Word’de Metin Nasıl Kaydırılır

Bu makalede, Word belgelerinizdeki bir görüntünün etrafına metin sarmanın tüm yollarını ele aldık.

Şirket logolarından proje kağıtlarındaki diyagramlara kadar, bir Word belgesine resim eklemek isteyebileceğiniz birçok neden vardır. Ancak resimler ve metinler her zaman birlikte iyi çalışmaz. Bir Word belgesine resimler veya diğer illüstrasyon türleri gibi bir nesne eklediğinizde, göründüğü kadar iyi görünmez ve onu tam olarak istediğiniz yere taşımak zordur.

Varsayılan olarak, bir Word belgesine bir görüntü eklediğinizde, Word bu görüntüyü metne göre ayrı bir karakter olarak ele alır ve resmin boyutuna bağlı olarak satır aralığını artırır. Bu, belgeye garip bir görünüm ve çok fazla boş alan verecektir. Ayrıca, belgeden daha fazla metin eklediğinizde veya metin çıkardığınızda, görüntü metinlerin geri kalanıyla birlikte hareket eder.

Metinlerin nesnenin etrafında istediğiniz şekilde akmasını istiyorsanız, metninizi Word’de nesnenin etrafına sarmanız gerekir. Bunu yapmak için Word, görüntülerin ve nesnelerin bir belgede nasıl görüntüleneceğini denetlemenize olanak tanıyan birkaç metin kaydırma seçeneği sunar. Bir Word belgesindeki bir görüntünün veya nesnenin etrafına metnin nasıl sarılacağını görelim.

Word’e Resim Ekle

Metin kaydırma seçeneklerini yalnızca görüntüyü Word belgesine ekledikten sonra değiştirebilirsiniz. Resimler, simgeler, SmartArt, çizelgeler ve ekran görüntüleri gibi çeşitli illüstrasyon nesneleri ekleyebilirsiniz. Word, tüm bu illüstrasyon türlerini aynı şekilde ele alır. Yani bir resmin etrafına metin sarmayı öğrenirseniz, metni diğer nesnelerin etrafına nasıl saracağınızı da bilirsiniz.

Bir Word belgesine resim eklemenin iki yolu vardır. Yerel sürücünüzdeki bir dosyadan ekleyebilir veya çevrimiçi bir görüntü ekleyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

İlk olarak, görüntüyü eklemek istediğiniz yere ekleme noktasını (metin imleci) yerleştirin.

Ardından Şeritteki ‘Ekle’ sekmesine gidin ve Çizimler  grubundaki ‘Resimler’ seçeneğini tıklayın .

Resim Ekle iletişim kutusunda, resminizin bulunduğu klasöre gidin. Ardından resmi seçin ve ‘Ekle’yi tıklayın.

Resim belgeye eklenecektir.

Çevrimiçi Resim Ekle

Çevrimiçi kaynaklardan bir resim eklemek istiyorsanız, Şeritte Resimler yerine ‘Çevrimiçi Resimler’ seçeneğini tıklayın.

Çevrimiçi Resimler penceresi görünecektir. Burada, ‘OneDrive’ınızdan veya Bing görsel aramasından bir görsel seçebilirsiniz.

Bing aramasında bir resim arayın, seçin ve resmi belgeye eklemek için ‘Ekle’yi tıklayın.

Word’de Bir Resmin Çevresine Metin Sarma

Şimdi resim eklenir, ancak metin resmin çevresinde değil, yalnızca üstünde, altında veya resmin alt kısmıyla aynı satırda görüntülenir. Bunun nedeni, resmin varsayılan olarak metne göre eklenmesidir. Bu, belgenize garip bir görünüm verir.

Ayrıca, görüntüyü istediğiniz gibi özgürce hareket ettiremezsiniz. Bu sorunları düzeltmek için varsayılan metin kaydırma ayarını değiştirmeniz gerekecektir.

Metin kaydırma, metnin resmin etrafından akmasına, resmin üzerinden geçmesine veya daha doğal bir şekilde resmin yanına gitmesine neden olur. İşte bunu nasıl yapacağınız.

Metni üç şekilde kaydırabilirsiniz:

Yöntem 1:  Metni belgede sarmak istediğiniz görüntüyü seçin . Şeritte ‘Resim Araç Çubuğu’ altında yeni bir ‘Biçim’ sekmesi görünecek ve bu sekme, kullanıcının resimleri eklemesine ve yönetmesine olanak tanıyan bir resim biçimlendirme araçları koleksiyonunu içermektedir.

Bu Resim Araçları ‘Biçimlendir’ sekmesine gidin, Yerleştir grubundaki ‘Metni Kaydır’ düğmesini tıklayın ve açılır menüden bir seçenek belirleyin.

İmlecinizi seçeneklerin üzerine getirdiğinizde, belgedeki metin kaydırmanın bir önizlemesini görebilirsiniz. Bir seçeneğe tıkladığınızda, belgeye uygulanacaktır. Bu seçeneklerin her birini daha sonra ayrıntılı olarak tartışacağız.

Yöntem 2: Belgede bir görüntü veya nesne seçtiğinizde, sağında kayan bir düğme (Düzen Seçenekleri) göreceksiniz. Metin kaydırma seçeneklerine erişmek için üzerine tıklayın.

Yöntem 3: Görüntüye sağ tıklayın, içerik menüsünden ‘Metin Sarma’ seçeneğini seçin ve alt menüden metin kaydırma seçeneklerinden birini seçin.

Şimdi, bu metin kaydırma seçeneklerinin her birinin ne anlama geldiği hakkında konuşalım.

Metne Göre Resim Ekleme

Bu, bir görüntü eklediğinizde uygulanan varsayılan seçenektir. Word, görüntüyü büyük bir harf (büyük yazı tipi boyutuna sahip bir harf gibi) veya uzun bir metin satırı olarak ele alır ve onu çevreleyen metinle aynı satıra yerleştirir. Ve metin onun etrafında serbestçe akmıyor.

Resmi seçtiğinizde, resmin etrafında boyutlandırma tutamaçları ve üstte bir döndürme kontrolü göreceksiniz. Görüntüyü istediğiniz boyuta yeniden boyutlandırmak için bu kontrolleri kullanabilirsiniz.

Metni Resmin Çerçevesinin Çevresine Kare Sar

‘Kare’ seçeneği, metni aşağıda gösterildiği gibi yukarıda, aşağıda, solda ve sağda olduğu gibi resminizin kare kenarlığının etrafına sarar. Resmi herhangi bir yere taşımak için tıklayıp sürükleyebilirsiniz, bunu yaptığınızda metin, resmi her iki tarafa da sığdırmak için kayar.

Metni Resmin Şeklinin Çevresine Sarın

‘Sıkı’ seçeneği , metnin çerçevesinin değil, görüntünün şeklinin etrafına sarılmasına izin verir. Bu seçenek, tek biçimli görüntüler ve arka planı olmayan (şeffaf arka plan) görüntüler için en uygun olanıdır. Aşağıdaki görüntünün bir arka planı olduğundan, metni Kare seçeneğinde olduğu gibi sarar.

Başka bir örnek:

Bu seçenek, metni sarmak için düzensiz şekilli görüntüler için daha belirgin bir seçimdir. Aşağıdaki görseli arka planı şeffaf (arka plansız) olarak eklerseniz, bu görseli ‘Sıkı’ seçeneği ile kolayca sarabilirsiniz.

‘Sıkı’ seçeneğini seçtiğinizde, metnin görüntünün şekli etrafında sarıldığını ve aktığını görebilirsiniz.

Ancak, önceki örnekteki gibi bir görüntünüz varsa, arka planı kaldırmanız ve yukarıda gösterildiği gibi görüntünün etrafına metin sarmak için kaydırma noktalarını ayarlamanız gerekecektir.

Görüntülerdeki Boş Alanlardan Metni Kaydırın

‘İçinden’ seçeneği Sıkı seçeneğine çok benzer, ancak bu seçenek aynı zamanda görüntünün içindeki boşlukları da doldurur.

Aynı menüde, metni görüntünüze dahil etmek için kaydırma noktalarını değiştirmenize olanak tanıyan ‘Sarma noktasını düzenle’ kontrolü de vardır. Bu işlevi nasıl kullanacağınızı ve sonraki bölümde arka planı nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz.

Metni Resmin Üst ve Alt Çevresine Sar

‘Arkasında’ seçeneği , aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, metni kendi satırında kalacak, ancak her iki tarafta olmayacak şekilde resmin üstüne ve altına kaydırır. Bu seçenek en çok geniş genişlikli görüntüler için uygundur.

Resmin Üzerine Metin Bindirme

Metni resmin üzerine yerleştirmek için Metnin Arkasında seçeneğini seçin (filigran gibi). Her ne kadar bu durumda metnin bir kısmını ayırt etmek zor olsa da.

Ancak resmin renklerini biraz azaltarak bunu düzeltebilirsiniz. Bunu, ‘Biçim’ sekmesinin Ayarla grubunda bulunan üç seçenekle yapabilirsiniz.

Efektlerden birini seçmek için ‘Sanatsal Efektler’ seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Veya açılır menüdeki seçeneklerden biriyle resmin parlaklığını, kontrastını ve keskinliğini ayarlamak için ‘Düzeltmeler’ düğmesini tıklayın. Artık metinler eskisinden daha görünür.

Veya ‘Renk’ düğmesini seçebilir ve görüntünün renk doygunluğunu, tonunu ve yeniden rengini değiştirebilirsiniz. Burada Recolor’da ‘Washout’ seçeneğini seçiyoruz.

Şimdi, renkler önemli ölçüde azaltıldı ve arka planda resimli metni net bir şekilde görebilirsiniz. Metin, sanki hiç sarılmamış gibi resmin üzerinden akar.

Bu, bazı durumlarda faydalı olabilecek ilginç bir etkidir.

Metnin Üzerine Görüntü Bindirme

Son seçenek ‘Metnin Önünde’ , Metnin Arkasında seçeneğinin tersidir. Bu, resmi metnin üzerine yerleştirir ve aşağıda gösterildiği gibi arkasındaki metni gizler.

Bu seçenek sıklıkla kullanılmaz ancak metni kaydırmanın etkili bir yoludur. Örneğin bu, bir cümleyi veya metni vurgulamak için bir ok çizmek için kullanılabilir.

Herhangi bir yeni resim, çizelge veya SmartArt grafiği için geçerli metin kaydırma ve konumlandırma seçeneğini varsayılan olarak kullanmak istiyorsanız, aynı menünün altındaki ‘Varsayılan Düzen Olarak Ayarla’yı tıklayın.

Sarma Noktalarını Düzenleme

‘Sıkı’ metin kaydırma seçeneğiyle görüntünün kenarlarını nasıl saracağınızı gördünüz. Bir görüntü için kaydırma seçeneğinizi seçtikten sonra, kaydırma noktalarını düzenleyerek veya ekleyerek metnin görüntüye ne kadar yakın olabileceğini özelleştirebilirsiniz. Sarma noktalarını düzenleyerek, metnin resme ne kadar yakın veya ne kadar uzak olabileceğini tanımlayabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Word’de bir görüntü eklediğinizde, sarma noktaları görüntünün dış çerçevesini çevreler. Resmin etrafında bir dikdörtgen veya kare şekli oluşturacaklar.

Arka planı veya saydam arka planı olmayan bir resim için ‘Sıkı’ sarma seçeneğini seçtiğinizde, metin çerçevenin değil görüntünün kendisinin şeklinin etrafına sarılır.

Ancak, aşağıda gösterilene benzer bir arka planı olan bir resim eklediyseniz, metin resmin şeklini sarmaz, bunun yerine çerçeveyi çevreler.

Yine de sarma noktaları ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz, ancak metin görüntünün kenarlarına istediğiniz gibi sarılmaz.

Word’deki Bir Görüntüden Arka Planı Kaldırma

Sarma noktasını düzenlemek ve arka planı olan görüntünün şeklinin etrafına metin sarmak istiyorsanız, önce arka planı kaldırmanız gerekir. Bir görüntüden arka planı nasıl kaldıracağımızı görelim.

Resmi seçin, Şeritte ‘Biçim’ sekmesine veya ‘Resim Biçimi’ sekmesine gidin ve en soldaki ‘Arka Planı Kaldır’ düğmesini tıklayın.

Unutmayın, ‘Biçim’ sekmesi yalnızca resim veya nesne seçiliyse görünecektir.

‘Arka Planı Kaldır’ düğmesini tıkladığınızda, yalnızca bu görüntü için yeni bir Şeritte yeni bir ‘Arka Planı Kaldırma’ sekmesi açılır ve Word, neyin kaldırılacağını göstermek için arka planı macenta renginde renklendirir. Word, görüntünün arka planını macenta rengine boyayarak otomatik olarak algılamaya çalışır. 

Ancak çoğu zaman, Word resimlerdeki arka planı doğru bir şekilde işaretleyemez – kuşun ve ahşabın bazı kısımları da macenta ile kaplanmıştır (yukarıdaki resimde). Bu nedenle Word, arka planı el ile kaldırmak için size iki araç sağlar. ‘Arka Plan Kaldırma’ sekmesindeki ‘Kaldırılacak Alanları İşaretle’ ve ‘Kaldırılacak Alanları İşaretle’ araçlarını kullanabilirsiniz.

Görüntünün saklamak istediğiniz bölümünü vurgulamak için ‘Tutulacak Alanları İşaretle’ düğmesini tıklayın. Bu düğmeyi tıkladığınızda, imleç işaretçiniz, resmin bölümünü işaretlemenizi sağlayan bir çizim kalemine dönüşür. Bir noktaya tıklamak veya tutmak istediğiniz alanları çizmek için kalemi kullanın.

Alanları vurgulamayı bitirdiğinizde sonucu görmek için resmin dışına tıklayın. Resminiz böyle bir şeye benzeyebilir.

Ama hala bazı arka plan kalıntıları var. ‘Kaldırılacak Alanları İşaretle’ düğmesine sahip olanları kaldırmanız gerekir.

Şimdi, görüntünün kaldırılması gereken alanlarını işaretlemek için ‘Kaldırılacak Alanları İşaretle’yi tıklayın. Yine, resimden çıkarmak istediğiniz bölümleri tıklamak veya çizmek için kalemi kullanın ve efekti görmek için dışarıyı tıklayın.

İşiniz bittiğinde, resminiz aşağıdaki resim gibi görünmelidir. Gördüğünüz gibi, arka planın her bir parçası resimden kaldırılıyor. Şimdi geriye sadece kuş ve dal kalıyor (bizim istediğimiz bu).

Bunu ilk denemede elde edemeyebilirsiniz, bu yüzden doğru yapmak için resminizde birkaç kez denemelisiniz. İşaretlerken hata yaptıysanız, düğmesine basarak her zaman bir işlemi geri alabilirsiniz Ctrl + Zveya tüm değişikliklerinizi atmak ve baştan başlamak için ‘Tüm Değişiklikleri Sil’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Arka planı kaldırmayı tamamladığınızda, değişiklikleri kaydetmek ve Arka Plan kaldırma sekmesini kapatmak için ‘Arka Planı Kaldırma’ sekmesindeki ‘Değişiklikleri Koru’ düğmesini tıklayın.

Şimdi, arka planı olmayan bir resminiz var.

Arka Planı Kaldırdıktan Sonra Kaydırma Noktalarını Düzenleme

Resmin arka planını kaldırdıktan sonra, metnin resme ne kadar yaklaşabileceğini belirtmek için kaydırma noktalarını düzenleyebilirsiniz. Sarma noktalarını düzenlemek, ‘Sıkı’ veya ‘İçinden’ kaydırma metni ayarlarını etkili bir şekilde kullanmak istediğinizde gerçekten yararlıdır. Saydam arka plana sahip bir resminiz varsa, arka planı kaldırmanıza gerek yoktur, kaydırma noktalarını doğrudan düzenleyebilirsiniz.

Sarma noktalarını düzenlemek için resmi seçin ve ‘Biçim’ sekmesine geçin.

Ardından, ‘Metni Kaydır’ düğmesini tıklayın ve aynı metin kaydırma açılır menüsünden ‘Sarma Noktalarını Düzenle’ seçeneğini seçin.

Word, küçük kırmızı bir çizgiyle birbirine bağlanan küçük siyah kare tutamaçlar olan görüntünün etrafındaki sarma noktalarını görüntüler. Bir resmin sahip olduğu sarma noktalarının sayısı, resmin şekline bağlıdır.

Bu küçük kare tutamaçlardan birine tıklayıp yeni sınırı istediğiniz yeni bir konuma sürükleyebilirsiniz. Metnin etrafında nasıl aktığını kontrol etmek için bu sarma noktalarını gerektiği kadar hareket ettirebilirsiniz.

Mevcut kaydırma noktalarını düzenlemenin yanı sıra Ctrl, kırmızı çizgiyi istediğiniz yere tıklarken tuşu basılı tutarak da yeni kaydırma noktası oluşturabilirsiniz .

Mevcut veya yeni oluşturulmuş bir sarma noktasını kaldırmak için Ctrltuşu basılı tutarken sarma noktasına tıklayın .

Örnekte, resim ve metin arasındaki boşluğu daraltmak için kaydırma noktalarını resme biraz daha yaklaştıracağız.

Sarma noktalarını düzenlemeyi bitirdikten sonra sonucu görmek için resmin dışında herhangi bir yere tıklayın.

Ekstra Metin Sarma Düzeni Seçenekleri

Metniniz kaydırma seçeneklerinden biriyle sarıldığında, Metin kaydırma ayarınızı Düzen Seçenekleri ile daha da özelleştirebilirsiniz.

Düzen Seçeneklerini açmak için resmi seçin ve aynı ‘Metni Kaydır’ açılır menüsündeki ‘Diğer Düzen Seçenekleri’ seçeneğini tıklayın.

Düzen iletişim kutusu görünecektir. ‘Sargılama stili’, ‘Metni kaydır’ ve ‘Metinden uzaklık’ bölümlerini bulmak için ‘Metin Sarma’ sekmesine geçin. Sarma stili, görüntünün Sarma stilini seçmeyi sağlar (daha önce tartışmıştık). Ve ‘Metni kaydır’ ve ‘Metinden uzaklık’ bölümleri, sarma stilinin düzenini ince ayar yapmanızı sağlar.

Not: Bu seçenekleri yalnızca sarma stiliniz Kare, Sıkı veya İçinden olarak ayarlandıysa kullanabilirsiniz.

Metni kaydır bölümünde, metni görüntünün etrafına hangi taraflara sarmak istediğinizi seçebilirsiniz. Metni Her İki tarafa, Yalnızca sol tarafa, Yalnızca sağ tarafa veya metni yalnızca en büyük tarafa kaydırabilirsiniz. Varsayılan seçenek her iki tarafa da ayarlanmıştır, ancak bunu tek taraflı seçeneklerle değiştirebilirsiniz. Tek taraflı bir seçenek seçerseniz, diğer tarafı beyaz boşlukla boş bırakacaktır.

Örneğin, metnin yalnızca resmin sağ tarafında sarılmasını istiyorsanız, ‘Yalnızca sağ’ seçeneğini seçin ve ‘Tamam’ı tıklayın.

Tüm metin yalnızca görüntünün sağ tarafına sarılacaktır.

Burada sahip olduğumuz diğer bir seçenek bölümü, metin ve resim arasındaki boşluk miktarını ayarlamanıza olanak sağlayan ‘Metinden uzaklık’ bölümüdür. Resminizin dört kenarına da mesafe ayarlayabilirsiniz, daha küçük mesafe daha az beyaz alan ve daha büyük mesafe resminizin etrafında daha fazla alan anlamına gelir.

‘Boyut’ sekmesinde, resmin yüksekliğini, genişliğini, dönüş açısını ve ölçeğini de ayarlayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, uygulamak için ‘Tamam’ı tıklayın veya orijinal ayarlara geri dönmek için ‘Sıfırla’ya dokunun.

Resminizi Word’de Sabitleme

Varsayılan olarak, bir Word belgesinin belirli bir paragrafına resim eklediğinizde, Word resmi o paragrafa tutturur. Bu, paragrafın üstüne metin ekler veya kaldırırsanız, resim paragrafla birlikte hareket eder demektir. Resme tıklayarak ve paragrafın önündeki küçük bağlantı simgesini aratarak resminizin hangi paragrafa bağlandığını öğrenebilirsiniz.

Metinle birlikte hareket etmek yerine, görüntüyü sayfada sabit bir konuma da sabitleyebilirsiniz. Bu, resmin üzerine ne ekleseniz veya kaldırsanız da resmin aynı sayfada aynı konumda kalacağı anlamına gelir.

Bunu yapmak için, Format sekmesinden ‘Metni Kaydır’ açılır menüsünü açın ve ‘Metinle Taşı’ seçeneğinden ‘Sayfadaki Konumu Sabitle’ seçeneğine değiştirin.

Artık resim sayfada aynı yerde kalırken, küçük çapa resmin bağlantılı olduğu paragrafla birlikte hareket eder.

Metin Sarma ile Konum

Word’de metni kaydırmanın başka bir yolu, resmi sayfada belirli bir konuma taşımak ve metnin otomatik olarak resmin etrafına sarılmasını sağlamak için ‘Konum’ menüsünü kullanmaktır.

Resminizi önce sarmadan belgenizde özgürce hareket ettiremezsiniz. Ancak Konum menüsüyle, bir görüntüyü (veya nesneyi) sayfadaki önceden tanımlanmış dokuz konumdan birine hızlı bir şekilde yerleştirebilir ve metnin çevresinde akmasını sağlayabilirsiniz. İşte nasıl

Ekledikten sonra, konumlandırmak istediğiniz görüntüyü seçin. Ardından, yeni ‘Biçim’ sekmesine gidin ve Yerleştir grubundaki ‘Konum’ açılır menüsünü tıklayın.

İki bölümden oluşan bir açılır menü belirecektir: ‘Metinle Aynı Çizgide’ ve ‘Metin Sarma ile’.

‘Metinle aynı hizada’ bölümü, görüntüyü metinle aynı hizada tutmak için tek bir varsayılan seçenek sunar.

‘Metin Sarma ile’ bölümü, resminiz için sayfada dokuz otomatik konumdan birini seçmenizi sağlar. Ve metni otomatik olarak görüntünün etrafına sarmaya zorlar. ‘Metin Sarma ile’ altında bulunan dokuz seçenek şunlardır:

İmlecinizi seçeneklerin her birinin üzerine getirdiğinizde, sayfada metin kaydırmalı görüntü konumunun bir önizlemesini görebilirsiniz.

Örneğin, eklenen bu resimdeki konumlardan birini deneyelim (aşağıda).

Burada, resmimiz için ‘Kare Metin Sarma ile Sol Üstte Konum’u seçtik ve şuna benziyor:

Ve ‘orta merkez’ şöyle görünür:

Sayfaya ne kadar metin/nesne eklerseniz ekleyin veya sayfadan ne kadar çıkarırsanız çıkarın, resim o sayfadaki o konuma sabitlenir.

İnce ayar yapabileceğiniz ve diğer hassas konumlandırma seçeneklerini kullanabileceğiniz ‘Düzen’ penceresini açmak için aynı açılır menüden ‘Diğer Düzen Seçenekleri’ni de seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

How to Use Midjourney v6

Midjourney v6 Nasıl Kullanılır

Her zamankinden çok daha gerçekçi görüntüler oluşturmak için Midjourney'in en yeni modelini kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir