CompactGUI ile Windows 10’da Sabit Disk Alanından Nasıl Tasarruf Edilir

Windows 10 PC’nize büyük uygulamalar ve oyunlar yüklediyseniz ve alanınız azalıyorsa CompactGUI kullanarak bunların boyutlarını küçültebilirsiniz. Ve bununla ilgili güzellik, uygulamanın performansı etkilemeden dosya boyutlarını azaltmasıdır. Ama CompactGUI nedir ve nasıl kullanıyorsunuz?

İşte bilmeniz gerekenler.

CompactGUI Nedir?

CompactGUI, gelişmiş sıkıştırma algoritmaları kullanarak hem kayıpsız hem de şeffaf sıkıştırma sunan bir Windows uygulamasıdır. Kayıpsız sıkıştırma, dosyayı sıkıştıran algoritmanın, kaliteyi etkilemeden boyutunu küçültmek için yalnızca gereksiz veri bitlerini kaldırdığı anlamına gelir. Şeffaf sıkıştırma, Windows ve uygulamalarının dosyanın içeriğini sıkıştırılmış formlarında okuyabileceği anlamına gelir; önce sıkıştırmayı açmaya gerek yoktur.

Bir grafik arabirim olarak CompactGUI, dosya ve klasörleri sıkıştırmak için Compact.exe olarak bilinen bir komut satırı aracının gücünden yararlanır. Bu nedenle, Komut İstemi’ni başlatmak ve Compact.exe’nin işini yapması için komutlar yazmak yerine, CompactGUI’nin bunları arka planda birkaç tıklamayla yönetmesine izin verebilirsiniz.

Windows 10 için CompactGUI Nasıl İndirilir

CompactGUI hafif ve taşınabilir bir uygulamadır; yüklemeniz gerekmez. İndirmeyi başlatmak için GitHub’daki indirme sayfasına gitmeniz ve Varlıklar bölümündeki CompactGUI.exe’ye tıklamanız yeterlidir.

CompactGUI’yi indirdikten sonra, EXE dosyasının bulunduğu klasöre gidin ve uygulamayı açmak için çift tıklayın.

Windows 10’da CompactGUI ile Dosya ve Klasörler Nasıl Sıkıştırılır

CompactGUI, tek dosyaları değil, tüm klasörleri sıkıştırır. Bunu yapmak için CompactGUI’yi açın ve Hedef Klasörü Seç’i tıklayın .

Sıkıştırmak istediğiniz içeriğin bulunduğu klasöre gidin ve Klasör Seç’i tıklayın .

Bir sonraki ekranda, sol panelde güçlü sıkıştırma algoritmalarının bir listesini göreceksiniz. Bunlar, Compact.exe’nin Windows 10’da dosya ve klasörleri sıkıştırırken kullandığı ile aynıdır. Bunların en düşük ve en hızlı sıkıştırmadan ( Xpress 4K ) en yüksek ve en yavaşa ( LZK ) doğru sıralandığını göreceksiniz.

Oyunlarınızı ve uygulamalarınızı sıkıştırmak için LZK sıkıştırma algoritmasını kullanmayın, çünkü bu en yavaş algoritmadır ve performanslarını olumsuz etkiler.

Sıkıştırma algoritmasını seçtikten sonra sağ alt köşedeki Klasörü Sıkıştır seçeneğine tıklayın.

CompactGUI daha sonra klasörü sıkıştıracak ve sonuçları size gösterecektir. Sıkıştırılacak daha fazla dosyanız varsa , sol panelin sol üst köşesindeki Seçim Ekranına Dön’ü tıklayın ve yukarıda açıklanan işlemi tekrarlayın.

Bir klasörü açmak için CompactGUI’yi açın ve sıkıştırılmış klasörü seçin. Ardından, üst menünün sağ tarafındaki Klasörü Analiz Et’i tıklayın. CompactGUI sıkıştırılmış klasörü analiz ettikten sonra, sağ alt köşedeki Klasörü Aç’a tıklayın.

Kötü Sıkıştırılmış Dosya Türleri Hakkında Ne Yapmalı

Ne yazık ki, bazı dosyalar sıkıştırılmaya değmez. Örneğin, JPEG, PNG veya GIF gibi görüntü dosyalarını CompactGUI kullanarak sıkıştırmaya çalışıyorsanız, bu biçimler zaten sıkıştırılmış durumda olduğundan boyut küçültme o kadar önemli olmayacaktır. Bu nedenle, uygulama varsayılan olarak bunları sıkıştırmayı atlayacaktır.

CompactGUI’nin içerdikleri klasörü sıkıştırırken atlayacağı dosya türlerini görmek istiyorsanız, uygulamayı açın ve başlık çubuğunun sağ üst köşesindeki dişli simgesine tıklayın. Atlayacağı dosya türleri, yetersiz sıkıştırılmış dosya türleri altındaki metin kutusunda listelenir ve isterseniz listeye daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Bu dosyaları ne olursa olsun sıkıştırmak istiyorsanız, Ayarlar bölümüne gidin ve Kötü Sıkıştırılmış Dosyaları Atla onay kutusunun işaretini kaldırın.

Değişiklik yapmayı tamamladığınızda Kaydet’e tıklayın ve bunların etkili olması için CompactGUI’yi yeniden başlatın.

CompactGUI ile Sabit Diskinizde Yer Açmak Kolaylaştı

Windows 10’da bilgisayarınızın sabit diskinde yer açmak istiyorsanız, büyük dosyaları sıkıştırmayı düşünmelisiniz. Bu, özellikle önemli miktarda yer kaplayan uygulamalar ve oyunlar için geçerlidir. CompactGUI, performans kesintilerine neden olmadan katı sıkıştırma sağlamak için Windows’un güçlü sıkıştırma algoritmalarından yararlanarak bu hedefe ulaşmanıza olanak tanır.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Mouse Lagging Issues in Windows 11

Windows 11’de Fare Gecikmesi Sorunları Nasıl Düzeltilir

Windows 11 PC'nizdeki bu can sıkıcı hatadan kurtulmanıza yardımcı olacak kolay düzeltmeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir