Microsoft Teams Kanalında Sohbet Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Microsoft Teams, işyeri işbirliğinin merkezidir. İşbirliğini ve ekip çalışmasını teşvik eden birçok özelliğe sahiptir. Verimli çalışabilmeniz için tüm sistem mevcuttur.

Ancak Microsoft Teams’de her şey olduğunda, bildirimler oldukça hızlı bir şekilde kontrolden çıkabilir. Özellikle kanal bildirimleri. Bazı insanlar özel sohbetler kavramını anlamıyor ve kanallarda önemsiz mesaj konuşmaları yapıyorlar.

Ancak ne kadar can sıkıcı olurlarsa olsunlar, onlara kanaldan çıkıp özel sohbetler alemine gitmelerini söyleyemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, sinir bozucu ve önemsiz içeriğin filtrelenmesi ve yalnızca sizinle ilgili konularda bilgilendirilmeniz için kanal bildirimlerinin sonunu yönetmek. Kanal bildirimlerini yönetmenin birçok yolu olması iyi bir şey.

Bir Kanalı Gizle

Yalnızca ekip listenizdeki kanallar için bildirim alırsınız, yani bir kanalı gizlediyseniz, bunun için bildirim almazsınız. Bu aynı zamanda kanal bildirimlerini kapatmanın hızlı bir yolu olarak da çalışır.

Not: ‘Genel’ kanalı gizleyemezsiniz.

Bir kanalı gizlemek için, kanallar ve listeler listesindeki kanala gidin ve kanal adının yanındaki ‘Diğer seçenekler’ simgesine (üç nokta) tıklayın. Ardından, menüden ‘Kanalı gizle’ seçeneğini seçin.

Bir kanalı gizleyin ve puf! bildirim yok. Birisinin sizden veya kanaldan bahsetmesi veya bir mesajı önemli olarak işaretlemesi hariç. Ardından, kanal listesine geri dönecektir. Ve onu tekrar saklaman gerekecek.

Tüm Bildirimleri Kalıcı Olarak Kapat

Bir kanalı gizlemek, tekrar gizlemeniz gerekene kadar herhangi bir bildirimi kapatmanın en hızlı yollarından biridir. Oldukça çabuk sinir bozucu hale gelebilir. Daha kalıcı çözüm, bildirimleri tamamen devre dışı bırakmaktır. Ve Microsoft Teams, size kanal bildirimleriniz üzerinde çok fazla kontrol sağlar.

Kanal listesindeki kanala gidin ve sağ taraftaki ‘Diğer seçenekler’ simgesine tıklayın.

Ardından menüden ‘Kanal Bildirimleri’ne gidin. Bir alt menü görünecektir. Bildirimlerinizi yönetmek için üç seçeneğiniz vardır: “Tüm etkinlik”, “Kapalı” ve “Özel”. Varsayılan olarak, ‘Özel’ seçilidir. Özel bildirimlerle, herhangi bir kişisel söz ve doğrudan yanıtın yanı sıra biri kanaldan bahsettiğinde bildirim alırsınız. ‘Tüm Etkinlik’i seçerseniz, kanaldaki tüm gönderiler için de bildirim alırsınız.

Doğrudan yanıtlar ve kişisel bahsetmeler dışında kanaldan gelen tüm bildirimleri devre dışı bırakmak için ‘Kapalı’yı seçin.

Kanaldaki Belirli Görüşmeler için Bildirimleri Devre Dışı Bırak

Bazen, son derece sinir bozucu bir konuşma dışında, kanaldaki tüm olaylardan haberdar olmak istersiniz. Microsoft Teams’in yalnızca belirli bir konuşmayı da sessize almanıza izin vermesi iyi bir şey.

Sesini kapatmak istediğiniz kanaldaki sohbete gidin ve konuşmadaki ilk gönderiye gidin. Yani, bunu sohbette bir cevapla yaparsanız işe yaramaz, orijinal gönderiye gitmeniz gerekir. Üzerine gelin ve ardından reaksiyon emoji dizelerinin sonunda görünen ‘Diğer seçenekler’ simgesine (üç nokta) tıklayın.

Ardından, menüden ‘Bildirimleri Kapat’ı seçin.

Not: Sohbette birisi sizden bahsetse bile bildirim alacaksınız.

Kişisel Bahsetmeler ve Yanıtlar için Bildirimleri Devre Dışı Bırak

Kanal için bildirimleri kapattığınızda, doğrudan yanıtlar ve kişisel sözler dışındaki tüm bildirimler devre dışı bırakılır. Ancak isterseniz, gönderilerinize verilen yanıtların yanı sıra kişisel sözler için bildirimleri de kapatabilirsiniz.

Başlık Çubuğundaki ‘Profil’ simgesine tıklayın ve menüden ‘Ayarlar’ı seçin.

Ardından, soldaki gezinme menüsünden “Bildirimler” e gidin.

Bildirimlerde, bahsedenler bölümünün altında ‘Kişisel Bahisler’i bulacaksınız. Varsayılan olarak, ‘Başlık ve e-posta’ seçilidir. Açılır menüyü genişletmek için üzerine tıklayın. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçenek daha göreceksiniz: “Banner” ve “Yalnızca feed’de göster”. ‘Başlık’ı seçerseniz, birisi sizden her bahsettiğinde e-posta almayacaksınız. Yalnızca Windows’ta sağ alt köşede ve macOS’ta sağ üst köşede görünen bir bildirim şeridi alırsınız.

Bildirimleri kapatmak için ‘Yalnızca Beslemede Göster’i seçin.

Kişisel sözler için bildirimleri tamamen kapatma seçeneği yoktur, ancak bu sonraki en iyi şeydir. Microsoft Teams’de ‘Etkinlik’ sekmesine gittiğinizde, akışınız görünen şeydir. Böylece, her zaman sürekli sinir bozucu bildirimler almazsınız, ancak yine de her şeyden haberdar olabilirsiniz.

Şimdi, ‘Mesajlar’ bölümünün altında, ‘Başladığım Görüşmelere Cevaplar’a gidin. Açılır menüyü tıklayın ve menüden “Kapalı” yı seçin.

Bonus İpucu: Tüm bildirimleri yalnızca kısa bir süreliğine devre dışı bırakmak istiyorsanız, durumunuzu ‘Rahatsız Etmeyin’ olarak ayarlayın. Varlığınızı tekrar değiştirene kadar herhangi bir bildirim almayacaksınız.

Kanal bildirimleri, özellikle ekibinizde çok sayıda üye olduğunda çok can sıkıcı olabilir. Ancak bunları verimli bir şekilde yönetmek, gerçekten önemli olan şeye odaklanmanız için gereken güzel ve sessiz zamanı size verebilir.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir