Bilgisayarın Ekranı Gelmiyor!

Masaüstü ve notebook bilgisayarların hayatımıza girdiğinden beri teknoloji ile sıkı fıkı olan insanoğlu zaman zaman bu elektronik cihazların arızaları ile de uğraşmak zorunda kalmaktadırlar. Bilgisayar kullanıcılarının en çok başlarına gelen hatalardan bir tanesi olan bilgisayarın açıldığı halde ekranın gelmemesi sorununa bu yazımızda sizler için değineceğiz. Bilgisayar Açılıyor Ama Ekran Açılmıyor Genellikle masaüstü bilgisayarlarda meydana gelen […]

Masaüstü ve notebook bilgisayarların hayatımıza girdiğinden beri teknoloji ile sıkı fıkı olan insanoğlu zaman zaman bu elektronik cihazların arızaları ile de uğraşmak zorunda kalmaktadırlar. Bilgisayar kullanıcılarının en çok başlarına gelen hatalardan bir tanesi olan bilgisayarın açıldığı halde ekranın gelmemesi sorununa bu yazımızda sizler için değineceğiz.

Bilgisayar Açılıyor Ama Ekran Açılmıyor
Genellikle masaüstü bilgisayarlarda meydana gelen ekran gelmeme sorununun bir çok nedeni olabilmektedir. Günümüzde bir çok kişi bilgisayarının ekranı açılmıyorsa ilk olarak telefonlarından internette araştırma yaparak sorunun ne olduğunu bulmaya çalışırlar. Yapılacak en iyi harekette ilk olarak budur arkadaşlar çünkü günümüz de kendini teknik servis diye tanıtan ve hasar olmayan parçaları değiştirdiğini onardığını söyleyen binlerce insan bulunmaktadır. Tabi ki sözümüz işini iyi yapanlara değildir.

Şimdi ilk olarak bilgisayarımızın power yani açma tuşuna bastık ancak bilgisayarımızın ekranı gelmiyor neler yapabiliriz sırasıyla bu konuya değinelim:

1- Masaüstü bilgisayarınızın kasasını açtınız tüm ışıklar yandı ve kasadan açılma sesi geliyor ancak ekranda herhangi bir hareket yok bu durumda ilk yapmanız gereken ekrana elektrik gelip gelmediğine bakmanız lazım. Ekranınıza elektrik gelip gelmediğini ekrandaki ışık yanıyor mu yanmıyor mu bu şekilde anlayabilirsiniz. Eğer ki ekranınıza elektrik geliyor ve ışık yanıyorsa kasanızdan ekrana gelen kablolarda bir sorun yoktur ancak siz yine de ekran ve kasa arasındaki kabloyu başka bir yerde deneyerek kablonun sağlam olup olmadığının kontrolünü yapın. Ekranın açılmaması sorunu genel olarak kablo kaynaklı olmaktadır.

2- Açma tuşuna bastınız ve ekran gelmiyorsa sorun bilgisayarınızın ekran kartında olabilir. Bilgisayar kasalarında genel olarak 2 adet ekran kartı çıkışı bulunur bir tanesi dahili diğeri ise harici olarak takılandır. Harici olarak takılan ekran kartları daha yüksek kapasiteli olduğu için oyun vs için onu kullanıyor eğer o girişte sorun varsa diğer girişe kasadan gelen ekran girişini takıp deneyebilirsiniz.

3- Yukarıdaki 2 seçeneği de uyguladınız ancak hala bilgisayarınız açılmıyorsa bilgisayardaki ramlarin yerlerini sırasıyla değiştirerek çözüm bulmaya çalışabilirsiniz.

4- Eğer ki ekran kartı ve kablolarda sorun yoksa ama hala bilgisayarınızın ekranı açılmıyorsa sorun muhtemelen bilgisayarınızın ana kartındadır. Ana kart üzerinde bulunan bios pilini çıkartıp bir kaç dakika bekleyin ve pili tekrar takın bu sayede bilgisayarınızın biosu resetlenmiş olacaktır. Eğer ki bios pili de sorunu çözmez ise normal bir kullanıcı olarak işiniz zordur. Kullanıcı aşamasında bizim tavsiyemiz bilgisayarınızı güvenilir bir tamirciye götürmeniz ve bilgisayarınız yapılırken sorunu öğrenerek başında durmanızdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top