Mac’te İçerik Önbelleğe Alma Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır

MacBook’unuzdaki İçerik Önbelleğe Alma’nın yardımıyla, ek hücresel veri veya bant genişliği kullanmadan Apple cihazlarınızı daha hızlı yükseltin.

İçerik Önbelleğe Alma, Apple tarafından dağıtılan yazılımların indirilmesini hızlandıran benzersiz bir Apple hizmetidir. Evinizde birden fazla Apple aygıtınız varsa İçerik Önbelleğe Alma, önceden indirilmiş yazılımların yeniden dağıtılmasını sağladığından son derece kullanışlıdır.

İçeriği önbelleğe almayı etkinleştirmenin tek uyarısı, macOS cihazınızda bir miktar depolama alanı kullanması olmasına rağmen, aynı zamanda tüm Apple cihazlarınızdaki uygulamaları güncellemeyi ve indirmeyi önemli ölçüde daha hızlı hale getirir.

Ancak, Macbook’unuzda etkinleştirmeye geçmeden önce, İçerik Önbelleğe Alma’nın tam olarak nasıl çalıştığını anlayalım.

İçeriği Önbelleğe Alma Nedir ve Nasıl Çalışır?

Etkinleştirildiğinde, İçerik Önbelleğe Alma, Macbook’unuzda iCloud’da depolanan uygulamaların ve içeriğin yanı sıra önemli yazılım yükseltmelerinin bir kopyasını saklamanıza olanak tanır. Bu daha sonra yerel ağınızda bulunan tüm desteklenen iOS ve iPadOS cihazlarına kablosuz veya bağlı bir iletim modu aracılığıyla dağıtılabilir.

Bunu daha iyi anlamak için, birden fazla iOS ve iPadOS cihazınız olduğunu hayal edin ve Apple tarafından yayınlanan en yeni işletim sistemine yükseltmelerini isteyin. Şimdi normal bir senaryoda, yükseltmek için en son işletim sistemini her cihaza ayrı ayrı indirmeniz gerekecek.

Macbook’unuzda içeriği önbelleğe almayı etkinleştirdiyseniz, bir cihazda yalnızca bir kez yükseltme indirmeniz gerekir ve indirilen yükseltmenin bir kopyası macOS cihazınızda saklanacağından, diğer tüm desteklenenler cihaz, yükseltmeyi internet yerine yerel MacBook’u kullanarak indirecektir, bu da çok daha hızlıdır ve ayrıca size ek bir bonus olarak önemli miktarda veri tasarrufu sağlar.

Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, İçerik Önbelleğe Alma, içeriği dağıtmak için MacBook önyükleme biriminizde biraz alan kullanır. Yine de, macOS yeni istekler için yer açmak için eski içeriği otomatik olarak sildiğinden, alanın bitmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

Ayrıca, İçerik Önbelleğe Alma’nın çalışması için hem cihazların, ana bilgisayarın (İçerik Önbelleğe Alma özelliği etkinleştirilmiş MacBook) hem de istemcinin (iOS, iPadOS cihazları) aynı yerel ağa bağlı olması gerekir.

Artık İçerik Önbelleğe Alma hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, onu macOS’unuzda etkinleştirmek için devam edelim.

Sistem Tercihlerinden İçerik Önbelleğe Almayı Ayarlayın ve Etkinleştirin

İçerik Önbelleğe Alma, macOS cihazınızdaki Sistem Tercihleri ​​uygulamasından hızla etkinleştirilebilir. Ayrıca, İçerik Önbelleğe Alma için ne kadar alan kullanmak istediğinizi de ayarlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için, dock’tan veya macOS cihazınızın başlatma panelinden ‘Sistem Tercihi’ uygulamasına gidin.

Ardından, devam etmek için seçenekler tablosundan ‘Paylaşım’ kutucuğuna tıklayın.

Bundan sonra, sol kenar çubuğunda bulunan listeden ‘İçerik Önbelleğe Alma’ seçeneğini bulun. Ardından, devam etmek için seçeneğin önündeki onay kutusuna tıklayın. Bu, ekranınızda ayrı bir bölme açacaktır.

Ayrı olarak açılan bölmedeki bilgileri okuyun ve ardından ‘Tamam’ düğmesine tıklayın. Bağlı cihazınızda İçeriği Önbelleğe Alma özelliğini hemen kullanmak istiyorsanız, bunları yeniden başlatmanız önerilir. Ancak, cihazlarınızı yeniden başlatmak istemiyorsanız, zaman içinde işlevselliğini keşfedeceklerdir.

Bundan sonra, ‘Önbellek:’ seçeneğini bulun ve hemen yanında bulunan açılır menüyü tıklayın.

Ardından, tercihinize göre menüden bir seçenek seçin. Yalnızca fotoğraflar ve belgeler gibi iCloud İçeriğini paylaşmak istiyorsanız, ‘iCloud İçeriği’ni seçin. Yalnızca yazılım güncellemelerini ve uygulamaları paylaşmak istiyorsanız, ‘Yalnızca Paylaşılan İçerik’ seçeneğini seçin. Aksi takdirde, her iki içerik türünü de önbelleğe almak istiyorsanız, ‘Tüm İçerik’ seçeneğini seçin.

Şimdi, İçerik Önbelleği ile ilgili tüm ayarlara erişmek için klavyenizdeki tuşu basılı tutun Optionve ardından pencerenin sağ alt köşesinde bulunan ‘Gelişmiş Seçenekler’ düğmesini tıklayın. Bu, ekranınızda ayrı bir pencere bölmesi açacaktır.

Ayrı olarak açılan bölmeden ilk sekme, macOS cihazınızda İçeriği Önbelleğe Alma için ‘Depolama’ ayarları için olacaktır. Bölmede bulunan kaydırıcıyı kullanarak önbelleğe alınmış içeriğe ayırmak istediğiniz depolamayı ayarlayın.

Şimdi, İçerik Önbelleğe Alma özelliğini kullanabilecek istemci grubunu (iOS ve iPadOS cihazları) kesin olarak belirtmek istiyorsanız, ‘İstemciler’ sekmesine tıklayın. Ardından, ‘İçeriği Önbelleğe Alın:’ seçeneğinin ardından açılır menüyü tıklayın ve uygun bir seçenek seçin. Daha iyi anlamanız için aşağıda seçeneklerin bir özeti verilmiştir:

Ardından, macOS cihazınızı ana bilgisayar yerine içerik önbelleğe alma istemcisi olarak kullanmak istiyorsanız, ‘Eşler’ sekmesini tıklayın. Ardından, ‘İçeriği şununla paylaş:’ seçeneğinin hemen yanında bulunan açılır menüyü tıklayın ve listeden önceki adımda açıklandığı gibi tercih ettiğiniz seçeneği seçin.

Not: Ana macOS cihazını yapılandırırken ‘Eşler’ bölmesinde belirtilen cihazınızın IP adresini manuel olarak eklediğinizden emin olun.

Artık, yerel ağınızda birden fazla macOS cihazınız varsa, ana cihaz olarak işlev görmek için IP adresini kullanan belirli makineleri de listeleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, ‘Ebeveynler’ sekmesine tıklayın ve ardından pencerede bulunan ‘+’ simgesine tıklayın. Ardından, ebeveyn cihazınızın IP adresini yazın. Ebeveyn politikasını değiştirmek için tıklayın. ‘Ebeveyn poliçesi’ seçeneğinin hemen yanında bulunan açılır menüden tercih ettiğiniz poliçeyi seçin, hangisinin size en uygun olduğunu bilmiyorsanız, varsayılan değerde bırakmanız önerilir.

Tercihleri ​​ayarlamayı tamamladığınızda, ayarları uygulamak ve pencereyi kapatmak için ‘Tamam’ düğmesine tıklayın.

Artık Apple cihazlarınız için İçerik Önbelleğe Almayı başarıyla etkinleştirdiniz.

Ayrıca, bağlı bir bağlantı kullanarak bir iPhone, iPad cihazı bağladığınızda macOS cihazınızın internetini paylaşmak istiyorsanız, ‘İnternet Bağlantısı’ seçeneğinin önündeki onay kutusunu tıklayın.

Birden fazla iOS, iPadOS cihazınız varsa, İçeriği Önbelleğe Alma gerçekten yararlı olabilir, çünkü ek hücresel veri veya bant genişliği kullanmadan bunlar arasında içeriği daha hızlı güncelleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Unable to Verify MacOS Update Issue

MacOS Güncellemesi Doğrulanamıyor Sorunu Nasıl Onarılır

Bu can sıkıcı hatayı ortadan kaldırmak için 9 düzeltme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir