iPhone Kilit Ekranında Canlı Aktiviteler Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Doğrudan kilit ekranınızda uygulamalardan gerçek zamanlı güncellemeler alın ve doom kaydırmanın pençelerinden kurtulun

iOS 16 sonunda burada ve kullanıcıların deneyebileceği pek çok heyecan verici özellik var. Ne yazık ki, iOS’un ilk yinelemesinde en ilgi çekici özelliklerden biri eksik. Herhangi bir tahmin? Evet, Canlı Aktivitelerden bahsediyoruz.

Şüphesiz, bir süredir iOS’ta en pratik olarak heyecan verici özelliklerden biri. Henüz onlarla tanışmadıysanız, bunu değiştirmeme izin verin.

Canlı Aktiviteler Nedir?

Canlı Aktiviteler, esas olarak gerçek zamanlı olarak olup bitenlerden haberdar olmanıza yardımcı olan bir kilit ekranı özelliğidir. Tam olarak ne tür şeyler? Canlı bir spor maçından yemek siparişi siparişine kadar herhangi bir şey olabilir veya bir antrenman veya araç paylaşımı uygulaması için bir güncelleme olabilir.

Detaylandırmama izin verin. Diyelim ki izleyemediğiniz, ancak skora ayak uydurmak istediğiniz bir spor maçı yapılıyor. Şu anda, güncel kalmak için skoru takip ettiğiniz uygulamayı açmanız gerekiyor. Veya puan güncellemeleri için tonlarca bildirim alırsınız. Canlı Etkinlikler ile, tek bir dinamik bildirimde iPhone Kilit Ekranınızın kendisinde gerçek zamanlı güncellemeler alacaksınız.

Daha iyi anlamak için, karışıklığa yer bırakmamak için başka bir yemek siparişi örneğini ele alalım. Bir yemek dağıtım uygulamasından yemek siparişi verdiğinizde, siparişinizin nerede olduğuyla ilgili güncel bilgileri almak için uygulamayı açmanız gerekir. Canlı Aktiviteler ile güncellemeleri kilit ekranında görebilirsiniz.

Kilit ekranının kendisinde mevcut olan güncellemelerle, belki de en başta telefonumuzu neden elimize almış olursak olalım, Instagram ve Twitter gibi uygulamalarda kendimizi bulduğumuz kıyamet kaydırma modelinden kurtulacağız.

Apple, Canlı Etkinlikler API’sini geliştiricilerin kullanımına sunmuştur, bu nedenle özellik, uygulamayı seçen çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilecektir.

Şu anda Canlı Etkinlikler’in birlikte çalıştığı çok fazla uygulama yok. Müzik uygulamasıyla Canlı Etkinliklere bir göz atabilirsiniz, ancak bu, tam potansiyeliyle aynı değildir.

Ama bazı iyi haberler var. Canlı Etkinlikler, iOS 16’nın kararlı sürümüne dahil edilmemiş olsa da, iOS 16.1 geliştirici beta sürümüne geçmiştir. Betaya sahipseniz, bugün deneyebilirsiniz.

Canlı Etkinlikler Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Ayarlar uygulamasından Canlı Etkinlikleri kolayca etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilirsiniz. Ayarlar’ı açın ve ‘Yüz Kimliği ve Parola’ seçeneğine dokunun.

Ayarlara erişmek için şifrenizi girin. Ardından, aşağı kaydırın ve ‘Kilitliyken Erişime İzin Ver’ bölümünün altındaki ‘Canlı Etkinlikler’ geçişini etkinleştirin. Canlı Etkinlikleri tamamen devre dışı bırakmak için düğmeyi kapatın. Canlı Etkinlikler ayrıca belirli uygulamalar için etkinleştirilebilir/devre dışı bırakılabilir.

Hangi uygulamaların iPhone’unuzun Kilit Ekranında Canlı Etkinlikler gösterebileceğini de kontrol edebilirsiniz. Şu anda Apple TV uygulamasında bir canlı spor oyunuyla Canlı Etkinlikleri deneyimleyebilirsiniz. Ancak ne yazık ki Apple TV’deki canlı spor sekmesi yalnızca ABD ve Kanada’da kullanılabilir. Bu nedenle, bu ülkeler dışındaki kullanıcıların, Canlı Etkinliklerle ilgili uygulamalı bir deneyim elde etmek için biraz daha beklemesi gerekecek.

Apple TV’de Canlı Sporlar için Canlı Etkinlikleri etkinleştirmek için, önce ‘Yüz Kimliği ve Parola’ ayarında Canlı Etkinlikler’i etkinleştirin ve ardından iPhone ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Apple TV’ ayarlarına gidin.

Apple TV ayarlarında, “TV’nin Erişimine İzin Ver” bölümünün altındaki “Canlı Etkinlikler” geçişini etkinleştirin.

Şimdi Apple TV uygulamasını açın ve güncel kalmasını istediğiniz oyuna gidin ve ‘Takip Et’ düğmesine dokunun.

Bu kadar. Oyun güncellemeleri, gerçek zamanlı olarak güncellenen dinamik bir Canlı Etkinlikler bildiriminde Kilit Ekranınızda görünecektir.

Canlı Aktiviteler bildirimleri 12 saate kadar aktif kalabilir. Ancak bunları istediğiniz zaman kilit ekranından sonlandırabilirsiniz. Bildirimi sonlandırmanın canlı etkinliği hiçbir şekilde etkilemediğini unutmayın. Örneğin, bir yemek siparişi için canlı etkinlik bildirimini kapatmak siparişinizi etkilemez.

Şu anda Canlı Aktiviteler oldukça erken bir aşamadadır ve bildirimlerle ilgili hatalar yaşayabilirsiniz. Ayrıca, olmasını istediğiniz kadar rafine değil, bu nedenle henüz kararlı güncellemeye dahil etmeme kararı aldı. Örneğin, otomatik olarak takip ettiğiniz takımlar için herhangi bir canlı spor için güncelleme alamazsınız. Önce oyunu manuel olarak takip etmeniz gerekiyor. Canlı Sporlar henüz Haberler uygulamasından da kullanılamaz.

Yine de, zamanla, Apple, profesyonel ve kolej sporlarını takip etmeye yardımcı olmak için uygulamaya bir Spor kategorisi eklediğinden beri olacak. Görünüşe göre, özellik başlatıldığında, Spor Kategorisinde favori takımlarınızı takip etmeniz yeterli olacak ve Canlı Etkinlikler’de güncellemeler alacaksınız. Ancak o zaman bile, özellik kullanıma sunulduğunda yalnızca ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada olmak üzere dört ülkede kullanılabilecek.

Toplulukta Canlı Etkinlikler için çok fazla heyecan var ve bu da oldukça doğru. Yalnızca geliştiricilerin API’yi uygulamalarına uygulamalarını ve neyle karşılaştıklarını görmelerini bekleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir