iOS 17’de iPhone’da Notlar Nasıl Bağlanır?

Bir beyin fırtınası seansının ortasındasınız,  iPhone’unuzdaki güvenilir Notes uygulamanıza not alıyorsunuz. Aniden, bir aydınlanma ile çarpılırsınız ve fikir, dün oluşturduğunuz nota mükemmel bir şekilde bağlanır. Bu bireysel, parlak fikir baloncuklarını tutarlı bir şekilde birleştirebilseniz harika olmaz mıydı?

Eh, iOS 17 arkanızda; Notlarınız artık bir fikir karmaşası olmak zorunda değil. Yalnızca birkaç dokunuşla notlar arasında bağlantılar oluşturarak iPhone’unuzu fikirleriniz için bir oyun alanına dönüştürebilir, burada birinden diğerine atlayabilir, atlayabilir ve atlayabilirler.

Nasıl çalışır?

Göründüğü kadar basit. Notlar uygulaması artık uygulamada daha önce oluşturduğunuz notlara bir notun kendisinde bağlantılar oluşturmanıza olanak tanır. Notes uygulaması, organize bir kişisel bilgi yönetimi sistemini seven kullanıcılar için asla uygun bir uygulama olmazdı. Ancak iOS 17 ile bunun için üçüncü taraf uygulamalara başvurmak zorunda kalmıyorlar.

Notes uygulamanız, Alınacaklar listelerini, romanınız için fikirleri veya her ikisini not almak için gideceğiniz yer olsun, bir nottan diğerine atlamanın başınızı ağrıtmayacağı sofistike bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Kendi kişisel Vikipedi’niz olduğunu hayal edin, ancak Dünya’daki en uzun yaşayan organizmalar veya en sevdiğiniz süper kahramanın arka planı hakkında önemsiz şeylerle doldurmak yerine, hepsi bir yaratıcılık senfonisinde birbirine bağlı düşünceleriniz ve fikirlerinizle dolu.

Notları birbirine bağlamak olması gerektiği gibi son derece kolaydır. Karmaşık olsaydı, anlamı ne olurdu?

Şimdi, notunuza başka bir nota bağlantı eklemenin iki yolu vardır. Notu mevcut notunuzdaki bir metne bağlayabilir veya bağlantıyı köprüler gibi basitçe ekleyebilirsiniz.

Bu nedenle, nottaki boş alana uzun basın veya bağlantısını oluşturmak istediğiniz metni seçin ve ona dokunun. Ekranınızda belirecek olan açılır menüden ‘>’ okuna dokunun.

Ardından, ‘Bağlantı Ekle’ seçeneğine dokunun.

Şimdi, başlığını kullanarak bağlamak istediğiniz notu arayın. (PS Buraya bir URL bile girebilirsiniz.)

Ardından, bağlantı oluşturmak için arama sonuçlarından istediğiniz nota dokunun.

Ardından, bağlantı için bir ad girebilir veya ad olarak not başlığını kullanabilirsiniz. Bağlantıyı nasıl eklediğinize bağlı olarak iki şeyden biri gerçekleşir. Bağlantıyı boş bir yere eklerseniz, ‘Not Başlığını Ad Olarak Kullan’ seçeneğinin anahtarı varsayılan olarak açık olacaktır. Sadelikten hoşlanıyorsanız bu en iyi seçenektir; orijinal başlık net, net ve kesin bir bağlantı ile sonuçlanacaktır.

Ancak, not başlığı bağlantı için uygun değilse, onu kapatabilir ve alternatif bir başlık girebilirsiniz.

Ancak, bir metne eklerseniz, geçiş varsayılan olarak kapatılır ve metin, bağlantının başlığı olur.

Bağlantıyı oluştururken metni (başlığı) düzenleyebilir veya ‘Not Başlığını Ad Olarak Kullan’ geçişini etkinleştirebilirsiniz. Ancak bunu yaptığınızda seçtiğiniz metnin yerini alacağını unutmayın.

Bağlantıyı kaydetmek için ekranın sağ üst köşesindeki ‘Bitti’ye dokunun.

İşiniz bittiğinde, bağlantı, klasik Notes sarı renginde altı çizili büyüleyici bir metin parçası olarak görünür ve bir dokunuşunuzun sizi bağlantı kurduğunuz nota götürmesini sabırsızlıkla bekler.

Ama bekleyin, dahası var! Bir sonraki kedi masalardan bir şeyleri devirmeyi sevdiği kadar kestirme yolları sevenler için, bu seferki aklınızı başınızdan alacak:

Bir nota iki ‘büyüktür sembolü (>>)’ yazdığınızda, en son değiştirdiğiniz altı notun bir listesi açılacaktır.

Birine dokunun ve anında o nota bir bağlantı ekleyecektir. Ah, teknolojinin tatlı verimliliği!

Özellik iPhone’unuza özel olmadığı ve onu iPadOS 17 ve macOS Sonoma’da da bulabileceğiniz için, artık aygıtlarınız arasında wiki tarzı birbirine bağlı not koleksiyonları oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir