iPhone 14 Pro’nun Her Zaman Açık Ekranlı şarj hızlı bitiriyor

iPhone 14 Pro ve Pro Max birinci sınıf modellerdir, ancak Her Zaman Açık Ekran şarjı hızlı bitirir.

Pil ömrü, yeni bir cihaz satın alırken tüketicilerin göz önünde bulundurduğu en önemli ölçütlerden biridir. Her Zaman Açık Ekranın (AOD) iPhone 14 Pro serisine en yeni eklenmesiyle, soru her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Her Zaman Açık Ekranlar, akıllı telefonlar dünyasında bir yenilik değildir. Samsung ve Pixel telefonları bir süredir onları lanse ediyor. Ancak Apple, modaya uygun bir şekilde partiye geç kalsa bile, Her Zaman Açık Ekranı ile masaya yeni bir şey getiriyor.

iPhone 14 Pro ve Pro Max için ekran, çoğunlukla siyah veya tek renkli olan ve yalnızca zamanı ve gelen bildirimleri olan birkaç uygulama simgesini gösteren diğer her zaman açık olan ekranlardan farklıdır. 14 Pro’nun her zaman açık ekranı tam anlamıyla her zaman açıktır.

Ekran, kilit ekranınızı akıllıca çok düşük bir düzeye kadar karartır; yine de, yine de kilit ekranınız. Kilit ekranınızdaki her şey – duvar kağıdı, saat, widget’lar ve yeni bildirimler – bu loş durumda görünür. Bazıları, iPhone 14 Pro için her zaman açık olan ekranın biraz fazla açık olduğunu söyleyebilir. Duvar kağıdınızın parlak renkleri varsa, onları bir ayarlama bulabilirsiniz.

Sol: Normal modda Ekranı Kilitle.

Sağ: Her Zaman Açık Görüntü modunda Ekranı Kilitle.

Ayrıca bu cihazlarda pil ömrü sorusunu daha da vurguluyor. Yapılması gereken çok fazla karşılaştırma var. Rakiplerinden daha açık olan bu Her Zaman Açık Ekran onlara nasıl ayak uyduruyor? Ve daha da önemlisi, iPhone 14 Pro ve Pro Max, önceki modellerin pil yedeklemesini nasıl karşılıyor?

Spekülasyonlar, 14 Pro serisindeki pil ömrünün takdire şayan bir performans göstereceğini ve hatta rakiplerinden daha uzun sürebileceğini söylüyor.

Ama öncekilere gelince? Apple’ın en iyi çabalarına ve iddialarına rağmen, pil ömrü alanında biraz yetersiz kalmış gibi görünüyor. Apple, gücü inanılmaz derecede verimli hale getirmek için yonga setinde birden fazla yardımcı işlemci kullanmak gibi birçok yeni teknoloji kullandıklarını söylüyor. Ve yeterince iyi, ekranın yenileme hızı, 120 Hz pil yoğun yenileme hızının aksine, AOD açıkken düşük güç 1 Hz’ye kadar düşüyor. Etkili bir şekilde, ekran AOD modunda saniyede yalnızca bir kez yenilenir.

Ayrıca, ekranda yenileme hızını dinamik olarak ayarlayan düşük sıcaklıklı bir polikristal oksit (LTPO) ekran kullanır. Ancak teknolojiler ne kadar gelişmiş olursa olsun, bataryaya zarar verecek.

Burada da böyle oluyor. İlk izlenimler, iPhone 14 Pro’daki pil ömrünün iPhone 13 Pro ile aynı seviyede olmadığını gösteriyor. iPhone 13 Pro, diğer kriterlerin yanı sıra muhteşem pil performansı ile geçen yıl kullanıcıları hayrete düşürdü. Bu yıl iPhone 14 Pro ile beklentiler daha yüksekti, ancak aynı zamanda titrekti.

Ancak, tam bir günlük kullanımdan sonra, 14 Pro’daki pil, birçok kullanıcı için 13 Pro’dan daha kısa sürdü. Bu, iPhone 14 Pro’nuzun iş gününüz boyunca size dayanmayacağı anlamına gelmiyor. Veya iPhone 14 Pro’nun performansının etkileyici olmadığını. Kamera, ekran ve işlemcideki tüm geliştirmelere rağmen, 14 Pro iyi bir pil yedeklemesi sağlar. Ancak selefini gölgede bırakamadı. Her Zaman Açık Ekran buna katkıda bulunur: AOD’yi kapatan kullanıcılar pil ömründe iyileşme gördüler.

Yine de, bu çok cesaret kırıcı olmamalı. 13 Pro başlı başına harika bir telefondu. Ve 14 Pro geliştirmeler sunuyor. Ancak 13 Pro’dan 14 Pro’ya yükseltmeyi merak ediyorsanız, bu durumu destekleyecek pek bir şey bulamayabilirsiniz. Elbette, Dinamik Ada, Her Zaman Açık Ekran ve fotonik motorlu geliştirilmiş kameralar gibi onu en iyi yapan özellikler var. Ancak 13 Pro’dan yükseltmeye değer mi? Uzak durmak isteyebileceğini söyleyebiliriz. Ancak daha eski modellerden 14 Pro serisine gelecekseniz, çoraplarınızı üzerinizden atacaksınız.

Alternatif olarak, yalnızca daha da yüksek pil performansı sağlayacak bir telefon arıyorsanız, ürün yelpazesinden başka bir iPhone’a bakabilirsiniz: iPhone 14 Plus. 7 Ekim’de piyasaya sürülecek olan iPhone 14 Plus, tam olarak 14 Pro Max, 4325 mAh ile aynı pili barındırıyor (14 Pro’nun daha küçük pil boyutu 3200 mAh). Ancak, iPhone 14 Pro Max kadar pahalı özelliklere sahip olmadığı için, açıkça daha iyi bir pil performansı sunacak.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir