Microsoft Teams’de Birlikte Mod Nasıl Etkinleştirilir

Birkaç ay önce, hiç kimse, özellikle işyerlerinde ve okullarda bu kadar yoğun bir video konferans yazılımı kullanımını hayal edemezdi. Ancak şu anda tanık olduğumuz bu şiddetli olaylar, çevremizdeki insanlarla bağlantı kurma şeklimizi tamamen değiştirdi. Toplantılar ve dersler artık tamamen video konferanslar aracılığıyla gerçekleşiyor. Microsoft Teams, video konferans ekosisteminin en önde gelenlerinden biridir. Ve bu statüyü […]

Birkaç ay önce, hiç kimse, özellikle işyerlerinde ve okullarda bu kadar yoğun bir video konferans yazılımı kullanımını hayal edemezdi. Ancak şu anda tanık olduğumuz bu şiddetli olaylar, çevremizdeki insanlarla bağlantı kurma şeklimizi tamamen değiştirdi. Toplantılar ve dersler artık tamamen video konferanslar aracılığıyla gerçekleşiyor.

Microsoft Teams, video konferans ekosisteminin en önde gelenlerinden biridir. Ve bu statüyü korumak için çok çalışıyor. Pek çok temel özelliği getirmekten yenilikçi olanlara kadar, Microsoft’taki arkadaşlar sıkı bir şekilde çalışıyorlar. Microsoft Teams’e gelen en son yeniliklerden biri “Birlikte Mod” dur. Ne olduğu hakkında bilgi alın!

Microsoft Teams Together Modu nedir

Video konferans toplantıları ve sınıfları tam anlamıyla kurtarıcılarımız olmasına rağmen, gerçek dünyadaki meslektaşlarına mum tutmadıklarını inkar etmek mümkün değil. Microsoft Teams’deki Birlikte Modu, sanal ve fiziksel arasındaki boşluğu doldurma girişimidir.

Together Modu, kullanıcılara neredeyse aynı odada olma deneyimini yaşatmak için AI segmentasyon teknolojisini kullanır. Bunu nasıl yapıyor? Katılımcıları bir konferans masası veya bir oditoryum vb. Gibi paylaşılan bir arka plana dijital olarak yerleştirir. Esasen, hepinizin aynı odada olduğunuzu hissetmesini sağlar, dolayısıyla daha kişisel ve daha ilgi çekici hale getirir. Microsoft, diğer insanlara – yüzlerine ve vücut dillerine – daha iyi odaklanmanıza izin verdiğini ve bu nedenle sözlü olmayan ipuçlarını almayı kolaylaştırdığını iddia ediyor.

Her toplantıda isteyeceğiniz bir şey olmayabilir, ancak beyin fırtınası oturumlarında ve grup tartışmalarında kullanışlı olacaktır. Özellik şimdiden kullanıma sunulmaya başladı ve Ağustos ayında genel olarak herkesin kullanımına sunulacak. Yani bunu zaten toplantılarınızda görüyorsanız, şanslısınız! Ama değilse – Sabır, genç çekirge.

Teams Uygulamasında Birlikte Mod Nasıl Etkinleştirilir

Kullanmadan önce, Birlikte Modunun bir parçası olduğu “yeni toplantı deneyimini” ve Büyük Galeri Görünümü, Odak Modu, ayrı toplantı penceresi vb. Gibi diğer yeni özelliklerle etkinleştirmeniz gerekir. ‘Profil simgesine’ tıklayın. masaüstü istemcisinin Başlık Çubuğunda ve menüden “Ayarlar” ı seçin.

Varsayılan olarak, Genel ayarlar açılacaktır. Tam olarak olmanız gereken yer burası. Genel ayarların ‘Uygulama’ bölümü altında, en son ayara gidin ve etkinleştirin. Yani, seçilmesi için ‘Yeni toplantı deneyimini aç’ seçeneğinin yanındaki onay kutusunu tıklayın. Şimdi, bu değişikliklerin etkili olabilmesi için Microsoft Teams’inizi yeniden başlatın.

Yukarıda belirtilen seçenek ayarlarınızda yoksa en son Microsoft Teams masaüstü istemcisini kullandığınızdan emin olun. “Profil” simgesine tıklayın ve menüden “Güncellemeleri Kontrol Et” i seçin.

Bir güncelleme varsa bu, uygulamanızı manuel olarak güncelleyecektir. Yoksa bu, güncellemenin henüz kullanıma sunulma aşamasında olduğu için size henüz ulaşmadığı anlamına gelir. Ancak Microsoft, Ağustos ayı sonuna kadar genel kullanılabilirliği hedeflediği anda size ulaşacaktır.

Teams Together Modu Nasıl Kullanılır

“Yeni toplantı deneyimini” etkinleştirdikten sonra, Microsoft Teams’de Birlikte Modunu kullanmak çok kolay. Toplantıdaki toplantı araç çubuğundaki ‘Diğer eylemler’ simgesine (üç nokta) tıklayın. Toplantı araç çubuğu artık daha önce bulunduğu ekranın ortası yerine ekranın üst kısmında görünecektir. Bir seçenekler menüsü açılacaktır. Seçenekler listesinden “Birlikte Mod” u tıklayın.

Not: Birlikte Modu yalnızca 5 veya daha fazla kişiyle yapılan toplantılarda kullanılabilir. Daha az kişinin olduğu toplantılar için gri renkte görünecek ve dolayısıyla tıklanamaz.

Birlikte Modunu etkinleştirmek, ekranınızdaki görünümü oditoryum moduna değiştirecektir. Ve videosu olan tüm katılımcılar koltuklardan birinde görünecek. Oditoryumun “boyutu” toplantıdaki kişi sayısına göre değişecektir. Yani, daha az sayıda katılımcı için daha az koltuk olacak, ancak bu aynı zamanda tüm katılımcıların videosunun daha büyük olacağı ve tersine göre daha iyi görüneceği anlamına geliyor.

Toplantıda daha az katılımcı olduğunda Birlikte Modunda oditoryum görünümü.

Şu anda Birlikte Modu Oditoryum görünümüyle kullanıma sunuluyor, ancak gelecekte yuvarlak masa, kahve molası, toplantı odası gibi daha fazla görünüm ve çok daha fazlası gelecek.

Çok sayıda katılımcı olduğunda Birlikte Modda Oditoryum Görünümü.
Şimdi, ister önemli bir samimi toplantı ister büyük bir etkinlik olsun, Microsoft Teams’deki Birlikte Modu ile ayrı olsanız bile hep birlikte olduğunuzu hissedebilirsiniz. Öğrenciyseniz, oturma odanızdan tüm akranlarınızla bir sınıfta oturuyormuş gibi bir kez daha hissedebilirsiniz. Birlikte Modu, toplantılarınızı ve derslerinizi daha ilgi çekici hale getirecek ve bu zorlu zamanlarda bağlantılarınızı daha da güçlendirecek.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top