iOS 17 ile iPhone’da Kişisel Ses Nasıl Kurulur

Erişilebilirlik özelliklerinde çığır açmaya gelince, Apple şüphesiz tacı alıyor. Cihazları erişilebilir hale getirme taahhütleri benzersizdir – başka hiçbir marka yaklaşamaz. Ve iOS 17 ile, erişilebilirlik araç setlerine daha etkileyici yenilikler ekleyerek bu mirası zenginleştirmeye devam ediyorlar. iOS 17’nin tanıtımı, Apple’ın iPhone serisine, biri Kişisel Ses özelliği olan çok sayıda yeni özellik getirdi.

Apple’ın geniş erişilebilirlik özellikleri yelpazesinde Personal Voice, seslerinin onlar adına konuşmasına ihtiyaç duyanlar için tasarlanmış yeni bir araç olarak parlıyor. Sadece teknoloji meraklıları için değil; ALS ve diğerleri gibi durumlar nedeniyle konuşmayla ilgili zorluklarla uğraşan insanlar için bir nimettir. Her şey benzersiz sesinizi korumak ve iletişimi daha kolay ve daha kişisel hale getirmekle ilgili.

Kişisel Ses özelliği nasıl çalışır?

Personal Voice, bazı ses klipleri kaydetmenizi gerektirir. Ardından, söz konusu ses kliplerini analiz etmek için cihazdaki makine öğreniminden yararlanır ve sesinizi doğru bir şekilde taklit eden kişiselleştirilmiş bir ses modeli oluşturur. Cihazınızın tıpkı sizin gibi konuşabilmesini dilediyseniz, iOS 17 bu dileğinizi gerçekleştirdi.

Özellikle sesini kaybetme riski olan kullanıcılar için faydalıdır. Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) veya konuşma yeteneğini etkileyebilecek benzer rahatsızlıklar sizi konuşma kaybı riskine sokar. Ancak Kişisel Ses, daha zahmetsizce iletişim kurabilmeniz için sesinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Cihaz üzerinde makine öğrenimi kullandığı için verileriniz güvende kalır.

Kurulduktan sonra kendi sesinizle iletişim kurmak için yazmak için konuşmayı kullanan Canlı Konuşma seçeneğiyle FaceTime aramalarında, telefon aramalarında ve yardımcı iletişim uygulamalarında bile kullanabilirsiniz.

iOS 17’de Kişisel Sesi Ayarlama

Başlamadan önce bazı şeyleri aklınızda tutmalısınız. İşlem, sesinizin yaklaşık 15 dakikasını kaydetmenizi gerektirir, ancak Apple, bunu tamamlamanın bir saat kadar sürebileceği konusunda uyarır. Ancak, cesaretinizin kırılması için bir sebep yok. Kaydı tek seansta tamamlamanız gerekmez. Bunun yerine, sesinizi daha küçük bölümler halinde kaydedebilir ve daha fazlasını eklemek için istediğiniz zaman geri dönebilirsiniz.

Şimdi, başlamak için iOS 17 çalıştıran iPhone’unuzda “Ayarlar” uygulamasını açın.

Ardından, “Erişilebilirlik” kutucuğuna dokunun.

Biraz kaydırma zamanı! “Konuşma” bölümünün altında bulunan “Kişisel Ses”i bulun.

‘Kişisel Ses Oluştur’ seçeneğine dokunun.

Ardından, devam etmek için ‘Devam’a dokunun.

Ardından, kaydetmeye hazır olduğunuzda bir kez daha ‘Devam’a dokunun.

Sesiniz için bir ad girin ve ‘Devam’a dokunun.

Ardından, ilk ses kalitesi kontrolünü gerçekleştirin. Arka planda gürültü veya yankı olmayan sessiz bir yerde olduğunuzdan emin olun.

Ancak sessiz bir odada olsanız bile daha sessiz bir odaya geçmenizi isteyen bir mesaj alabilirsiniz. İyi olduğundan emin olmak için sesi dinleyebilirsiniz. Ardından, yine de ‘Devam’a dokunun.

Ardından ekrandaki yazıyı yüksek sesle söyleyerek kayıtları tamamlayın. Metni de dinleyebilirsiniz.

Otomatik olarak bir sonraki ifadeye geçecektir. Ancak mavi oka dokunarak istediğiniz zaman bir önceki ifadeye geri dönebilirsiniz. Herhangi bir zamanda oturumdan çıkmak isterseniz sol üst köşedeki ‘Bitti’ye dokunun.

Kayda devam etmek için o kişisel sese dokunun. Face/Touch ID veya cihaz parolası kullanarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekecek.

Ardından, ‘Kayda Devam Et’ seçeneğine dokunun.

Ayrıca kayıtları istediğiniz zaman dışa aktarabilir veya silebilirsiniz.

Kayıtlar tamamlandıktan sonra iPhone’unuz bunları işleyecek ve telefonunuz güce bağlıyken ve ekran kapalıyken Kişisel Sesi üretecektir. Ses kullanıma hazır olduğunda bir bildirim alırsınız.

Kişisel Sesi Canlı Konuşma ile kullanmak istiyorsanız Erişilebilirlik ayarlarından etkinleştirebilirsiniz.

Ardından, ‘Canlı Konuşma’ geçişini etkinleştirin ve yan düğme için üçlü tıklama kısayolu ile kurulacaktır.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir