iPhone 14’te eSIM Nasıl Kurulur ve Etkinleştirilir

iOS 16 yüklü iPhone 14’te eSIM kurmak her zamankinden daha kolay iPhone 14 serisi nihayet piyasaya çıkıyor. Ve önceki iPhone’lardan farklı olarak, yeni iPhone’unuzu aldığınızda kurulum şeklinizde önemli bir değişiklik olacak – ancak yalnızca ABD’de. Notu kaçırdıysanız, Apple’ın ABD’deki tüm iPhone 14 serisinden eSIM’ler lehine fiziksel SIM tepsisini aşamalı olarak kaldırdığı gerçeğinden bahsediyoruz. Buna 4 […]

iOS 16 yüklü iPhone 14’te eSIM kurmak her zamankinden daha kolay

iPhone 14 serisi nihayet piyasaya çıkıyor. Ve önceki iPhone’lardan farklı olarak, yeni iPhone’unuzu aldığınızda kurulum şeklinizde önemli bir değişiklik olacak – ancak yalnızca ABD’de.

Notu kaçırdıysanız, Apple’ın ABD’deki tüm iPhone 14 serisinden eSIM’ler lehine fiziksel SIM tepsisini aşamalı olarak kaldırdığı gerçeğinden bahsediyoruz. Buna 4 varyant da dahildir: iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max.

Bu telefonların yalnızca bir eSIM’i olduğu için, özellikle daha önce hiç eSIM kullanmadıysanız, yeni iPhone’u kurma olasılığı göz korkutucu görünebilir. Bununla yüzleşelim, iPhone’lar birkaç yıldır eSIM teknolojisini desteklese bile, pek çoğu bu kervana katılmadı. Evet, ilk kez bir eSIM kurmak sinir bozucu olabilir, ancak süreç yıllar içinde çok daha kolay hale geldi. Ve iOS 16 bunu daha da kolaylaştıracak. Öyleyse devam edelim, olur mu?

iPhone 14’te bir eSIM’i etkinleştirme

Kurulumu, iPhone’unuzu açıp ekrandaki talimatları izlemekten daha fazla çaba gerektirmez. Yine de, size kolaylık sağlamak için süreci adım adım anlatacağız. Bu makalenin tamamı için iPhone 14 dediğimizde, aksi belirtilmedikçe, dizinin tüm çeşitleri için geçerli olacaktır.

iPhone 14’ü ABD’de satın aldıysanız, yalnızca bir eSIM ile etkinleştirilir. Dünyanın herhangi bir yerinden satın alınan iPhone’lar için, yeni telefonunuzu fiziksel SIM kart yerine bir eSIM ile kurmak için aşağıda verilen talimatlar geçerli olmaya devam edecektir. Ayrıca iPhone 14’ünüzde ek eSIM’ler kurma talimatlarını da ele alacağız ve bu talimatlar, iPhone 14’ünüzün fiziksel bir SIM tepsisi olup olmadığına bakılmaksızın her yerdeki tüm kullanıcılar için aynı olacaktır. iPhone 14, 6 adede kadar eSIM saklayabilir ve iPhone 14 Pro, sizin için 8 adede kadar eSIM saklayabilir. Ancak aynı anda sadece ikisini kullanabilirsiniz.

Şimdi, iPhone 14’ünüzde bir eSIM’i etkinleştirmenin birkaç yolu var. Hangi yöntemi kullanmanız gerektiği operatörünüze bağlı olacaktır. eSIM Taşıyıcı Aktivasyonu, eSIM Hızlı Transfer, QR kodu kullanarak veya operatörünüz ilk iki yöntemi desteklemiyorsa operatörünüzün uygulamasını kullanarak bir eSIM ayarlayabilirsiniz.

eSIM Taşıyıcı Aktivasyonunu Kullanın

İster Apple’dan ister operatörün kendisinden, operatöre bağlı bir iPhone satın aldıysanız, bu seçenek bu durumda operatörler tarafından sağlanır. Operatörler, iPhone’unuza kurulum işlemini kolaylaştıran yeni bir eSIM atar. Bu durumda yapmanız gereken tek şey iPhone’unuzu açmaktır ve eSIM’i etkinleştirme ve kurma talimatları ekranınızda görünecektir.

Bu durumda iPhone’unuz operatöre bağlı olduğundan, iPhone’unuzu açtığınızda ayarlamanız gerekir.

iPhone’unuzdaki operatörden başka bir eSIM kurmak istiyorsanız, bu da kolaydır.

Not: Operatör tarafından kilitlenmiş bir telefonda başka bir operatörden eSIM kullanamazsınız. Yalnızca aynı operatörün diğer planlarını kullanabilirsiniz. Veya telefonunuz uygunsa, önce iPhone SIM’inizin operatörden kilidini açmanız gerekir.

Yeni bir eSIM için operatörünüzle iletişime geçin. eSIM Taşıyıcı Aktivasyonu sunan operatörler için, eSIM etkinleştirilmeye hazır olduğunda iPhone’unuzda ‘Taşıyıcı Hücresel Planı Kurulmaya Hazır’ şeklinde bir bildirim alırsınız. Bildirime dokunun.

Ardından, açılan ayar sayfasında ‘Hücresel Plan Ekle’ye dokunun.

eSIM’i etkinleştirmek için ‘Devam’a dokunun.

eSIM aktivasyonu biraz zaman alabilir, bu arada iPhone’unuzu kullanabilirsiniz.

eSIM Hızlı Aktarımı kullanın

iOS 16 ile kullanıcılar, eSIM’lerini eski bir iPhone’dan yeni iPhone’larına aktarma seçeneğine de sahiptir. Telefonunuzu kurarken veya daha sonra herhangi bir zamanda eSIM’i kurmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yeni yöntem, eSIM’leri aktarma sürecini son derece sorunsuz hale getirirken, taşıyıcıyla iletişim kurmanın baş ağrısını da azaltır. Ancak Hızlı Aktarım’ın yalnızca taşıyıcının desteklemesi durumunda kullanılabileceğini unutmayın.

Not: Hızlı Aktarımı kullanmak için hem eski iPhone’unuzun iOS 16 kullanıyor olması gerekir. Ayrıca parola korumalı olmalı, ancak SIM’leri aktarmak istediğinizde kilidi açılmalıdır. Telefonlar ayrıca Bluetooth açıkken yakınlarda olmalıdır.

Şu anda fiziksel bir SIM kart kullanıyorsanız, önceki iPhone’unuzdan yeni iPhone 14’ünüze bir eSIM’e de aktarabilirsiniz. İster bir eSIM aktarıyor, ister fiziksel bir SIM kartı dönüştürüyor olun, aktarma seçeneğine sahip olacaksınız. taşıyıcı destekliyorsa eSIM’e.

iPhone 14’ünüzü Hızlı Kurulum’u kullanarak ayarlarken SIM’inizi de aktarmanız istenirse (operatörünüz desteklemiyorsa mesajı görmezsiniz), ‘Başka bir iPhone’dan aktar’ seçeneğine dokunun. Mevcut iPhone’da birden fazla planınız varsa, şimdi aktarmak istediğiniz numaraya dokunun. Endişelenmeyin, ek SIM kartları aktarma adımlarını daha sonra ele alacağız.

Ardından, önceki iPhone’unuzu kontrol edin ve ekrandaki talimatları izleyin. Aktarımı onaylamak için eski iPhone’da ‘Aktar’a dokunun. Bunun yerine onay için bir kod isterse, yeni iPhone 14’ünüzde görüntülenen kodu girin.

Yeni iPhone’unuzda hücresel planın etkinleştirilmesini bekleyin. Yeni eSIM etkinleştirilene kadar (bu biraz zaman alabilir), eski SIM/eSIM’iniz çalışmaya devam eder. Aktivasyon tamamlandığında, eski SIM’iniz devre dışı bırakılır.

Etkinleştirme tamamlandıktan sonra, görünüyorsa, ‘Taşıyıcınızın Hücresel Planını Ayarlamayı Bitirin’ yazan başlığa dokunun. Sizi, son adımı tamamlayabileceğiniz operatörün web sayfasına yönlendirecektir. Hiçbir başlık görüntülenmezse, operatörünüz aktarımı tamamlamak için ek adıma ihtiyaç duymaz ve SIM’iniz aktarılır.

iPhone’unuzu kurduktan sonra eSIM Hızlı Aktarımı kullanarak bir eSIM kurmak için Ayarlar uygulamasına gidin.

Ardından, ‘Hücresel Plan’ veya ‘Mobil Veri’ seçeneğine dokunun (farklı bölgeler için seçenekler farklıdır).

Şimdi, “Hücresel Plan Ekle” veya “eSIM’i Ayarla”ya dokunun.

Seçeneklerden ‘Yakındaki iPhone’dan Aktar’ı seçin.

Ardından, aktarmak istediğiniz hücresel planı seçin. Adımların geri kalanı yukarıdaki ile aynıdır.

QR Kodu kullanın

Operatörünüz yukarıdaki iki seçenekten herhangi birini sunmuyorsa, tarayabileceğiniz operatöre kayıtlı e-posta adresinde sizinle bir QR kodu paylaşabilir.

iPhone 14’ünüzü kurarken QR kodunu kullanarak eSIM’i kurmak için, “Hücresel Kurulum” ekranından “QR kodunu kullan” seçeneğine dokunun.

Ardından, taramak için kameranızı QR koduna doğrultun ve ekrandaki istemlerdeki talimatları izleyin.

İster ek bir SIM olsun, ister iPhone’unuzu kurarken bu adımı atlamış olun, iPhone’unuzu zaten kurduktan sonra eSIM’i kurmak için kamera uygulamanızı açın ve QR koduna doğrultun. QR kodunu taradıktan sonra bir bildirim görünecektir; dokunun.

Ekranın altındaki ‘Devam’a dokunun.

Son olarak, eSIM’i etkinleştirmek için ‘Hücresel Plan Ekle’ye dokunun.

Bir onay kodu girmeniz istenirse, operatörünüzün sizinle paylaşacağı kodu sağlayın. eSIM’iniz bir süre sonra etkinleştirilecektir.

Taşıyıcının Uygulamasını kullanın

Bazı operatörler, iPhone’unuzda bir eSIM’i etkinleştirmek için yukarıdaki yöntemlerden hiçbirini sunmaz, ancak bunun yerine bir eSIM’i etkinleştirmek için uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu yöntemle iPhone’unuzu ayarlarken eSIM’i etkinleştiremezsiniz.

App Store’a gidin ve operatörünüzün uygulamasını arayın. Ardından, uygulamayı yüklemek için “Al”a dokunun.

Uygulamayı açın ve operatör hesabınızda oturum açın. Ardından, uygulamadan eSIM’i etkinleştirme seçeneğini bulun ve talimatlarını izleyin. Farklı operatör uygulamaları için arayüz ve süreç farklı olacağından, bunlar için genel bir kılavuza sahip olmak imkansızdır.

Son olarak, açılan ayarlar sayfasından ‘Hücresel Plan Ekle’ seçeneğine dokunun.

Operatörünüz bu seçeneği bile sunmuyorsa, onlarla iletişime geçmeniz ve eSIM’i sizin için etkinleştirmelerini istemeniz gerekir.

Taşıyıcının Uygulamasını kullanarak yeni bir eSIM satın alın

Yeni bir plan satın almak istiyorsanız, doğrudan telefonunuzdan bir eSIM satın almak için bir operatörün uygulamasını da kullanabilirsiniz. Ancak, telefonunuz SIM kilitliyse yalnızca mevcut operatörünüzden yeni bir plan satın alabilir veya başka bir operatörden plan satın almak için kilidi açık bir iPhone kullanabilirsiniz. İşlem, hizmeti sunan farklı uygulamalar için farklıdır. Ancak göstermek için örnek olarak T-Mobile’ın Ön Ödemeli eSIM uygulamasını kullanacağız.

Uygulama mağazasına gidin ve T-Mobile Ön Ödemeli eSIM’i arayın. Uygulamayı yüklemek için “Al”a dokunun.

Uygulamayı yükledikten sonra açın. Telefonunuzun uyumluluğunu kontrol edecektir. Ardından, e-posta adresinizi girin ve yeni bir eSIM’i etkinleştirmeye başlamak için ‘İleri’ye dokunun.

Bundan sonra, SIM için birincil kullanım yerinizin adresini girin. Genellikle burası sizin ikametgahınız olacaktır. Görüntülenen onay isteminde ‘Onayla’ya dokunun.

Ardından, ön ödemeli planınızı seçin ve ‘İleri’ye dokunun.

Hizmet şartları sözleşmesinden ‘Kabul Et’e dokunun.

Ödeme ayrıntılarını sağlayın ve hesap güvenliğiniz için bir PIN oluşturun.

Ve bu kadar. T-SIM, hesabınız için hizmet kuracaktır. Kurulum tamamlandığında ve eSIM etkinleştirilmeye hazır olduğunda, ‘eSIM’i Etkinleştir’ yazan bir ekran görünecektir. SIM’i etkinleştirmek için ‘Devam’a dokunun.

Artık, telefonunuzda fiziksel bir SIM tepsisi olsun veya olmasın, iPhone 14’ünüzde bir eSIM’i etkinleştirmenin tüm yollarını biliyorsunuz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top