Perplexity AI Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu chatbot benzeri arama ve yanıtlama motoru, yöneldiğimiz aramanın geleceği olabilir.

“Şehirde yeni bir AI aracı var” demek , çok sayıda kullanıcıyı “Bana yeni bir şey söyle” demeye davet eder. Yani, bunu söylemeyeceğim. Bunun yerine şunu söyleyeceğim: AI araçları Mardi Gras’ta konfeti gibi düşüyor. İşin püf noktası artık bunalmadan samanlıkta iğne bulmakta; şüphesiz göz korkutucu olabilir. Ancak, dikkate değer AI yazılımlarını sizin için inceleyerek yardımcı olmak için buradayız.Şaşkınlık AI böyle bir bulgudur. Google’a rakip olmayı hedefleyen yapay zeka tabanlı bir arama motorudur. Her ne kadar iddialı hedefler olsalar da, Perplexity AI kesinlikle hızla ilgi görüyor ve yeni kullanıcıları kendine çekiyor. Dalış yapalım ve aldatmacanın neyle ilgili olduğunu görelim.

Perplexity AI nedir?

Çok çeşitli konularda hızlı bir şekilde bilgi bulmanıza yardımcı olabilecek, yapay zeka tabanlı sohbet tabanlı bir konuşma arama motorudur. Büyük bir dil modeliyle birleştirilmiş OpenAI GPT-3.5’in yeteneklerinden güç alan bu sistem, sorulara kesin ve doğru yanıtlar sağlamak için Doğal Dil İşleme (NLP) ve makine öğrenimini kullanır. Ayrıca GPT-4’e ücretsiz olarak erişmenizi sağlayan bir özelliğe sahiptir.

Şimdi, tipik bir arama motorunun aksine, Perplexity’nin chatbot benzeri bir arayüzü var. Bu, kullanıcıların doğal dilde soru sorabilecekleri anlamına gelir. Yapay zeka bile yanıtlarınıza doğal bir dilde yanıt verir. Böylece, aradığınız cevabı bulmak için bağlantıları incelemek yerine, sorularınıza doğrudan cevaplar alabilirsiniz. Yanıtı sağlamak için göz attığı web’deki sitelerden ve kaynaklardan bile alıntı yapıyor.

Daha derin bir dalış için herhangi bir konuda takip soruları da sorabilirsiniz; Perplexity, daha önceki yanıtlarını bağlam içinde tutarak yanıt verecektir.  

Ayrıca internete erişimi vardır; yanıtları doğrulamak için Bing tabanlı bir alma sistemi kullanır. Şimdi, bunun Bing Chat AI’ya çok benzediğini söyleyebilirsiniz, ancak ilginç bir şekilde olay yerine önce Perplexity geldi.

Bir arama motoru için yeni bir yaklaşım olsa da, diğer yapay zeka araçlarından, özellikle de yapay zeka alanında devrim yaratan ChatGPT’den veya Bing AI ve Google Bard’dan ne farkı var? Birincil fark, doğruluk iddialarında yatmaktadır.  

Ne yazık ki, ChatGPT’nin 2021’den sonraki olaylar hakkında bilgisi yoktur ve onu İnternete bağlayan eklentiler ücretsiz sürümde mevcut değildir. Ayrıca, tüm bu araçlar halüsinasyon görme konusunda kötü bir üne sahiptir ve çoğu zaman yanlış ve uydurma bilgiler sağlar. Bazen sağladıkları alıntılar bile tamamen halüsinasyondur.

Perplexity AI’nın kurucuları, araçlarının diğerlerinden daha doğru olduğunu iddia ediyor ve kullanıcı incelemeleri bu düşünceyi destekliyor gibi görünüyor. Tabii ki, Perplexity AI hala AI tabanlı bir araçtır ve oradaki diğer herhangi bir araç kadar halüsinasyonlara eğilimli olabilir. Ancak sağladığı yanıtlar, sağladığı yanıtları doğrulamak için kolayca tıklayabileceğiniz kaynaklar ve alıntılar tarafından her zaman desteklenir.

Perplexity AI Nasıl Çalışır?

Perplexity, sorgularınızı çözmek için hem indeksleme/sıralama hem de LLM tabanlı aramanın bir kombinasyonunu kullanır.

Bir soru sorduğunuzda, Perplexity önce sorgu için bir arama yapar. Arama dizinine bakar ve sorgu için en iyi web sayfaları ve öne çıkan snippet’ler gibi ilgili web sayfalarını çeker.

Daha sonra, LLM sohbet botuna iletir, o da web sayfalarını tarar ve soruyla ilgili tam bilgiyi bulur.

Bu şekilde, kullanıcıların güvenme eğiliminde olduğu, ancak aradığınız yanıtları bulmak için bağlantılardan geçmek zorunda olduğunuz kadar kullanışlı olmayan standart bir arama motoru ile LLM modeli arasında mükemmel bir denge kurabilir. hızlı yanıt verir, ancak bir arama motoru kadar güvenilir değildir. Alıntılara güçlü bir vurgu yaparak, Perplexity halüsinasyon probleminden kaçınmayı umuyor.  

Akademik makaleler gibi, Perplexity de bir alıntıyla destekleyemeyeceği hiçbir şeyi söylemesine izin verilmeyecek şekilde eğitilmiştir.

Şaşkınlık Yapay Zeka Özellikleri

Halen geliştirme aşamasındadır ve yeni özellikler titizlikle eklenmektedir. İşte bu aracın neler sunduğuna bir göz atın.

Cevap ve Arama Motoru:

Kendini üretken bir yanıt ve arama motoru olarak sunan Perplexity’nin temel özelliği, kullanıcılara doğrudan yanıtlar vermesidir. Bir kullanıcı bir soru girdiğinde, model bir cevap vermek için İnternet’i araştırır. Ayrıca sağladığı bilgilerin kaynağını da gösterir. Ancak, aynı zamanda bir sohbet robotu olarak da hareket edebilir.

Cevap ve arama motoru ücretsiz olarak kullanılabilir ve kullanmak için bir hesap oluşturmanıza bile gerek yoktur. Ancak, başka türlü kullanılamayan ek özelliklere erişim sağlayan web sitesinde ücretsiz olarak bir hesap oluşturabilirsiniz.

Soruları Düzenle:

Ayrıca, istediğiniz sonuçları elde edene kadar yanıttan memnun kalmazsanız, sorularınızı düzenleyebilir ve yeniden yazabilirsiniz.

Varlık Bağlama:

Şaşkınlık, yanıtlarında merak edebileceğiniz yeni konulara da bağlantı verir. İster insanlar, ister ürünler veya yerler hakkında sorular soruyor olun, yalnızca bağlantıya tıklayarak ilgili konuları keşfedebilir ve bunlarla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Perplexity’den gelen her yanıt, herhangi bir konunun derinlerine inmeyi kolaylaştıran ilgili soruları da döndürür!

Odaklanmış Arama:

Yanıtlar için İnternet’te arama yapabilirken, Wolfram|Alpha, Wikipedia, Reddit, YouTube, Haber makaleleri, Akademik Makaleler vb. gibi farklı alanlara da odaklanabilirsiniz.  

İş Parçacığı:

Perplexity AI, arama dizilerinizi (AI ile tek bir ileri geri oturum) kaydedebilir ve hatta bunları diğer kullanıcılarla kalıcı bağlantı olarak paylaşmanıza izin verir. Ayrıca, ileti dizileriniz için görüntüleme, paylaşım ve beğeni gibi istatistikleri de izleyebilirsiniz. Bu özellik, yalnızca hizmette bir hesap oluşturan kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Ayrıca konularınızı silerek kolayca yönetebilirsiniz.

Diğer Paylaşılan Konularla Etkileşim:

Yalnızca başkaları tarafından paylaşılan ileti dizilerine göz atmakla kalmaz, aynı zamanda takip soruları sorabilir veya o ileti dizisindeki ilgili sorulara tıklayabilirsiniz, böylece daha fazla çıkmaza girmezsiniz.

Küratörlü Kaynaklar:

Yalnızca hesap sahiplerine sunulan başka bir özellik olan Perplexity AI, belirli bir arama için güvenilebilecek kaynakları düzenlemenizi sağlar. Bu, kullanıcıların başlıklarını doğru olacak şekilde düzenlemelerine olanak tanır; farklı bakış açıları için daha fazla kaynak ekleyebilir veya alakalı olmayan kaynakları kaldırabilirsiniz.

Kullanıcılar ayrıca AI tarafından sağlanan bilgileri düzenleyebilir ve yanlış olan, gerçekler yerine görüşlere eğilimli veya alıntı içermeyen bilgileri kaldırabilir.

Bu, Perplexity kurucularının girmeyi umduğu yeni yön olan Arama’ya Wikipedia benzeri bir hava katıyor.

Yardımcı pilot:

Perplexity’nin cephaneliğine en yeni eklenen Copilot, ezber bozuyor. GPT-4 tarafından desteklenen bu yapay zeka arkadaşı, arama deneyiminize rehberlik eder, böylece aradığınız bilgiyi ilk denemede yakalayabilirsiniz.

Copilot, akıllı bir arama sürecini başlatarak ne aramak istediğinizi anlamaya çalışır. Etkileşimli girdilerle, bu sonuçlara dayalı bir yanıt verebilmek için size açıklayıcı sorular sorar.

Örneğin, yeni bir kulaklık satın almak ve Perplexity AI Copilot’tan yardım istemek istiyorsanız, size önce ne tür kulaklık aradığınız, hangi özelliklere sahip olmasını istediğiniz ve bütçeniz gibi sorular soracaktır. Daha sonra bu parametreleri kullanarak İnternet’te arama yapacak ve size bu hususları kapsayan bir yanıt verecektir.

Yardımcı pilot, gezi planlama, diyet önerileri, araştırma, hikaye yazma vb. senaryolarda son derece yardımcı olabilir.

Copilot şu anda ücretsizdir, ancak GPT-4 kullandığı için kullanımları sınırlıdır. Şu anda, kullanım 4 saatte 5 kullanımla sınırlıdır.

Chrome uzantısı:

Perplexity – Ask AI, İnternette gezinirken Perplexity’yi her yerde kullanmanıza izin veren bir Chrome uzantısıdır. Böylece, karşılaştığınız herhangi bir şeyi aramanız gerektiğinde, Perplexity AI yalnızca bir tık uzağınızda.

Chrome Uzantısı ayrıca, Perplexity’nin yanıtlarını yalnızca şu anda göz atmakta olduğunuz sayfaya veya alana odaklanmış halde tuttuğu, sayfaya ve alana özel yanıtlar gibi özelliklere de sahiptir. Hem Chrome hem de Edge tarayıcılara yüklenebilen tarayıcı uzantısı ile okuduğunuz tüm makalelerin özetlerini de alabilirsiniz.

Mobil uygulama:

Perplexity AI, Android uygulaması geliştirme aşamasındayken zaten bir iOS uygulaması başlattı. Bu size hareket halindeyken Perplexity AI’nın tüm gücünü verir.

iPhone uygulaması, web uygulamasından aldığınız ileti dizisi geçmişi, takip soruları, ileti dizilerini silme vb. gibi diğer tüm özelliklerin yanı sıra sesli aramaya da sahiptir.

Ancak, uygulamada henüz hesabınızda oturum açma seçeneği yoktur. Bu nedenle, web uygulamasındaki ve mobil uygulamadaki ileti dizileriniz senkronize edilemez.

Sonuç olarak, çok çeşitli konularda bilgileri anında bulmanıza yardımcı olan güçlü ve kullanımı kolay bir araçtır.

Perplexity AI Nasıl Kullanılır?

Perplexity AI’yı tarayıcınızdan web sitelerine giderek veya mobil uygulamayı kullanarak kullanabilirsiniz. Bu kılavuz için, onu web sitesinden göstereceğiz.

Tercih ettiğiniz tarayıcıda perplexity.ai’ye gidin. Artık herhangi bir ek zorluk yaşamadan aracı doğrudan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google’a benzer şekilde, önde ve ortada bir arama çubuğu vardır. Sorunuzu arama çubuğuna yazıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Soru sorarken doğal bir dil kullanın. Perplexity AI, doğal dili anlamak için tasarlanmıştır, böylece bir arkadaşınızla konuşur gibi sorular sorabilirsiniz. Hatta kodda hata ayıklamasını bile isteyebilirsiniz. Sorunuzu nasıl ifade edeceğinizden emin değilseniz, tıpkı bir arama motorunda yaptığınız gibi, Perplexity AI’a uygun sorular yerine anahtar sözcükler de sağlayabilirsiniz ve o, sorgunuzu anlamak ve yanıtlamak için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Ancak, belirli sorular sağladığınızda en iyi sonucu verir. Sorunuz ne kadar spesifik olursa, sonuçlar o kadar iyi olur.

Perplexity AI daha sonra sorunuzu anlamak için dil modellerini kullanacak ve size doğrudan bir yanıt sağlamak için İnternet’teki ilgili kaynakları toplayacaktır.

Alıntılar, altta İlgili sorularla birlikte her yanıtla birlikte listelenecektir.

Sunduğu bilgileri doğrulamak için herhangi bir kaynağa tıklayabilirsiniz. Veya kolayca daha fazla yanıt almak için ilgili herhangi bir soruya tıklayabilirsiniz. Bağlantılara tıklayarak yanıtta bağlantılı varlıklar hakkında daha fazla bilgi de bulabilirsiniz.

İlgili sorular bilmek istediklerinizi içermiyorsa, takip sorularını manuel olarak da sorabilirsiniz, bu da daha spesifik bilgiler elde etmenize yardımcı olabilir. Soruyu ‘Takip sor’ metin kutusuna yazın ve Enter’a basın.

Bunun yerine orijinal sorgunuzu düzenlemek için ‘Sorguyu Düzenle’ düğmesini tıklayın ve sorunuzu yeniden yazın.

Aramaya Odaklanma:

Varsayılan olarak Perplexity AI, sorularınızı yanıtlamak için tüm İnternet’i arar. Ancak aramanın odağını değiştirebilirsiniz. Arama Odağı yalnızca yeni bir arama başlattığınızda değiştirilebilir.

Soldaki ‘Yeni Konu’ seçeneğine tıklayarak veya ana sayfaya giderek Perplexity’de yeni bir arama başlatın.

Ardından, ‘Tümü’ açılır seçeneğine tıklayın.

Genişletilmiş menüden, istediğiniz seçeneği belirleyerek aramayı nasıl odaklamak istediğinizi seçin.

Bu konudaki tüm takip soruları, aramayı seçtiğiniz alan adına odaklayacaktır.

Hesap Oluşturma:

Konular, Kaynakları Seçme, Soruları Düzenleme veya GPT destekli Yardımcı Pilota erişim gibi diğer özellikleri kullanmak için Perplexity’de bir hesap oluşturmanız gerekir.

Soldaki gezinme menüsündeki ‘Kaydol’ düğmesini tıklayın.

Google veya Apple hesaplarınızı kullanarak veya e-posta adresinizi kullanarak hızlı bir şekilde kaydolabilirsiniz. Hizmete kaydolmak için Google’ı kullandık, böylece başka bir adım gerekli olmadı.

Kaydolma yetkisi verdikten sonra, Perplexity için bir kullanıcı adı oluşturun ve ‘Devam Et’i tıklayın.

İlk katılım ekranında, iPhone uygulamasını yüklemek için QR kodunu tarayabilir veya devam etmek için ‘Kaydolmayı Bitir’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Copilot’u kullanma:

Perplexity’de bir hesap oluşturduğunuzda, Copilot sizin için kullanılabilir hale gelir.

Copilot’u kullanmak için, yeni arama sayfasında ‘Copilot’ anahtarını açın.  

Ardından sorgunuzu normalde yaptığınız gibi girin; aramayı da odaklayabilirsiniz. Sorguyu AI’ya göndermek için Enter’a tıklayın.

Sorguyu gönderdikten sonra, Copilot eğilimlerinizi ve tercihlerinizi anlamak için birkaç soru ile gelecektir. Sağlanan seçenekler arasından yanıtları seçin (seçenekler varsa) veya yanıtlarınızı girin. Bunu da atlayabilirsiniz.

Hâlâ sorunuzu anlaması gerekiyorsa başka sorular da sorabilir.

Ardından, tüm cevaplarınızı akılda tutarak bir yanıt sağlayacaktır.

Ayrıca takip soruları da sorabilirsiniz. Takip eden soru için GPT-4’ü kullanmaya devam etmek istiyorsanız Yardımcı Pilot düğmesini açık tutun. Aksi takdirde, sınırlı bir kota olduğu için kapatın.

Konuları Yönet:

Hesabınızda oturum açtıysanız, ileti dizilerinizi kaydedebilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Konularınızı görüntülemek için soldaki gezinme menüsünden ‘Konularınız’a gidin.

Ardından, görüntülemek istediğiniz konuyu tıklayın.

Konuyu paylaşmak için ekranın sağ üst köşesindeki ‘Paylaş’ düğmesine tıklayın. Ardından, ileti dizinizi nasıl paylaşmak istediğinizi seçin. Seçenekler Twitter, Facebook, Whatsapp veya bir bağlantı kullanmayı içerir.

Bir ileti dizisini silmek için ‘üç noktalı menü’ye (…) tıklayın ve ‘Sil’i seçin. Şu anda, tek tek sorguları ve yanıtlarını bir diziden silemezsiniz; yalnızca tam bir ileti dizisini silebilirsiniz.

Perplexity AI, çok çeşitli konularda bilgi bulmanıza yardımcı olabilecek sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahip güçlü bir araçtır. Öğrenciler, araştırmacılar ve doğru ve güncel bilgileri bulması gereken herkes için mükemmel bir kaynaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top