtemelen bu örnekte gösterdiğimiz Siri Kısayollarının çok küçük bir kullanımıdır, ancak bununla çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

İOS 11.4 beta 5 güncellemesi nasıl indirilir

Apple şimdi iOS 11.4 beta 5 güncellemesini geliştiricilere yayınladı. Güncelleme, geçen hafta beta 4'ün yayınlanmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir